۲۵ اسفند ۱۳۹۵،‏ ۱۹:۵۳
کد خبر: 82466259
T T
۰ نفر
تمرين مشترك دريايي بين نيروي دريايي ايران و پاكستان

بندرعباس- ايرنا- فرمانده منطقه يكم امامت نداجا گفت: ناوگروه نيروي دريايي ارتش پاكستان پس از ابلاغ پيام صلح و دوستي آن كشور و انجام تمرين مشترك دريايي با نيروي دريايي ايران، منطقه يكم امامت نداجا را به سمت آبهاي بين المللي ترك كرد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، امير دريادار حسين آزاد عصر چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار كرد: اين تمريك مشترك با حضور ناوشكن جماران به همراه يك فروند ناوموشك انداز و يك بالگرد از جمهوري اسلامي ايران و ناوشكن تيپ سلطان به همراه ناوچه موشك انداز جرات و يك بالگرد از نيروي دريايي پاكستان انجام شد.
وي خاطرنشان كرد: اين تمرين مشترك شامل نقل و انتقال هوايي، دريايي و تبادل عمودي متقابل بين يگانهاي هوا دريا و ناوهاي پاكستاني و برعكس و با حضور 800 نفر از كاركنان نيروي دريايي جمهوري اسلامي ايران و نيروي دريايي پاكستان انجام شد.
ناوگروه پاكستاني متشكل از ناوشكن تيپ سلطان و ناو موشك انداز جرات صبح روز يكشنبه 22 اسفندماه براي ابلاغ پيام صلح و دوستي آن كشور در منطقه يكم نداجا پهلو گرفت .
اين 2 ناو و ناوشكن و كاركنان آن به مدت سه روز در هرمزگان و شهر بندرعباس حضور داشته و ضمن ديدار با مقام هاي عالي استان، بازديد ازاماكن گردشگري سطح شهر و جزاير زيباي استان هرمزگان، تمرين مشتركي را در هنگام ترك بندرعباس با نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران در آبهاي آزاد و بين المللي انجام دادند.
اين پنجمين ناو گروهي است كه امسال در منطقه يكم نداجا پهلو گرفت و به مدت سه روز در منطقه حضور داشت؛ پيش از اين هم ناوگروه هايي از ارتش پاكستان، هند،ايتاليا، روسيه در منطقه يكم پهلو گرفتند.
ايران و پاكستان از همكاريهاي گسترده و منظمي درحوزه نيرو دريايي برخوردارند و ناوگروه هاي دو كشور به طور منظم و هر سال چند بار، در بنادر يكديگر با پيام حسن نيت پهلو مي گيرند.
پاكستان ماه گذشته ميزبان رزمايش بزرگ دريايي چند مليتي با عنوان 'امان 17' بود كه هياتي از نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران نيز به عنوان هيات ناظر در اين رزمايش حضور داشت.
در مهر ماه سال جاري، همزمان با هفته دفاع مقدس، ناوگروه ارتش جمهوري اسلامي ايران متشكل از چهار فروند از رزم ناوهاي نيروي درياي ارتش جمهوري اسلامي ايران با 'پيام دوستي و حسن نيت'، در بندر كراچي پاكستان پهلو گرفت.
اواخر فروردين ماه سال جاري نيز به مناسبت روز ارتش جمهوري اسلامي ايران، يك ناوگروه نيروي دريايي پاكستان به مدت چهار روز در بندرعباس پهلو گرفته بود و رزمايش مشترك يك روزه با ناوهاي ايراني انجام داد.
7198/6048
خبرنگار: فاطمه حسيني * انتشاردهنده: عباسعلي نقي يان