صيانت از امنيت عمومي و حقوق شهروندي، راهكار كاهش آسيب هاي اجتماعي است

يزد - ايرنا - جانشين ستاد مركزي ستاد صيانت از حريم امنيت عمومي و حقوق شهروندي وزارت كشور گفت: براي كاهش آسيب هاي اجتماعي بايد حجاب و عفاف، صيانت از امنيت عمومي و حقوق شهروندي در جامعه نهادينه شود.

به گزارش ايرنا علي ملازاده روز دوشنبه در نشست ستاد صيانت از حريم امنيت عمومي و حقوق شهروندي استان يزد با اشاره به بيانات مقام معظم رهبري درباره كاهش آسيب هاي اجتماعي افزود: براي رفع آسيب هاي اجتماعي راهكارهاي مناسب بايد در نظر گرفته شود.
وي با بيان اينكه رهبر معظم انقلاب اسلامي از طلاق ، حاشيه نشيني ، اعتياد و مفاسد اخلاقي بعنوان چهار آسيب اجتماعي جدي ياد كردند اظهار كرد: همه با هم بايد براي كاهش آسيبها وارد عمل شويم.
جانشين ستاد مركزي ستاد صيانت از حريم امنيت عمومي و حقوق شهروندي وزارت كشور، اجراي برنامه هاي آموزشي براي مردم، مديران و كاركنان، آشنايي با تخلفات و تحقق دولت الكترونيك را از مهمترين اولويت اين ستاد در صيانت از حقوق شهروندي بيان كرد.
ملازاده با بيان اينكه اين ستاد 2 رويكرد صيانت از حقوق شهروندي و ترويج فرهنگ عفاف و حجاب را در برنامه دارد افزود: همچنين براي ترويج فرهنگ عفاف و حجاب براي 25 دستگاه در قالب 310 بند، تكليف مشخص شده است.
جانشين ستاد مركزي ستاد صيانت از حريم امنيت عمومي و حقوق شهروندي وزارت كشور بر استفاده از ظرفيت هاي مردمي و سازمان هاي مردم نهاد در زمينه هاي مختلف تاكيد كرد و گفت: هر كجا كه مردم وارد عمل شدند به موفقيت هم دست يافتند.
وي از فعال شدن هيات هاي رسيدگي به تخلفات خبر داد و افزود: كاهش تخلفات، افزايش رضايتمندي را به همراه دارد.
بازرس ستاد صيانت از حريم امنيت عمومي و حقوق شهروندي وزارت كشور هم در اين نشست گفت: ادارات استان يزد در گسترش فرهنگ عفاف و حجاب و صيانت از حقوق شهروندي اقدامات ارزشمندي انجام داده اند.
يونس نوبخت استفاده از ظرفيت هاي مردمي ، استفاده از مراكز علمي و دانشگاهي ، بهره مندي از نطرات و پيشنهادات ائمه جمعه و جماعت، برگزاري كلاسهاي آموزشي در مدارس ، مساجد و مراكز علمي را از جمله اين اقدامات بيان كرد.
استاندار يزد هم در اين نشست گفت: موضوع عفاف و حجاب بسيار فراتر از پوشش آن است كه جنبه ظاهري و باطني دارد كه عمده آن به جنبه باطني آن برمي گردد.
سيد محمد ميرمحمدي با بيان اينكه همه افراد بايد حجاب و پوشش اسلامي خود را رعايت كنند افزود: حقوق شهروندي يكي از شعارها و وعده هاي دولت يازدهم بود كه محقق شد.
وي تصريح كرد: منشور حقوق شهروندي طبق اصل 134 قانون اساسي خط مشي دولت براي پيشبرد حقوق انساني است.
رئيس جمهوري روز دوشنبه 29 آذر 1395 'منشور حقوق شهروندي' شامل 23 سرفصل و 120 ماده به همراه ساز و كار اجرا و نظارت بر حسن اجراي حقوق شهروندي و همچنين ارجاعات قانوني مواد آن را امضا و رونمايي كرد.
در اين متن علاوه بر مقدمه به موضوعاتي همچون حق حيات، سلامت و كيفيت زندگي، حق كرامت و برابري انساني، حق آزادي و امنيت شهروندي، حق مشاركت در تعيين سرنوشت و حق اداره شايسته و حسن تدبير پرداخته شده است.
'حق آزادي انديشه و بيان، حق دسترسي به اطلاعات، حق دسترسي به فضاي مجازي، حق حريم خصوصي، حق تشكل، تجمع و راهپيمايي، حق تابعيت، اقامت و آزادي رفت و آمد، حق تشكيل و برخورداري از خانواده، حق برخورداري از دادخواهي عادلانه، حق اقتصاد شفاف و رقابتي، حق مسكن و حق مالكيت ديگر حقوقي است كه اين منشور به آنها اشاره كرده است.
همچنين 'حق اشتغال و كار شايسته، حق رفاه و تامين اجتماعي، حق دسترسي و مشاركت فرهنگي، حق آموزش و پژوهش، حق محيط‌ زيست سالم و توسعه پايدار و حق صلح، امنيت و اقتدار ملي' از ديگر حقوق مندرج در منشور حقوق شهروندي است.
2088/ 6197خبرنگار: كبري دانشي دهج ** انتشار: محمدحسين فلاح تفتي