سفیر ایران در روسیه: تهران و مسكو به مستحكم ترین روابط تاریخی رسیده اند

مسكو - ایرنا - مهدی سنایی سفیر ایران در فدراسیون روسیه با اشاره به برنامه سفر رئیس جمهوری اسلامی به مسكو، اعلام كرد: روابط مستحكم سیاسی، اقتصادی، علمی، دفاعی، هسته ای و منافع مشترك در خاورمیانه، آسیای میانه و دریای خزر، ایران و روسیه را بیش از گذشته به هم نزدیك كرده است.

به گزارش ایرنا، سنایی روز سه شنبه در سخنرانی رونمایی از كتاب «مشاركت ایران و روسیه - حال و چشم انداز توسعه» به میزبانی خبرگزاری ریانووستی در مسكو، گفت: روابط دو كشور مهم و قدرتمند منطقه، در همه زمینه ها در بهترین و بالاترین سطح قرار دارد.
وی با اشاره به سفر پیش روی رئیس جمهوری ایران به مسكو، نهمین دیدار سران دو كشور را یك گام مهم برای توسعه هر چه بیشتر روابط بر پایه تامین منافع مشترك دانست.
سنایی همچنین مبارزه با تهدید تروریسم، احترام به حاكمیت ملی كشورها و دوری از استانداردهای دوگانه را از رویكردهای مشترك تهران و مسكو خواند.
وی در ادامه، ضمن تاكید بر عالی بودن روابط دو كشور و وجود زمینه های گسترش هر چه بیشتر مناسبات با افق امضای اسناد راهبردی در جریان سفر روحانی به مسكو، افزایش ارتباط های مردمی را نیز برای رسیدن به هدف توسعه فراگیر در روابط مهم برشمرد.
مراسم رونمایی از كتاب مشاركت ایران و روسیه - حال و چشم انداز توسعه در مسكو با ویدئو كنفرانس به صورت مشترك با نشست كارشناسان در موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) در تهران برگزار شد.
در این مراسم، افزون بر سنایی، ایگور ایوانف وزیر امور خارجه اسبق و رئیس شورای روابط بین الملل روسیه (ریاك)، محمدكاظم سجادپور رئیس مركز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه و محمود شوری مدیر گروه مطالعات روسیه در مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام شركت داشتند.
ولادیمیرساژین استاد دانشگاههای مسكو و پژوهشگر ارشد موسسه مطالعات شرق شناسی آكادمی علوم روسیه و نینا مامدوا دانشیار دپارتمان اقتصاد جهانی دانشگاه دولتی مسكو نیز در نشست مشترك مسكو-تهران شركت داشتند و دیدگاههای خود را در باره اوضاع منطقه ای، روابط دوجانبه و افق توسعه آن مطرح كردند.
براساس برنامه پیش بینی شده، سفر رئیس جمهوری ایران به مسكو و مذاكره سران اوایل فروردین ماه سال آینده انجام می گیرد.
تاكنون رئیسان جمهوری دو كشور شش بار در جریان نشست های بین المللی خارج از دو كشور از جمله اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل دیدار كرده اند ودو مذاكره نیز در تهران و شهر اوفا پایتخت جمهوری باشقیرستان فدراسیون روسیه برگزار شده است.
كتاب رونمایی شده در برگیرنده مجموعه ای از تحقیقات و مقاله های ارائه شده درباره روابط روسیه و ایران در دوران معاصر و چشم انداز همكاری دو كشور به سه زبان فارسی، روسی و انگلیسی به همت موسسه ایراس و شورای مباحث بین المللی روسیه ( رسمد) تدوین و چاپ شده است.
اروپام 1516 ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا