استاندار: سيستان و بلوچستان آماده ميزباني از ملت ايران در نوروز 96 است

زاهدان - ايرنا - استاندار سيستان و بلوچستان با اشاره به نامگذاري سال 96 باعنوان «سيستان و بلوچستان مقصد گردشگري ناشناخته ايران» گفت: اين استان با تمام وسعت، زيباييها، توانمنديها، آثار و مناطق گردشگري و مهرباني مردمانش آماده ميزباني از ملت ايران در سال 96 به ويژه ايام نوروز است.

به گزارش ايرنا علي اوسط هاشمي روز چهارشنبه در آيين آغاز طرح امدادي نوروزي كه در ستاد فرماندهي انتظامي سيستان و بلوچستان با حضور فرمانده انتظامي استان و شماري از مديران كل دستگاههاي اجرايي و امدادي استان برگزار شد، خطاب به نيروهاي امدادي و فعال در اين طرح اظهار داشت: رفتارمان با گردشگراني كه سيستان و بلوچستان را مقصد گردشگري خود قرار داده اند بايد بهاري و چون گل باشد.
وي بيان كرد: آغوش گرم مردم مهربان و ميهمان نواز سيستان و بلوچستان به وسعت اين استان بر روي ملت ايران گشوده است.
وي تصريح كرد: درب خانه هاي مردم ، ادارات و سازمان هاي دولتي در سيستان و بلوچستان نه تنها در ايام عيد نوروز بلكه در طول سال 96 بر روي گردشگران داخلي و خارجي باز است.
وي خاطر نشان كرد: مردم سيستان و بلوچستان به يقين فرهنگ ميهمان نوازي خودشان را براي كساني كه به اين استان سفر مي كنند به خوبي به نمايش مي گذارند.
استاندار سيستان و بلوچستان با تقدير از تلاش هاي نيروهاي انتظامي و دستگاههاي امنيتي و تمامي اعضاي شوراي تامين استان گفت: نيروي انتظامي استان در برقراري امنيت به خوبي درخشيده است.
هاشمي اظهار داشت: با بودن بر موضع انقلابي، راه شهدا و مشاركت عمومي مردم با نيروهاي نظامي و انتظامي، امنيت سيستان و بلوچستان زبان زد خاص و عام شده است.

**۶۰ پايگاه هلال احمر آماده خدمت رساني به مسافران نوروزي در سيستان و بلوچستان
مدير عامل جمعيت هلال احمر سيستان و بلوچستان نيز در اين مراسم گفت: ۶۰ پايگاه ثابت و سيار اين نهاد در مناطق مختلف از جمله جاده ها، سواحل و كوهستان مستقر هستند تا در ايام نوروز به مسافران خدمات رساني كنند.
رسول راشكي اظهار داشت: بر اساس برنامه ريزي هاي صورت گرفته روزانه 212 نفر از نيروهاي جمعيت هلال احمر سيستان و بلوچستان به مسافران نوروزي خدمات رساني مي كنند.
وي افزود: براي نخستين بار در سيستان و بلوچستان سه تيم تخصصي متشكل از امدادگران زن در شهرستان‌هاي چابهار، زاهدان و زابل آماده خدمت‌رساني به مردم هستند.
وي بيان كرد: اجراي طرح ملي امداد و نجات نوروزي در محورهاي ارتباطي سيستان و بلوچستان تا 15 فروردين سال آينده ادامه دارد.
وي خاطر نشان كرد: 31 مكان براي اسكان اضطراري مسافران نوروزي در كنار پايگاه هاي جاده اي سيستان و بلوچستان طراحي شده است.
مدير عامل جمعيت هلال احمر سيستان و بلوچستان گفت: فعاليت هاي فرهنگي مختلفي از جمله برپايي ايستگاه نماز، ايستگاه نقاشي كودكان، توزيع بروشور راهنماي مسافران نوروزي و جعبه هاي آموزشي در مدت اجراي طرح نوروزي اجرايي مي شود.

** نصب 52 سامانه و دوربين كنترل جاده اي در سيستان و بلوچستان
فرمانده پليس راه شمال سيستان و بلوچستان نيز در اين مراسم گفت: 52 سامانه و دوربين كنترل جاده‌اي در سطح استان نصب شده كه 81 محور جاده اي را پوشش مي‌دهند.
سرهنگ كشواد بهروزي زاده اظهار داشت: در طول اجراي اين طرح 380 نفر از كاركنان مجموعه پليس راه در تمام جاده هاي استان مستقر خواهند بود.
وي بيان كرد: 130 واحد گشتي نيز در جاده هاي سيستان و بلوچستان تا پايان طرح نوروزي حضور خواهند داشت.
وي با اشاره به اينكه از ابتداي اسفند ماه امسال طرح سامانه سپه تن(كنترل هوشمند سرعت) بر روي ناوگان عمومي به مرحله اجرا در آمده است خاطر نشان كرد: پليس راه با نصب اين سامانه بر روي ناوگان حمل و نقل عمومي نظارت و كنترل دقيقي بر سرعت و رفتار رانندگان دارد.
وي تصريح كرد: استفاده از فرهنگ‌ياران ترافيك، كاركنان، سازمان ها و دانشجوياني كه قصد سفر با اتوبوس را در ايام نوروز داشته باشند در دستور كار پليس قرار گرفته تا با همكاري اين عزيزان نظارت بيشتري بر روي تخلفات رانندگان داشته باشيم.

**۶۰ تيم امداد جاده‌اي در ايام نوروز به مسافران خدمات‌رساني مي‌كنند
مديركل راهداري و حمل و نقل جاده اي سيستان و بلوچستان گفت: ۶۰ تيم امداد جاده‌اي اين اداره‌ كل با ۱۰۰ دستگاه خودرو به مسافران نوروزي خدمات‌رساني مي‌كنند.
علي خانقايي اظهار داشت: 23 گروه ثابت و 31 گروه سيار راهداري در شمال استان و همچنين به همين تعداد در جنوب استان مستقر هستند.
وي بيان كرد: علاوه بر دوربين هاي نصب شده در جاده هاي سيستان و بلوچستان تعدادي دوربين دستي نيز از سوي اين اداره كل در اختيار راهنمايي و رانندگي استان قرار مي گيرد.
وي با بيان اينكه سيستان و بلوچستان از نظر تخطي از سرعت مطمئنه در رتبه نخست قرار دارد، تصريح كرد: مهمترين عامل افزايش سرعت در جاده هاي سيستان و بلوچستان پهناور بودن استان و عدم برخورداري از چشم‌اندازهاي زيبا در حاشيه جاده هاست.
وي افزود: بيشتر حوادث راهنمايي و رانندگي در سيستان و بلوچستان ناشي از سرعت غير مجاز است.
به گزارش ايرنا، طرح ملي امداد و نجات نوروزي با استقرار 15 هزار نيرو از دستگاههاي عضو ستاد سفرهاي نوروزي سيستان و بلوچستان شامل نيروي انتظامي، هلال احمر، راهداري، راه و شهرسازي، اورژانس و آتش نشاني از امروز/چهارشنبه/ با شعار «آرامش و نشاط بهاري با قانون‌مندي و نظم اجتماعي» آغاز شد.
3213**6081 خبرنگار: اكبر نوري** انتشار دهنده: حيدر سراياني