نيويورك تايمز:آمريكا نبايد همدست ديكتاتور حاكم بر مصر باشد

تهران - ايرنا - نيويورك تايمز روز سه شنبه در سرمقاله خود نوشت: آمريكا نبايد همدست ديكتاتور ظالم حاكم بر مصر باشد و با او اظهار صميميت كند.

در اين مقاله تصريح شده است كه ' دونالد ترامپ' رئيس جمهور آمريكا بابت تحسين و تمجيدهايش از 'ولاديمير پوتين' رئيس جمهور روسيه هدف انتقادهاي شديد قرار گرفت؛ اما تمجيدهاي او از يك ديكتاتور ظالم ديگر يعني ' عبدالفتاح السيسي' رئيس جمهور مصر از نظرها دور ماند.
ترامپ اصولا مشوق تمام رهبران غير دمكراتيك است از فيليپين گرفته تا تركيه و البته روسيه.
در واقع اين رفتار ترامپ؛ خبر از يك چرخش خطرناك در سياستهاي آمريكا مي دهد.
سپتامبر گذشته ترامپ در نيويورك با رهبر مصر ديدار كرد. اين ديدار حول وحوش ديدار 'هيلاري كلينتون' با السيسي انجام شد. ترامپ بعد از اين ديدار السيسي را ' مردي فوق العاده ' خواند و گفت 'ما دو تا با هم خوب جوريم'.
آن ديدار مقدمه آن شد كه 'قاهره' احساس كند روابط دو كشور بعد از سپري كردن يك دوره پر فراز و فرود ؛ اينك دارد رو به ترميم پيش مي رود.
روابط واشنگتن - قاهره ظرف سالهاي اخير متاثر از يك سري رويدادها و تحولات سياسي در مصر دستخوس آشفتگي هايي بوده است. قيام مردم مصر در سال 2011 كه منجر به سرنگون شدن يك حكومت ديكتاتوري شد و ' اخوان المسلمين' را براي يك دوره كوتاه مدت به قدرت نشاند و به دنبال آن كودتاي نظامي در سال 2013 كه اخوان المسلمين را از قدرت ساقط كرد و راه را براي سركوبهايي هرچه شديدتر هموار كرد؛ اهم اين رويدادها بوده است.
با روي كار آمدن حكومت سركوبگر السيسي در مصر و سركوب شديد اسلامگرايان از جمله قتل عام بيش از 800 تن از تظاهر كنندگان در سال 2013 ، دولت ' اوباما' و كنگره؛ روند ائتلاف آمريكا با مصر را مجددا به ارزيابي گذاردند.
به دليل نقض شدن شديد حقوق بشر در مصر؛ واشنگتن تصميم گرفت كمك تسليحاتي سالانه اش را كه رقم چندان قابل ملاحظه اي نيست و فقط 1.3 ميليارد دلار است را به حال تعليق درآورد و ضمن آن امتيازي را كه به اين كشور داده بود و براي خريد تسليحات گران قيمت براي مصر تامين اعتبار مي كرد را نيز معلق گذارد. اين امتياز از آن جهت به مصر اعطا شده بود كه كنگره تصويب كرده بود كمك تسليحاتي به قاهره ابدي باشد.
حالا دولت مصر ظاهرا مي خواهد مخاطبان مهربان تري در واشنگتن براي خود پيدا كند.
' سامه شكري' وزير خارجه مصر چندي پيش عازم واشنگتن شد تا مقدمات كار سفر سيسي به مصر را انجام دهد. گمان بر اين است كه سيسي در واشنگتن فهرستي بلند بالا از تقاضاهايش را مطرح كند. دولت سيسي از آمريكا مي خواهد كه اين سيستم تامين اعتبار مجددا برقرار شود و تسليحات ناچيزي كه قرار بود آمريكا آنها را به مصر تحويل دهد و معلق مانده است؛ بزودي تحويل داده شود.
دولت ترامپ امكان دارد السيسي را شريكي ايده آل در جنگيدن با 'داعش' و ساير افراط گرايان به حساب آورد. گزارش شده است كه 'كاخ سفيد' تصميم دارد ' اخوان المسلمين ' را يك گروه تروريستي طبقه بندي كند.
سيسي پيش از اين ژنرال ارتش بود و قسم خورده است كه اسلام را از درون اصلاح كند و يك ' انقلاب ديني' به راه اندازد و افراط گرايان را پاكسازي كند.
اما تاكتيكهاي او ظالمانه و غير مولد بوده است.
دولت السيسي ؛ همه اسلامگرايان اعم از خشونت طلب و غير خشونت طلب را از دم تيغ گذراند و تحت تعقيب قانوني قرار داد بدون آنكه روند دادرسي قانوني در موردشان اجرا شود.
او دست به تبليغات گسترده عليه همه فعالان حقوق بشر زد و آنها را مورد ارعاب و آزار و اذيت قرار داد و امكان هرگونه فعاليت را از آنها گرفت. او تمام صداهاي باقيمانده از اپوزيسيون سياسي را هم در گلو خفه كرد.
هفته گذشته پارلمان مصر كه نوكر و تملق گوي السيسي است يك نماينده صاحب نام را كه منتقد سركوب جامعه مدني بود را اخراج كرد . اين نماينده ' انور سادات' نام دارد و برادرزاده 'انور سادات' رئيس جمهور چند دهه قبل مصر است كه بدست اسلامگرايان ترور شد.
آمريكا احتياج به اين دارد كه بتواند با مصر كار كند.
اما تا زماني كه در مصر اصلاحات سياسي اتفاق نيفتاده و رويكردهاي اين كشور در رابطه با رعايت حقوق بشر و حكومت داري اصلاح نشده است واشنگتن نبايد هيچ امتيازي به اين كشور بدهد.
قبل از آنكه رهبران دو كشور بنشينند و با هم گفت وگو كنند بايد از مصر خواسته شود ' ايا حجاز ' كارگر حقوق بشر آمريكايي - مصري كه ظالمانه از سال 2014 تاكنون زنداني است آزاد شود.
به هر جهت؛ اظهار محبت ترامپ نسبت به ديكتاتور حاكم بر مصر؛ خطري مضاعف دارد و فقط سوخت راديكاليزه شدن و اوج گرفتن نارضايتي ها در پرجمعيت ترين كشور عرب را تامين مي نمايد.
اروپام**1591**1908
انتشار دهنده : افشار دارابي