بركناری شتابزده دادستان های آمریكایی و هراس ترامپ ازسرنوشت حكم مهاجرتی

نیویورك - ایرنا - تصمیم شتابزده دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا به بركناری دادستان های این كشور با گذشت 50 روز از ورود خود به كاخ سفید علاوه بر اختلال های زیانباری كه در روند فعل و انفعالات قضایی آمریكا ایجاد خواهد كرد ،حكایت از تلاش ترامپ برای نجات فرمان تازه خود از سرنوشتی نظیر فرمان اولیه می كند.

به گزارش ایرنا، نزدیك به 10 روز پیش ترامپ نسخه تازه و تجدید نظر شده فرمان مهاجرتی خود را كه نخستین نسخه آن با مقاومت نظام قضایی كشورش روبرو و به شكست منتهی شد، امضا كرد كه قرار است از روز پنجشنبه همین هفته به اجرا در بیاید.
این فرمان نیز با وجود برخی اصلاحات و تعدیل های مورد ادعا با اعتراض و مقاومت دستگاه های قضایی آمریكا روبرو شد و به فاصله كمتر از یك هفته دادستان های چند ایالت آمریكا از جمله مینه سوتا، اروگان، ماساچوست ، مریلند و نیویورك این فرمان را هم تبعیض گرانه خواندند و گفتند كه علیه آن اقامه دعوا خواهند كرد.
در این میان دادستان ایالت مریلند كه ایالتی تحت كنترل یك فرماندار جمهوریخواه است قادر خواهد بود با استفاده از اختیارات مستثنایی كه از آن برخوردار است، بدون تایید فرماندار ایالت پرونده این دعوی قانونی را بجریان بیاندازد كه این طبعا روزنه امیدی را برای برخی دیگر از دادستانی های ایالت های جمهوریخواه خواهد گشود.
از طرفی دولت ترامپ در اقدامی تقریبا بی سابقه و عجولانه در همین دوران از دادستان های 47 ایالت آمریكا خواست تا از سمت خود كناره گیری كنند.
گرچه این اقدام از سوی همه دولت های تازه روی كار آمده در آمریكا امری عادی بشمار می رود اما چیزی كه آن را با اقدامات مشابه سایر رییس جمهور های آمریكایی متفاوت می كند، شتابزدگی در این رویكرد است.
برای مثال جریان كنار گذاشتن دادستان های دوران كلینتون در دولت جرج بوش تقریبا 7 ماه طول كشید و جایگزینی دادستان های بوش در زمان اوباما نیز كم و بیش همین اندازه زمان صرف شد.
بنابر این از دید یك ناظر تحولات سیاسی آمریكا شتابزدگی ترامپ در این اقدام بخصوص با توجه به تقارن این رویكرد با صدور فرمان تازه مهاجرتی او كه همچنان برچسب جنجال برانگیزی را بر پیشانی دارد، حكایت از چیزی غیر از فعل و انفعال ها و جابجایی های متعارف گردانندگان دستگاه های قضایی در دولت های آمریكایی می كند.
بخصوص این كه می بینیم ترامپ در حالی این بخشنامه ها را به دادستانی های ایالت های مختلف كشورش می فرستد كه به گواه منابع موثق هنوز در یافتن جایگزین هایی برای آنها قدمی برنداشته و با كناره گیری آنها بسیاری از پست های دادستانی در آمریكا در چند ماه آینده خالی خواهند ماند و در نتیجه پرونده هایی كه آنها در دست پیگیری دارند بحال تعلیق در خواهند آمد.
نخستین سوالی كه به ذهن خطور می كند این است كه ترامپ با این اقدام شتابزده چه هدفی را دنبال می كند و آیا آنچه اورا به این اقدام نسنجیده واداشته این نبوده است تا با كوتاه كردن دست دادستان های مخالف، فرمان مهاجرتی خود را كه در صورت حضور آن ها سرنوشتی شبیه به فرمان اولیه در انتظار آن است، از قهقرا نجات دهد؟
و این ظنی است كه بسیاری از محافل ناظر سیاسی این كشور را بخود مشغول كرده است.
در این میان خودداری یكی از دادستان های آمریكایی از كناره گیری به فصل برجسته و جنجال بر انگیزی در عمر 52 روزه ریاست جمهوری ترامپ تبدیل می شود و او را كه با ادعاهای كاذب و اقدامات نسنجیده خود هر روز زمین زیر پای خود را سست تر كرده، قدمی دیگر بسوی ورطه ناكامی و یا حتی سقوط كامل می راند.
پریت بارارا دادستان جنوب نیویورك كسی است كه ترامپ در ابتدای ورود به كاخ سفید رسما از او خواست تا در مقام خود باقی بماند و او نیز كه به شخصیتی كاملا فراجناهی و غیر وابسته معروف شده است با این درخواست موافقت كرد.
اما ترامپ برغم تصمیم اولیه خود بطور غیر مترقبه ای از او نیز در كنار 46 دادستان دیگر ایالت های آمریكایی خواست تا هر چه سریع تر از مقام خود كناره گیری كند.
این درخواست ترامپ در میان بهت و حیرت محافل سیاسی با ایستادگی پریت بارارا مواجه شد وترامپ را واداشت تا در یك اقدام جنجال بر انگیز دیگر حكم اخراج او را صادر كند.
در حالی كه هنوز روشن نیست آیا در خواست اولیه ترامپ از این دادستان نیویورك بدلیل آگاهی او از احتمال خودداری بارارا از كناره گیری بوده و یا چیز دیگری ، تغییر رای ترامپ در مورد این دادستان تقریبا 45 روز پس از درخواست اولیه او را نمی توان به تغییراتی برخاسته از یك روال و سنت متعارف تعبیر كرد.
بارارا كه در سیزدهم ماه اوت 2009 از سوی اوباما به این سمت گمارده شده بود در طول این 8 سال از خود چهره ای بی طرف، قاطع و نیرومند در اداره دستگاه قضایی نیویورك ارائه داد و طبعا در فاصله كوتاهی با پیگیری قانونی پرونده های متعدد اختلاس و رشوه گیری از سوی مقامات آمریكایی دشمنان زیادی را در میان نوابان سیاسی این كشور برای خود آفرید و بسیاری از این دشمنان از دایره جمهوریخواهان آمریكایی بودند.
تصمیم ترامپ به اخراج مستقیم بارارا حتی اگر بخشی از یك روند سنتی در جریان تغییر و تحول دولت های تازه آمریكایی باشد با بهت توام با انتقاد بسیاری از محافل این كشور مواجه شده و بسیاری از ناظران این اقدام را از قماش قدم هایی كه ترامپ را به سمت سرنوشتی نظیر ریچارد نیكسون رییس جمهور مستعفی آمریكایی سوق می دهد دانسته اند.
به هر حال پریت بارارا در پی حكم اخراج ترامپ در یك پیام توویتری بر این مسئله تاكید كرد كه او حاضر به استعفا از مقام خود نیست و لذا ترامپ تصمیم به اخراج او گرفته است كه این اقدام دادستان نیویورك بی گمان علاوه بر برانگیختن اذهان مردم ایالت خود و احتمالا سایر نقاط كشور حكایت از دنباله دار بودن نبرد ولو پشت پرده دولت ترامپ با دستگاه قضایی آمریكا می كند.
اروپام-4-541 ** شبس 1574 ** انتشار دهنده: محسن تهوری

سرخط اخبار جهان