۲۳ اسفند ۱۳۹۵،‏ ۱۶:۴۹
کد خبر: 82463165
۰ نفر
دبیر كل ناتو تركیه و هلند را به تنش زدایی دعوت كرد

تهران - ایرنا - ینس استولتنبرگ دبیر كل سازمان پیمان آتلانتیك شمالی (ناتو) روز دوشنبه از تركیه و هلند خواست از تشدید تنش ها جلوگیری كنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از بروكسل، وی گفت: گفتمان قوی، در سرشت دمكراسی های ما قرار دارد، اما احترام متقابل نیز به همین گونه است.
وی افزود: همه متحدان را ترغیب می كنم، احترام متقابل نشان دهند تا اوضاع آرام شده و رویكردی سنجیده اتخاذ شود.
دبیر كل ناتو همچنین گفت: برای كمك به تنش زدایی، كاهش تنش و آرام كردن اوضاع، مهم است كه ما بر مسائلی تمركز كنیم كه باعث اتحاد ما می شود.
تركیه و هلند دو عضو ناتو به تازگی مناقشه ای دیپلماتیك را آغاز كرده اند. ماجرا از زمانی شروع شد كه هلند از شركت وزرای كابینه تركیه در گردهمایی ترك زبانان هلندی خودداری كرد و به هواپیمای حامل وزیر خارجه تركیه اجازه فرود در فرودگاه روتردام نداد.
قرار بود مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه تركیه روز شنبه با سفر به هلند، برای جلب رای 'آری' برای همه پرسی تغییر قانون اساسی در اجتماع ترك تبارهای هلندی سخنرانی كند.
این اقدام هلند، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری تركیه را خشمگین كرد تا جایی كه هلندی ها را بازماندگان نازی ها و فاشیست خواند.
همه پرسی تغییر قانون اساسی تركیه در صورت رای آوردن، امكان نامزدی مجدد اردوغان در انتخابات بعدی ریاست جمهوری تركیه را فراهم می كند.
اروپام**9109**1908
مترجم: نیره مجیدی راد* انتشار دهنده : افشار دارابی

سرخط اخبار جهان