قوانین سختگیرانه مهاجرتی ترامپ مانع ارسال درآمدهای مهاجران آسیایی به كشورهایشان

تهران- ایرنا-قوانین سختگیرانه مهاجرتی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا سبب ایجاد ممانعت برای وجوه ارسالی مهاجران ویتنامی، هندی و فیلیپینی مقیم آمریكا به كشورهایشان شده و درآمدهای این كشورها را نیز از این محل به طور قابل توجهی كاهش داده است.

به گزارش ایرنا از تارنمای كردیت سوئیس ، وجوه ارسالی مهاجران ویتنامی مقیم آمریكا به ویتنام در سال 2016 نسبت به سال ماقبل 33 درصد كاهش پیدا كرده است.
براساس این اطلاعات میزان وجوهی كه مهاجران ویتنامی از آمریكا به كشورشان ارسال می كنند 4 درصد تولید ناخالص داخلی این كشور را در سال 2016 تشكیل داده است كه این رقم حاكی از میزان وابستگی این كشور به درآمدهای مذكور است.
براساس اطلاعات سازمان ملل متحد در 13 مارس 2017 ، ویتنام در جنوب شرق آسیا بیش از 95 میلیون نفر جمعیت دارد كه تا سال 2015 بالغ بر یك میلیون و 500 نفر از اتباع این كشور در آمریكا زندگی می كردند.
طبق این گزارش درآمدهای ناشی از این مهاجران در سال 2015 رقم 13.2 میلیارد دلار ثبت شده كه این رقم در سال گذشته میلادی 33 درصد كاهش داشته است كه علت اصلی آن اعمال سیاست های سختگیرانه مهاجرتی آمریكا در دوره ترامپ است .
كردیت سوئیس در این گزارش اعلام كرد كه ویتنام از سال 2010 تاكنون درآمدهای اتباع خود را كه در آمریكا زندگی می می كنند ، دریافت كرده است.
براساس گزارش این موسسه نیمی از ویتنامی های مهاجر ، در آمریكا زندگی می كنند و آنها 60 درصد از درآمدهای خارجی ویتنام از محل مهاجرانش را تامین می كنند كه این رقم برابر با 4 درصد تولید ناخالص داخلی این كشور در سال 2016 بوده است.
كردیت سوئیس علت اصلی آن را سیاست های تحمیلی مهاجرتی دوره ترامپ به ویژه سختگیری های بیشتر در مرزهای آمریكا دانست.
براساس این گزارش فیلیپین و هند نیز از دیگر كشورهای آسیا هستند كه قوانین مهاجرتی ترامپ به درآمدهای حاصل از مهاجران این كشورها لطمه زده است.
در سال 2015 فیلپین و ویتنام دو مقصد بالا در شرق آسیا برای ارسال وجوه خارجی از آمریكا بودند در حالیكه با توجه به محدودیت های خروج نقدینگی از مرزها ی آمریكا، این دو مقصد آینده تاریكی دراین زمینه دارند.
طبق این گزارش دیگر كشورهای آسیایی كه بالاترین درآمدها را از مهاجران خارجی خود در سال 2015 داشتتند به ترتیب ذیل بودند:
1- چین : 44.4 میلیارد دلار
2- فیلیپین 29.8 میلیارد دلار
3- ویتنام 13.2 میلیارد دلار
4- اندونزی 9.7 میلیارد دلار
5- تایلند 5.9 میلیارد دلار
آساق ** مریم شفیعی** انتشاردهنده: 1577** حسن حسین زاده

سرخط اخبار اقتصاد