۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۵
کد خبر 82466047
۰ نفر
شكوه آسمان در باغ پرندگان آستارا

آستارا - ايرنا - بيش از 90 گونه پرنده رنگارنگ با چثه هاي بزرگ و كوچك در 100 غرفه كنار هم، با شنيدن صداي پاي گردشگران به نجوا و خروش در مي آيند و پيشواز پر هياهوي آنها از مسافران نوروزي، باغ پرندگان آستارا را به عنوان يكي از نمادهاي گردشگري اين شهرستان مرزي معرفي مي كند.

به محض پارك خودرو و قدم گذاشتن در ورودي باغ پرندگان، تحرك گونه هاي مختلف پرنده در قفس هايي كه در چپ و راست استقرار يافته اند، حساسيت بالاي آنها را نسبت به ورود گردشگران نشان مي دهد و طوطي قرمز رنگ بزرگي چرخ زنان بر محوري كه روي آن پا گذاشته است، خوشحالي خود را از ورود شما نشان مي دهد و با يادآوري حكايت شيرين طوطي و بازرگان، به شما خوش آمد مي گويد.
بعد از گذر از محوطه بزرگي كه از گونه هاي پرنده و مرغ هاي زينتي تشكيل شده است، استخر بزرگي را در انتهاي باغ مشاهده مي كنيد كه آرامشگاه قوي هاي زيبا و خلوت گزيده است و سكون و وقار آنها، آدمي را به رعايت حريم و خلسه پرندگان طناز وا مي دارد كه مبادا قوي گنگ، از تفكر باز ماند و نگاه خيره اش با صداي سرفه يا پاي گردشگري، از تماشاي شيرين روياها باز ايستد.
مدير باغ پرندگان آستارا روز چهارشنبه به خبرنگار ايرنا گفت : تا سال 85 بنا برعلاقه شخصي، تعدادي پرنده را در حياط خانه ام نگهداري مي كردم و فرماندار وقت شهرستان، ايجاد باغ پرندگان را پيشنهاد كرد و اين باغ را با صرف يك ميليارد ريال سرمايه شخصي در زمين استيجاري شهرداري آستارا ايجاد كردم.
عيسي سهراب نژاد ادامه مي دهد: باغ پرندگان آستارا هزار و 500 متر مربع مساحت دارد و اجاره بهاي آن ماهيانه به حساب شهرداري واريز مي شود و اين مجموعه زيبا به لحاظ قرار گرفتن در ورودي شهر آستارا و داشتن پاركينگ، از استقبال خوب گردشگران و مسافران برخوردار است.
وي مي افزايد: انواع قرقاول، طاووس، طوطي و مرغ هاي زينتي و گونه هاي متنوع آبزيان نظير قوي گنگ، درناي آفريقايي، درناي تناز، قوي مشكي، اردك هاي بهشتي و تنجه و مرغابي هاي زينتي در باغ پرندگان آستارا نگهداري مي شوند و 20 درصد اين گونه ها بومي و بقيه در طول 20 سال از مناطق مختلف ايران و جهان تهيه و خريداري شده است.
وي مي گويد: در باغ پرندگان آستارا براي سه نفر شغل ايجاد شده است وهزينه بليط تماشاي آن 30 هزار ريال است و امسال بهاي آن به منظور جلب نظر گردشگران، افزايش نيافته است.
سهراب نژاد بيان مي كند: بيشترين بازديد گردشگر و مسافر مربوط به تعطيلات نوروز و فصل تابستان است و در ايام نوروز، تعداد بازديد روزانه به بيش هزار و 100 نفر مي رسد و درآمد باغ پرندگان در اين روزها رضايتبخش و جوابگوي هزينه هاي نگهداري آن است.
او ادامه مي دهد: برغم لذتي كه از تماشاي پرندگان و شنيدن نغمه هاي آنها حاصل مي شود، نگهداري اين مجموعه مشكلاتي نيز دارد و براي هزينه كارگر، تامين مواد غذايي، برق، گاز و آب باغ پرندگان روزانه به طور ميانگين 2 هزار و 500 هزار ريال هرينه مي شود.
سهراب نژاد مي گويد: جهاد كشاورزي آستارا پروانه تاسيس باغ پرندگان اين شهرستان را صادر كرده است و شبكه دامپزشكي با خونگيري و آزمايش هاي دوره اي به سلامت پرندگان رسيدگي مي كند و اداره حفاظت محيط زيست آستارا نيز بر اين مجموعه نظارت دارد.
مدير باغ پرندگان آستارا مي افزايد: تاكنون در ميان پرندگان اين باغ بيماري خاصي مشاهده نشده است اما گاه در برخي از گونه ها سرماخوردگي هاي فصلي و انگل مشاهده مي شود و به سرعت با حضور دامپزشك طرف قرارداد، به معاينه و درمان آنها اقدام مي شود.
سهراب نژاد ادامه مي دهد: بعد از تعطيلي باغ پرندگان رشت، اين مجموعه تنها باغ پرندگان استان گيلان است كه از كمبود فضا رنج مي برد و تاكنون در اين رابطه تسهيلات بانكي تقاضا نكرده ام اما براي توسعه باغ، به توجه مسئولان جهت تامين فضاي مناسب نياز دارم.
وي مي گويد: غذاهاي پرندگان به لحاظ تنوع گونه هاي آنها متفاوت است و اخطارها و هشدارهاي لازم مبني بر ممنوعيت دادن غذا به پرندگان و آبزيان توسط بازديدكنندگان بر در و ديوار باغ نصب و از تماشاگران خواسته شده است به قفس ميمون ها و طوطي ها به لحاظ حساسيت آنها، زياد نزديك نشوند.
مدير باغ پرندگان آستارا مي افزايد: متاسفانه اداره مسكن و شهرسازي به لحاظ مالكيت زمين باغ پرندگان، براي تخليه آن اقدام كرده است و موضوع در ماه هاي آينده در محاكم قضايي طرح خواهد شد و در صورت محكوميت باغ پرندگان، اين مجموعه زيبا در خطر تعطيلي قرار خواهد گرفت.
سهراب نژاد ادامه مي دهد: در نخستين قرارداد كاري من بر پرداخت خسارت از سوي شهرداري در حين تخليه باغ تاكيد شده است اما با توجه به اينكه با قلع و قمع احتمالي باغ پرندگان، درآمد شهرداري از آن قطع خواهد شد، تصور نمي كنم خسارت وارده بر من از ناحيه آن نهاد جبران شود.
او مي گويد: اميدوارم مسئولاني كه در سخنراني هاي خود از باغ پرندگان آستارا به عنوان يكي از جاذبه هاي گردشگري اين شهرستان ياد مي كنند، در صورت صدور حكم دادگاه برتخليه باغ و تحويل زمين اجاره اي به اداره مسكن و شهرسازي، به تامين فضاي مناسب براي انتقال پرندگان همت كنند تا اين جاذبه زيبا از فهرست نمادهاي گردشگرپذيري آستارا حذف نشود.
چند خانواده كه از تماشاي پرندگان زيبا و ناياب در غرفه هاي باغ پرندگان آستارا لذت مي برند، وجود اين باغ را عاملي براي سفر خود به اين شهرستان اعلام مي كنند و به گفته سرپرست يكي از آن خانواده ها، لذتي كه بچه ها از تماشاي اين حيوانات نادر به دست مي آورند، با هيچ چيز ديگري قابل مقايسه نيست.
يكي از گردشگران نوروزي آستارا كه از اردبيل به تماشاي باغ پرندگان اين شهرستان آمده است مي گويد: وجود اين باغ علاوه بر ايجاد زمينه آشنايي با پرندگاني كه به سادگي قابل تماشا نيستند، از منظر زيست محيطي نيز اهميت دارد و فرزندان جامعه با حضور در اين مجموعه به ضرورت خوشرفتاري با حيات وحش و شرايط زندگي انها پي مي برند.
اكبر محمدي ادامه مي دهد: تنوع گونه هاي حيات وحش از جلوه هاي زيباي طبيعت و قدرت لايزال خداوند است و برانگيخته شدن حيرت آدمي از نگاه به پرندگان ريز و درشت و آبزيان رنگارنگ، او را به كرنش و خضوع در برابر آفريدگار توانا وا مي دارد.
شهرستان آستارا با 86 هزار نفر جمعيت در غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان قرار دارد و ساليانه با ميزباني چند ميليون مسافر و تردد 800 هزار گردشگر داخلي و خارجي از مرز آن، يكي از 20 شهر گردشگر پذير كشور محسوب مي شود.
گزارش از: عيسي پاشاپور ** انتشار : نصراله ابراهيمي
7124/6070