كوتاهی عضلات و محدودیت حركتی مفاصل، نتیجه سوختگی در آخرین سه شنبه سال

تهران- ایرنا- رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران گفت: بیشترین عارضه ناشی از حوادث سه شنبه آخر سال، سوختگی ها است كه در مواردی عوارض شدیدی مانند كوتاهی عضلات و محدودیت های مفصلی برای افراد ایجاد می كند.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دكتر محمدعلی محسنی بندپی روز دوشنبه در حاشیه امضای تفاهم نامه همكاری با سازمان بهزیستی كشور اظهار كرد: افرادی كه به این عوارض دچار می شوند، تا پایان عمر جراحی های مختلف عملكردی و زیبایی باید روی اعضای بدن خود انجام دهند كه با هزینه های سنگین مالی و روانی برای آنها همراه است.
وی افزود: سوختگی ها به واسطه بی احتیاطی ها و انجام اعمال خطرناك در شب چهارشنبه آخر سال معمولا بسیار عمیق و شدید هستند به گونه ای كه حتی پس از انجام جراحی های مختلف و با بهترین كیفیت توسط ماهرترین متخصصان كشور باز هم شرایط جسمانی افراد به وضعیت اول بازنمی گردد.
محسنی بندپی اظهار كرد: برای حركت بدن، باید استخوان ها و عضلات با هم كار كنند اما سوختگی ها باعث چسبندگی و كوتاهی عضلات شده و حركت استخوان ها را با مشكل مواجه می كنند.
رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران گفت: افرادی كه دچار سوختگی های شدید می شوند، پس از جراحی های سنگین و پرهزینه و طی مراحل حاد سوختگی، باید تا آخر عمر تحت درمان های فیزیوتراپی باشند تا بتوانند حركت بدن خود را به حد قابل قبولی برسانند.
محسنی بندپی خاطرنشان كرد: از طرف انجمن فیزیوتراپی ایران به همه افراد به ویژه جوانان و نوجوانان هشدار می دهیم كه از استفاده از هر ماده محترقه ای پرهیز كنند؛ همچنین از فیزیوتراپیست های سراسر كشور خواسته ایم كه از طرق مختلف به مردم در خصوص عوارض این اعمال اطلاع رسانی كنند و حتی در صورت امكان به مدارس رفته و آگاهی های لازم را به دانش آموزان ارائه دهند.
انجمن علمی فیزیوتراپی ایران و سازمان بهزیستی امروز دوشنبه به منظور گسترش همكاری های علمی، آموزشی، پژوهشی و توانبخشی، تفاهم نامه ای امضا كردند.
علمی**1834
خبرنگار: ناهید شفیعی **انتشار: زهره محتشمی پور