سرطان ها دومين عامل مرگ و مير در كهگيلويه و بويراحمد

ياسوج- ايرنا- رئيس مركز بهداشت كهگيلويه وبويراحمد گفت كه سرطان ها بعد از بيماري هاي قلبي و عروقي به عنوان دومين عامل مرگ و مير در اين استان هستند.

سيد رشيد غفاري روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت كه شيوع اين بيماري در همه گروه هاي سني در حال شيوع روز افزون بوده به گونه اي كه ميزان آن در مردان 169 در 100 هزار نفر و در زنان نيز 129 در اين رقم است.
وي بيان كرد كه سرطان ها و بيماري هاي غيرواگير به دليل ماهيت مزمن، پنهاني و البته پيشرونده سبب بروز مشكلات و چالش هاي فراوان و تحميل هزينه هاي هنگفت بر حوزه بهداشت و درمان شده است.
**سرطان هاي شايع مردان پوستي، معده و پروستات
رئيس مركز بهداشت كهگيلويه و بويراحمد همچنين گفت كه سرطان پوست، معده و پروستات هم اينك شايع ترين سرطان ها در اين استان در بين مردان است.
غفاري اظهار داشت كه سرطان كولون (روده بزرگ) و ريه در رتبه هاي بعدي سرطان هاي شايع در بين مردان كهگيلويه و بويراحمد است.
وي تصريح كرد كه بر اساس آمارها و يافته هاي تحقيقاتي نيز سرطان دهانه رحم و پستان شايع ترين سرطان ها در بين زنان اين استان است.
وي ميزان شيوع سرطان پوست در بين مردان را در كشور 22 در هزار نفر و در اين استان نيز 18 در اين رقم ذكر كرد.
وي يادآور شد كه ميزان ابتلا به سرطان معده در بين مردان در كشور22 و در كهگيلويه و بوير احمد27.1 به ازاي هر هزار نفر است.
معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي ياسوج ميزان بروز سرطان معده در بين زنان در كشور را نيز 11.1 و در استان كهگيلويه و بويراحمد 10.1 به ازاي هر هزار نفر ذكر كرد.
غفاري گفت كه ميزان ابتلا به سرطان پستان در بين زنان در كشور 41 در يكهزار نفر و در اين استان نيز 17به ازاي يكهزار نفر است.
وي، ميزان بروز سرطان روده بزرگ در مردان در كشور را 12.4 و در اين استان نيز پنج به ازاي هر هزار نفر ذكر كرد.
خبرنگار:حميد جهان** انتشار دهنده:حسينعلي راشكي
3016/8005

سرخط اخبار استان‌ها