پيش نويس تفاهم نامه مشترك ايران و افغانستان براي احداث پل دوم ميلك امضا شد

زاهدان - ايرنا - مديركل راهداري و حمل و نقل جاده اي سيستان و بلوچستان گفت: پيش نويس تفاهم نامه مشترك بين ايران و افغانستان براي احداث پل دوم سواره رو بر روي رودخانه مرزي در محدوده بازارچه و پايانه ميلك شهرستان هيرمند به امضا رسيد.

علي خانقايي روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: با توجه به طرح توسعه بندر شهيد بهشتي چابهار و افزايش حجم مبادلات تجاري بين ايران و افغانستان ساخت پل دوم براي رفت و آمد خودروهاي سنگين حامل كالاهاي تجار و بازرگانان يكي از ضرورت هاي 2 كشور همسايه است.
وي بيان كرد: هم اكنون يك پل ارتباطي ميان استان سيستان و بلوچستان ايران و ولايت نيمروز افغانستان در منطقه مرزي ميلك با عنوان «پل ابريشم» براي انجام مبادلات تجاري دو كشور وجود دارد اما پاسخگوي ميزان مبادلات تجاري در آينده نيست به همين دليل ساخت پل دوم در دستور كار 2 كشور قرار گرفت.
وي بيان كرد: پيش نويس تفاهم نامه ساخت اين پل از مدتها قبل بين دولت هاي ايران و افغانستان تنظيم و ارائه شده بود اما نياز به اصلاح داشت كه به همين منظور در 2 روز گذشته جلساتي با حضور هيات هاي اين 2 كشور در زاهدان برگزار و منجر به امضاء پيش نويس اين تفاهم نامه شد.
وي خاطر نشان كرد: يكي از مهمترين بندهاي اين پيش نويس احداث پل به صورت برگزاري مناقصه از طريق شركت هاي حمل و نقل ايران و افغانستان است و هر شركتي كه برنده مناقصه شد بايد 50 درصد هزينه ساخت اين پل را بپردازد.
مديركل راهداري و حمل و نقل جاده اي سيستان و بلوچستان گفت: با توجه به افزايش حجم مبادلات تجاري بين ايران و افغانستان، توسعه زيرساخت هاي متناسب با اين ميزان حجم مبادلات درنقطه صفرمرزي ضروري است.
خانقايي اظهار داشت: با توجه به افزايش تردد كاميون ها احداث پل دوم از اهميت بالايي براي افزايش مبادلات تجاري برخوردار است.
به گزارش ايرنا روستا و بازارچه و پايانه مرزي ميلك در شهرستان هيرمند واقع در شمال سيستان و بلوچستان با شهرستان زرنج مركز ولايت نيمروز افغانستان هم مرز است.
3213**6081 خبرنگار: اكبر نوري ** انتشار دهنده: حيدر سراياني

سرخط اخبار استان‌ها