۲۵ اسفند ۱۳۹۵،‏ ۹:۱۹
کد خبر: 82465228
۰ نفر
ارمغان بهار در دستان تكم خوانان آستارا

آستارا - ايرنا - تكم خوانان آستارا در آستانه بهار، شادابي و سبزي اين فصل را در دستانشان به ارمغان آورده اند.

در آستانه بهار، عطر و بوي عجيبي گوشه و كنار آستارا را فرا مي گيرد كه همه اين ها نشانگر طراوات، تازگي و نشاط است. اين روزها اتفاق هاي خوب زيادي تصوير بهار را در ذهنت مجسم مي كند، اتفاقاتي كه از كنار آنها نمي شود به سادگي گذشت.
وقتي جريان يافتن مسير زندگي را در دستان پينه بسته تكم خوانان پير مي بينيم، پي به عظمت بهار مي بريم كه آرام و آهسته در گوش مردم شهر صفا و همدلي را نجوا مي كند.
صداي پاي چوبي تكم اين روزها صداي آشنايي است كه در كوچه ها و خيابان هاي شهر، شعر زندگي را مرور مي كند. يكي از شهروندان آستارايي مي گويد: در زمان هاي قديم تكمچي ها و تكم گردانان بين دو چهارشنبه آخر سال يعني كول چرشنبه (چهارشنبه خاكستري) و اود چرشنبه (چهارشنبه آتش) مي آمدند و اشعارشان را خوانده و به خاطر آمدن عيد، مژدگاني مي گرفتند.
علي علي نيا ادامه مي دهد: طي ساليان اخير از تعداد تكم خوانان در روستا و به خصوص مناطق شهري آستارا كاسته شده و اين رسم بايستي با اجراي برنامه هاي فرهنگي احيا شود.
رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آستارا نيز روز چهارشنبه در گفت وگو با ايرنا اظهار داشت: سال قبل آئين هاي فراموش شده نوروز نظير تكم خواني و تخم مرغ بازي براي نخستين بار در قالب جشنواره اي با عنوان نوروزگاه در اين شهرستان به معرض نمايش گذاشته شد.
پردل اميري نژاد با اشاره به اينكه در روز 26 اسفندماه دومين جشنواره نوروزگاه در آستارا برگزار خواهد شد، افزود: آئين تكم خواني، نويددهنده تولد و تازگي طبيعت است و اين رسم جزو فرهنگ معنوي كشور ما محسوب مي شود.
وي ادامه داد: با توسعه زندگي ماشيني توجه اقشار مختلف مردم و به خصوص نسل سوم به اين رسوم سنتي كم شده و اين امر مي تواند زنگ خطري جدي براي فرهنگ بومي منطقه باشد.
اميري نژاد با بيان اينكه به برخي از رسوم در كشور ما فقط در ايام خاص توجه مي شود، اظهار كرد: هم چنان كه انسان همواره به پويايي و نو شدن احتياج دارد، به همان اندازه به تماشاي رسوم رنگين نوروز نيازمند است چراكه اين آئين ها ريشه در صفا و صميمت ملت ايران دارد.
تكم، عروسك چوبي است و به فردي كه اين عروسك را مي چرخاند تكم خوان و يا تكم گردان گفته مي شود. اين شخص با گشت و گذار در سطح شهر و روستا، كوچه ها و معابر، اشعار شيريني را به زبان آذري زمزمه مي كند.
اكثر اشعار تكم خوانان موزون بوده و به همين علت برخي مواقع در كنار تكم خوانان افرادي به عنوان نوازنده دف حضور دارند تا فضايي سرشار از شادي و نشاط را براي اهالي منطقه فراهم كنند.
در مفهوم اغلب اشعار تكم خوانان، نويد رسيدن بهار موج مي زند و پدران و مادران ما براي ورود تكم خوانان به حياط خانه هايشان، لحظه شماري مي كردند و حضور آنها و شنيدن اشعارشان را برابر با فزوني خير و بركت در آغاز سال تلقي مي كردند.
تكم به تنهايي ارزش و اهميت چنداني ندارد ولي آنچه كه به اين عروسك چوبي جايگاه و ارزش مي بخشد، خوانده شدن اشعار نوروزي است.
اغلب تكم خوانان در آستانه بهار اين گونه آواز مي خوانند: سيزون بو تازه بايراموز مبارك (عيد نو شما مبارك باشد)/ آيوز، ايلوز، هفتوز، گونوز مبارك (ماهتان، سالتان، هفته تان، روزتان مبارك)/ جناب جبرئيل نامه گتوردي (جناب جبرائيل نامه آورد)/ گتور جگين پيمبره يتوردي (به محض آوردن به پيامبر رسانيد)/ مبارك قوللارين گويه گوتوردي (پيغمبر هم دستهايش را بر آسمان برداشت)/ سيزون بوتازه بايراموز مبارك (عيد نو شما مبارك باشد)/ آيوز، ايلوز، هفتوز، گونوز مبارك (ماهتان، سالتان، هفته تان، روزتان مبارك)
شهرستان آستارا با 86 هزار نفر جمعيت در منتهي اليه غرب استان گيلان واقع شده و اكثر مردم اين شهر به زبان آذري تكلم مي كنند.
خبرنگار: يوسف هدايتي ** انتشاردهنده: كبيري
7105 / 7124/2007