اصولگرایی ریزش و اصلاح طلبی رویش داشته است/ رای باید به برنامه ها داده شود نه افراد/ دیپلماسی قایم مقام بر جنگ طلبی فتحعلی شاه پیروز شد

تهران- ایرنا- قایم مقام حزب اتحاد ملت ایران معتقد است انتخابات باید به سمتی پیش رود كه رای مردم به برنامه نامزدها و نه به شخص آنان باشد.

غلامرضا انصاری روز دوشنبه در گفت و گوی تفصیلی با ایرنا افزود : مشكل جریان اصولگرایی نشناختن مطالبات واقعی مردم است برای همین هم پایگاه اجتماعی شان تضعیف شده است.
وی با بیان اینكه وحدت بین اصولگرایان برای معرفی تنها یك نامزد بعید است، ادامه داد: البته جریان اصلاح طلب از وجود یك رقیب اصولگرای قوی برای روحانی استقبال می كند.
قایم مقام حزب اتحاد ملت ایران در همین حال گفت : تیم اقتصادی دولت نیاز به شجاعت بیشتری برای خروج كشور از ركود دارد.

متن كامل گفت و گو در پی می آید:
ایرنا: نظرتان درباره تشكل جمنا چیست و چرا این تشكل شكل گرفته است؟
انصاری: متاسفانه با سیاست های حذفی كه از دهه اول انقلاب شروع شد در عمل شاهد دفع حداكثری و جذب حداقلی بودیم. دفع حداكثری همان چیزی است كه اصولگرایان با عنوان پیاده شدن افراد از قطار انقلاب از آن یاد می كنند. بسیاری از چهره های شاخص و پرسابقه انقلابی از این قطار پیاده و افرادی ناشناخته و بی هویت سوار آن شدند.
با سیاست های حذفی صورت گرفته كه بیشتر دوستان اصولگرا طرفدار آن بودند و به بهانه های حق یا ناحق كه البته عموما ناحق بود ، امروز كار به جایی رسیده كه این حذف گریبان خودشان را هم گرفته است.
با وجود تبلیغات گسترده و رسانه های فراوانی كه این جناح در اختیار دارد این جریان نتوانسته در جذب آرای مردم موفق باشد و این روزها هم شاهد حركتی ضعیف و غیربالنده از سوی آنها در قالب تشكیلاتی به نام «جمنا» هستیم.

ایرنا: آیا این جریان به وحدت بر سر معرفی یك نامزد می رسد؟
انصاری: خیر ولی ای كاش می رسید. اگر اصولگرایان می توانستند به یك اجماع نسبی در این باره برسند ، شاید می شد رقابتی منطقی و با هویت بین دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا را در انتخابات 96 شكل داد.
دو ماه و نیم مانده به انتخابات هنوز هیچ چهره ای از سوی این جناح كه دارای مقبولیت و جامعیت بین دسته های مختلف اصولگرایان باشد، معرفی نشده تا قادر به رقابت با روحانی باشد.

ایرنا: اخیرا یحیی آل اسحاق گفته كه جمنا در نهایت به یك نامزد خواهد رسید. نظر شما در این خصوص چیست ؟
انصاری: بعید می دانم به چنین اجماعی برسند. اختلافات جدی داخل جمنا وجود دارد كه اجازه این كار را نمی دهد.

ایرنا: این اختلاف آنها ایدئولوژیك است یا بر سر روش؟
انصاری: روش

** اصولگرایان مطالبات واقعی مردم را بشناسند
ایرنا: چرا معتقدید این جریان قادر به جذب آرای مردم نیست؟
انصاری: وقتی جناحی منطق را از عرصه سیاسی كنار می گذارد و تن به گفت و گو نمی دهد، فقط به طرف مقابل ضربه نمی زند بلكه خود هم آسیب می بیند.
امروز بیشترین میزان انشقاق را طی دهه اخیر بین اصولگرایان می بینیم. آنان تمام نیروهای خود را در سراسر كشور در جمنا منسجم كرده و گرد آوردند اما این انسجام حتی یك ماه دوام نیاورد. در عرض مدت بسیار كوتاهی میرسلیم، جلیلی و بقایی اعلام كردند كه راسا نامزد خواهند شد.
وقتی شما فقط معایب طرف مقابل را می گویید و سعی در گرفتن مچ آنان می كنید ولی از عیوب و مفاسد داخل جریان خود غافل می شوید و بر آن با عناوین مختلف سرپوش می گذارید، قطعا در نهایت این جریان خودتان است كه از داخل می پاشد.
نمونه اش مساله فیش های حقوقی كه چون به دولت انتساب داده شد، صدا و سیما آن طور به آن حمله كرد و در مقابل املاك نجومی كه رویكردش در قبال آن به سود شهرداری و به ضرر دولت بود. این یعنی دست مدیران جناح خود را در خلاف باز گذاشتن.
مردم دیگر راحت از كنار این مسایل نمی گذرند. انحصار دست صدا و سیما و چند روزنامه خاص نیست. شبكه های اجتماعی و فضای مجازی بشدت فعال هستند و نمی توان مقابل آنها ایستاد.
تحصیلكرده های دانشگاهی هر روز رو به افزایشند. دانشجویان همواره یكی از گروه های مرجع اصلی جامعه هستند. در هر خانواده روستایی هم یك دانشجو وجود دارد. جامعه بسیار منطقی درباره وقایع و رفتارهای ما قضاوت و آن را پای صندوق های رای بروز می دهد.
از این كه بگذریم اتفاقات نامبارك و ناپاكی كه در عرصه های سیاسی- اقتصادی و اجتماعی دولت های نهم و دهم افتاد و پرونده های فسادهای اقتصادی كلان این طیف در قوه مجریه و همین طور مجموعه مدیریت شهری كه 12 سال است دربست در اختیار این جریان است، مقبولیت مردمی را لااقل در كوتاه مدت برای آنها غیرممكن كرده است و زدودن این خاطرات از ذهن مردم سال ها زمان می برد.
اما عامل دیگری هم وجود دارد و آن نوع نگاه جریان حاكم اصولگرایان است كه نظامی- امنیتی است. این نگاه قدرت آن را ندارد كه در جامعه جوان، پویا و رو به جلوی ایران توفیقی در جذب نظر مردم داشته باشد. با تغییر گروه های مرجع جامعه و دست بالا داشتن دانشگاهیان و دانشجویان در عرصه ساماندهی فضای سیاسی كشور ، قدرت تاثیرگذاری اصولگرایان بر عموم مردم نیز كاهش پیدا كرده است و شكست این جریان در انتخابات 92 و 94 ناشی از همین واقعیت است.
امیدواریم دوستان اصولگرای ما دست از این نگاه امنیتی خود به مسایل مختلف جامعه بردارند و در چارچوب های پذیرفته شده به ایجاد تشكل ها و احزاب شناسنامه دار و پایدار دست بزنند. در این صورت می توانند به تدریج با مطالبات واقعی مردم آشنا شد و با پیگیری صادقانه آنها موقعیت خوبی در بین توده پیدا كنند چرا كه این ظرفیت بالقوه را دارند.
با بررسی 30 سال گذشته می توان فهمید كه با استفاده از زور و زر و تزویر و با حذف رقیب نمی توان در دل مردم جای باز كرد. حد اعلای دفع حداكثری و جذب حداقلی را دولت اصولگرای احمدی نژاد انجام داد كه بسیاری از نخبگان جامعه را كنار زده و به بهانه جوانگرایی، اداره كشور را به عده ای افراد فاقد تجربه و علم سپرد كه فجایع ناشی از آن را باید تا دهه ها بر دوش بكشیم.

**اصولگرایی ریزش و اصلاح طلبی رویش داشته اند
ایرنا: البته اصولگراها در انتخابات شوراهای دوم موفق به جلب رای شركت كنندگان و پیروزی شدند؟
انصاری: كاهش چشمگیر مشاركت مردم در انتخابات شورای شهر دوم باعث توفیق اصولگرایان شد.
كلا جریان اصولگرایی ادامه حیات خود را در عدم حضور گسترده مردم در پای صندوق های رای دیده است و استراتژی این جریان در دو دهه اخیر تلاش برای دلسردی و قهر مردم با انتخابات بوده است. اگر آنها به جای این اقدامات ایضایی، تن به یك رقابت منطقی و سالم در عرصه سیاسی با رقیب اصلاح طلب خود می دادند، قطعا می توانستند خود را نیز به روز كنند و زایش و بالندگی خوبی را داشته باشند.
اما طی این سال ها شاهد بودیم كه بسیاری از بزرگان این جریان از آن كنده شده و به طیف اصلاح طلب و اعتدال گرا پیوستند. اشخاصی چون آیت الله هاشمی رفسنجانی، ناطق نوری،علی مطهری یا حافظی شورای شهر از جمله افرادی بودند كه به خاطر سیاست های افراطی این جریان از دل آن كنده شده و به طیف رقیب پیوستند.
امروز شاهد نزدیك شدن بیش از پیش نگاه اصلاح طلبان و اعتدالیون طیف راست به یكدیگر شده ایم در حالی كه همزمان حاكمیت گسترده جریان تند اصولگرا را بر جبهه مقابل شاهد هستیم.
شمشیری كه آنها روزگاری برای اصلاح طلبان می كشیدند اكنون به درون خودشان افتاده و طیف تندروی این جریان در حال قلع و قمع معدود معتدلان اصولگراست.

** مشكلات اصلاح طلبان و اصولگرایان تندرو برای هر دو طرف
ایرنا: در بین اصولگرایان افراد زیادی هستند كه رویه تندی را ندارند و اتفاقا به رای مردم هم احترام می گذارند كه در این ارتباط می توان به افرادی مانند ناطق نوری، علی مطهری، احمد توكلی، سید رضا اكرمی، علی لاریجانی اشاره كرد. به نظر شما آیا این كه همه اصوگرایان را تندرو بدانیم، منصفانه است ؟
انصاری: این اشخاصی كه گفتید افرادی بوده اند كه از جریان اصولگرایی ریزش كرده اند. اصولگرایان طی دهه اخیر ریزش داشته اند تا رویش.
یادم هست در جریان كوی دانشگاه در سال 78 من در دانشگاه سازمان بهزیستی مسوولیت داشتم. در روزهای اوج درگیری با آقای ناطق نوری رییس وقت مجلس جلسه ای داشتیم و گفتیم برای حفظ كیان اصلی انقلاب لازم است سران اصلاح طلب و اصولگرا دور هم نشسته و اجازه تندروی به رادیكال های دو طرف را ندهند.
یا طرح شعارهایی مانند عبور از رییس دولت اصلاحات یا برخی مطالبی كه كنشگران سیاسی نزدیك به جبهه اصلاحات در فضای عمومی مطرح كردند و فضا به سمت رایكالیسم پیش رفت و از دل آن مجلس هفتم بیرون آمد.

** افراطی گری برخی اصلاح طلبان در مقابل افراطی گری اصولگرایان شكل گرفت
ایرنا: اصلاح طلبان عاقل چرا آن موقع جلوی این تندروی ها را نگرفتند؟ مثلا سر بلایی كه برخی روزنامه های اصلاح طلب بر سر هاشمی رفسنجانی آوردند؟ آیا هنوز به شناخت سیاسی كافی از وضعیت كشور نرسیده بودند؟
انصاری: كلیت حزب مشاركت با این تندروی ها مخالف بود. برخی آقایان نیز بشدت دیگران را از این اقدامات تند برحذر می داشتند. در میان دوستان كادر رهبری جبهه مشاركت هم انتقادات زیادی به افراطی گری برخی وارد می شد. شخصی هم كه همیشه و به طور قاطع در جلسات مخالفت شدیدی با اصلاح طلبان رادیكال می كرد، مهندس بهزاد نبوی بود كه در مورد عاقبت بد این كارها موكدا هشدار می داد. اما گوش تندروها بدهكار نبود. سرانجام نیز تندروها حساب خود را از جریان اصلاح طلبی جدا كردند.

ایرنا: پس آن جلسه سال 84 چه بود كه اعضای مشاركت خدمت آیت الله هاشمی رفتند و از وی حلالیت طلبیدند؟
انصاری: این سوال را از خود مشاركتی ها بپرسید. اما واقعیت دو سو دارد. افراطی گری برخی اصلاح طلبان در مقابل افراطی گری اصولگرایان شكل گرفت. وقتی دوستان اصولگرا فضای سیاسی جامعه را محدود كردند عده ای شعار اصلاح ناپذیر بودن نظام را سر دادند. این اقدام مانند فنری است كه آن را فشار دهیم بالاخره این فنر روزی آزاد شده و ضربه می زند.
اگر اصولگرایان بستر آرام، قانونی و منطقی را كه پس از انتخابات 76 ایجاد شده بود ، می پذیرفتند و با برخی اقدامات غیرقانونی سعی در برهم زدن آن نمی كردند اصلاحات راه خود را می رفت و جامعه تعادل خود را از دست نمی داد.
با این حال باید بگویم اقدامات تندروانه اصلاح طلبان با هر مقیاسی كه بسنجیم به مراتب كمتر از تندروی های اصولگرایان بود.
وقتی شما می گویید عده ای از اصلاح طلبان خدمت هاشمی رفته و از ایشان معذرت خواستند، خود نشان دهنده عقلانیت، بالندگی و پویش در این جریان است. چرا كه احساس كرده اند در مقطعی اشتباه كرده و تصمیم به اصلاح آن گرفته اند.

** 22 بهمن را هم درست جشن نمی گیریم
ایرنا: اصلاح طلبان همیشه از اتلاف 800 میلیارد دلار درآمد ارزی ایران در سال های 84 تا 92 سخن می گویند. سوال اینجاست پس بودجه جاری كشور در آن سال ها از كجا تامین می شد؟ حقوق 5 میلیون كارمند از چه منبعی پرداخت می شد؟
انصاری: وقتی یك دولت بی برنامه است و پول را بی حساب و كتاب و بدون پشتوانه چاپ و خرج می كند، صرفا بودجه جاری افزایش و عمرانی فراموش می شود. ركودی كه امروز شاهد آن هستیم به خاطر این بود كه حجم بزرگی از این پول ها صرف امور جاری كشور می شد و عمران كاملا به حاشیه رفته بود. نتیجه آن بیكاری و افزایش مشاغل كاذب شد. نتیجه این كارها ابتدا تورم هولناكی شد كه كشور را در برگرفت و سپس ركود نیز به آن اضافه شد. ركود تورمی خطرناك ترین پدیده اقتصادی است.
منابع بسیاری در بانك ها موجود است كه باید به چرخش درآید. یكی از حركت های عظیمی كه روحانی باید در دولت دومش آن را پیگیری كند ایجاد بستری برای انتقال این پول ها به بخش تولید است. در این باره اصلاح نظام بانكی ما كه در مقایسه با دیگر كشورها بسیار عقب افتاده و ناكارآمد است ، باید در دستور كار روحانی قرار گیرد.
بانك های ما امروز بنگاه دار شده اند در حالی كه در دنیا بانك ها بانكداری و بنگاه های اقتصادی كار اقتصادی می كنند . اگر بانك های ما به نقش خود قانع بودند هم چرخ آنها می چرخید هم چرخ كارخانه ها. بنابراین برای اینكه برجام خود را در عرصه اقتصاد نشان دهد ، حتما باید سیستم بانكی ما به روز و با دنیا هماهنگ شود.
وقتی سود بانكی در كشور 20 درصد است دیگر كدام آدم عاقلی می آید پولش را در صنعت سرمایه گذاری كند؟ یا كدام صنعتگری می تواند با سود بانكی 30 درصد وام بگیرد و چرخ كارخانه اش را بچرخاند؟ تمام دنیا سود بانكی بین 1 تا 5 درصد است و وام گیرنده می تواند با خیال راحت آن را دریافت كرده و در صنعت و خدمات سرمایه گذاری كرده و اشتغال و ارزش افزود ایجاد كند. از طرف دیگر نظام گمركی ما نیز باید مورد بازنگری قرار گیرد و سهل شود.
علاوه بر این برخی تنگناهای عرصه گردشگری باید برطرف شود. صدها هتل در كشور ما مورد نیاز است كه اگر راه بیفتد استقبال خوبی توسط جهانگردان برای سفر به ایران و ورود ارز به كشور می شود. در چنین صورتی گردشگردان فرهنگ و واقعیات ایران را می بینند و به مردم كشور خود گزارش می دهند و موج ایران هراسی كاهش پیدا می كند.
اما ما به برخی اصلاحات اجتماعی هم نیاز داریم. ده ها سازمان در كشور وجود دارد كه در رابطه با دین فعالیت می كنند. آیا تمام اسلام تعزیه و عزاداری است ؟ آیا ایمه ما روز تولد ندارند؟ آیا روز تولد آنها نیز باید مداحی های غیرشاد انجام شود ؟ آیا در روز نیمه شعبان و مبعث به مردم برای شادی فضا داده می شود ؟ اگر این اصلاحات انجام شود ، جلوی بسیاری از آسیب های اجتماعی به صورت محسوس گرفته می شود.
اگر امروز آمار خودكشی قابل توجه است فقط به خاطر مسایل اقتصادی نیست بلكه بخش عمده ای از آن به خاطر غمگین بودن و نبود شادی در كشور است. حكومت باید شادی را در بین مردم ترویج كند. آیا در 22 بهمن كه روز پیروزی انقلاب است اجازه شادی به مردم داده می شود یا فقط به یك راهپیمایی بسنده می شود؟

** تیم اقتصادی دولت شجاعت بیشتری نیاز دارد
ایرنا:یكی از انتقاداتی كه به دولت یازدهم می شود در زمینه حل نكردن مساله ركود و بیكاری است. نظر شما چیست؟
انصاری: بخش اقتصادی و اجتماعی دولت نیاز به بازنگری دارد. باید افرادی شجاع و با برنامه عرصه عملیاتی دولت را در این زمینه در دست بگیرند و از ظرفیت های موجود نهایت استفاده را در جهت بهبود وضع كشور ببرند.
كارنامه دولت در كنترل تورم صددرصد موفق بوده است. اما ركود به مراتب خطرناك تر از تورم است. نكته اینجاست كه اقتصاد فیلی است كه اگر خوابید بلندكردنش كار بسیار سختی است.
یكی از راه های اصلی خروج از ركود كه زود هم جواب می دهد، فراهم كردن زمینه برای ورود گردشگران خارجی است. این كار هم مشاغل فراوانی را ایجاد و هم پول زیادی را وارد كشور می كند. خواهشی كه از دوستان اصولگرا داریم این است كه نگویند چون دولت دست ما نیست اجازه ندهیم كاری برای مردم انجام شود كه این اقدام انسان را به یاد ضرب المثل قدیمی می اندازد.
آنها باید به كمك دولت بیایند و با منطق و گفت و گو راه را برای پیشرفت و توسعه كشور هموار كنند. در بحث گردشگر هم این طور است. مشهد یكی از قطب های اصلی گردشگری ما است اما وقتی به سفارت عربستان در آن كشور حمله می شود، طبیعی است كه بر ذهنیت گردشگران تاثیر می گذارد و تمایل آنها برای سفر به این شهر كم می شود.
اگر اصلاح طلبان و اصولگرایان بر سر مسایل اقتصادی توافق كنند، بسیاری از مشكلات كشور حل می شود و سودش در جیب همه می رود و در غیر این صورت مشكلات روز به روز تلنبار شده و دودش در چشم همه می رود.

** باید به برنامه ها رای داد نه به افراد
ایرنا: با گذشت 4 دهه از پیروزی انقلاب هنوز احزاب آن طور كه باید جان نگرفته اند. به عنوان یك فعال حزبی ماجرا را چطور تبیین می كنید؟
انصاری: بیشتر ضرباتی كه در طول نیم قرن گذشته خورده ایم باور نداشتن به نقش احزاب بوده است.
در پاكستان صدها كودتا رخ داده اما چون ساختار سیاسی اش حزبی است به مراتب كمتر از ما دچار آسیب شده است. یا كشوری مانند تركیه پیشرفت اقتصادی خود را مدیون نظام حزبی است. آسیبی كه این دو كشور از كودتا خورده اند كمتر از ضربه ای است كه ما بر اثر انتخاباتمان خورده ایم.
وقتی حزب نباشد همه امور پوپولیسیتی و شعاری می شود. امروز رییس جمهور شعار بردن نفت سر سفره مردم را می دهد ولی بعد از روی كار آمدن همان نان را نیز از سفره ها برمی دارد. بعد هم مدعی می شود كه من اصلا چنین شعاری نداده ام.
در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری و شوراها نیز شعارهای بسیار پرطمطراق داده می شود و چون نامزدها انفرادی اند می دانند در صورت عمل نكردن به آن شعارها اعضای حزب آنها را بازخواست نمی كند.
احزاب همواره به دنبال حفظ آبروی خود در نزد افكار عمومی هستند و به همین خاطر در انتخاب نامزدهای خود دقت می كنند چرا كه یك نامزد نامناسب می تواند پایگاه اجتماعی آنها را كاهش دهد.
احزاب نگاه بلند مدت دارند. بنابراین هم سعی در عملی كردن برنامه های منطقی دارند هم به عنوان دیده بان نقش ایفا كرده و جلوی تخلفات حزب حاكم را می گیرند.
بسیاری از مفاسد اقتصادی فعلی به خاطر نبود احزاب و همین طور نهادهای مدنی است. سیستم كنترلی دولت و قضایی هر چقدر هم كاركشته و قوی باشد ، باز هم زمینه فرار از دست قانون برای رانت خواران وجود دارد. بدون نظارت احزاب و نهادهای مدنی بر قدرت، فساد ریشه می دواند.
از طرفی وقتی احزاب فعال باشند انتخابات برنامه محور می شود. شعارهای كلی كمتر داده می شود و برنامه های مشخص و مدون برای جذب آرای مردم ارایه می شود. در چنین وضعیتی مردم هم به برنامه های احزاب رای می دهند نه فرد .

ایرنا: یكی از شعارهای اصلی اصلاحات زنده باد مخالف من بوده است. با گذشت قریب 2 دهه از طرح آن، اصلاح طلبان چقدر به آن پایبند هستند؟
انصاری: ما صد در صد به این شعار معتقد و در عمل هم خود را ملزم به آن می دانیم. هیچ وقت به دنبال انحصار طلبی نبوده ایم. حتی با رقبایمان هم می توانیم تعامل داشته باشیم. اصلاح طلبان انحصار در عرصه سیاست را سم می دانند.

** پیروزی دیپلماسی قایم مقام فراهانی بر جنگ طلبی فتحعلی شاه قاجار
ایرنا: نظرتان درباره برجام چیست؟
انصاری: برجام یك حركت بسیار اصولی، منطقی و سازنده است كه فضای تهدید و برخورد نظامی را به تعامل و همكاری تغییر داد.
یادم هستم در روزهای منتهی به دوم خرداد 76 به چین رفته بودم. آن موقع درگیری گسترده ای بین چین و آمریكا وجود داشت و چینی ها یك هواپیمایی جاسوسی آمریكایی را زمین نشانده بودند. با این وجود در همان روزی كه ما وارد این كشور شدیم ، چهار هیات اقتصادی آمریكایی در سطح وزیر وارد فرودگاه شدند تا در كنفرانسی اقتصادی شركت كنند. دوستی خطاب به یكی از مقام های چینی گفت این چه مبارزه با آمریكایی ها است كه رسانه هایتان تمام وقت علیه آمریكا مطلب می نویسند و همزمان هیات های تجاری این كشور پیش شما می آیند.
آن مقام چینی گفت: ما منافع ملت خود را پای میز مذاكره پیگیری می كنیم.
مدتی بعد سفری به آمریكا داشتم آنجا هم دیدم كه چینی ها و آمریكایی ها در حال مذاكره بر سر واردات اسباب بازی از چین هستند. اسباب بازی های چینی بازار آمریكا را تسخیر كرده بودند و دو طرف در حال مذاكره بر سر قانونی كردن این واردات بودند. یعنی آنها در اوج جنگ سرد هم با یكدیگر گفت و گو و منافع خود را از این طریق رصد می كردند.
با این اقدامات بود كه چینی كه تا چند دهه قبل اقتصاد ناپایداری داشت اكنون به دومین كنشگر بزرگ اقتصادی جهان تبدیل شده و همزمان چارچوب های سیاسی خود را در قالب حزب كمونیست حفظ كرده اند.
منافعی كه از طریق مذاكره برای یك ملت به دست می آید به مراتب بیشتر از سودی است كه ممكن است بر اثر یك اقدام نظامی حاصل شود.
در مورد ایران هم همین طور است. از تاریخ كشورمان مثال می زنم. فتحعلی شاه قاجار دستور جنگ با روسیه را داد. روسیه كشوری بسیار بزرگ با امكانات گسترده نظامی بود. مراجع هم از شاه حمایت كردند. اما نتیجه چه شد؟ قفقاز، گرجستان، آذربایجان و بخش قابل توجهی از مناطق كشورمان را از دست دادیم و در نهایت هم چیزی جز شكست نصیبمان نشد.
اما سالها بعد وقتی كار دست قایم مقام فراهانی افتاد كه اهل منطق و گفت و گو بود ، وی توانست با مذاكره بخشی از خاك از دست رفته ایران تا رود ارس را به دست آورد بدون اینكه هزینه جانی و مالی داشته باشد و از عزت ما كاسته شود.
امروز ما با دشمن ترین دشمنانمان هم می توانیم با عزت، منطق و مدارا مذاكره كنیم و از حقوق مردم و نظام دفاع كنیم. منطق و مذاكره در كنار توان نظامی می تواند بسیار بهتر كار ما را پیش برد.
برجام این را نشان داد و یك محاوره نابرابر بین 6 كشور قدرتمند صنعتی دنیا با ایران سرگرفت و ما با بهره مندی از توان دیپلماسی خود توانستیم از حق هسته ای كشور دفاع كنیم.

**توپ ترامپ فعلا در زمین چین است
ایرنا: آیا ترامپ واقعا می خواهد برجام را به هم زند؟
انصاری: نمی تواند. اولا برجام یك پیمان بین المللی است و همانطور كه برای ما محدود كننده است برای دنیا نیز محدودیت آور است.
رهبری از روز اول هم فتوا دادند كه ساخت بمب اتم حرام است و ما به دنبال انرژی صلح آمیز هسته ای هستیم. برجام حقانیت این موضوع را به دنیا نشان داد و اكنون با حركت در چارچوب های حقوقی پذیرفته شده دنیا می توانیم از انرژی هسته ای بهره مند شویم.
امروز هر كشوری كه بخواهد مقابل برجام كه سندی بین المللی است بایستد در واقع جایگاه بین المللی خود را به خطر انداخته است. ثانیا ترامپ علیرغم بی منطقی و داشتن نگاه پوپولیستی، یك كنشگر اقتصادی است و به دنبال سود اقتصادی خودش است. به همین خاطر بیشتر از هیلاری كلینتون آسیب پذیر است. ما می توانیم از تضاد بین اروپا و آمریكا كه با حركات غیرمتعارف ترامپ افزایش پیدا می كند، استفاده كرده و به سمت اروپا حركت كنیم. همین باعث می شود كه دیگر رفتارهای ترامپ در ابعاد سیاسی و نظامی كنترل شود چرا كه منافع اقتصادی خود را در خطر می بیند.
می توانیم با استفاده از شكاف بین اروپاییان و چینی ها و با استفاده از منطق بدون ایجاد تنش با آمریكا، صحنه را به نفع خود مدیریت كرده و نگذاریم توپ در زمین ایران بیفتد. چرا كه با توجه به تنش بالای اقتصادی بین چین و آمریكا توپ ترامپ اكنون در زمین چین است.

میزگردها**3081**1436**خبرنگار: ناصر غضنفری** انتشار : داود پورصحت**

سرخط اخبار سیاست