استاندار سیستان و بلوچستان: برجام ابتكار عمل را از ترامپ گرفت

زاهدان - ایرنا - استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینكه برجام اجماع جهانی علیه نظام جمهوری اسلامی را فرو ریخت گفت: برجام ابتكار عمل را از ترامپ گرفت چنانچه اجماع گذشته علیه ایران دوام پیدا می كرد معلوم نبود با رویكرد رئیس جمهوری آمریكا اوضاع چگونه می شد.

به گزارش ایرنا علی اوسط هاشمی روز دوشنبه در بیست و چهارمین همایش ائمه جمعه اهل سنت جنوب شرق كشور كه در سرسرای نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان برگزار شد اظهار داشت: امروز اروپا و بخش اعظمی از مردمان آمریكا در مقابل مواضع ترامپ ایستاده اند.
وی تصریح كرد: روی كار آمدن ترامپ واقعیت های آسیب زای درون آمریكا را روشن ساخت.
وی با بیان اینكه در برجام اجماع عمومی در كشور وجود داشت، گفت: دستاوردهای حاصل از اجماع حكومت را نباید به بازی های سیاسی بسپاریم چونكه این اجماع عزت، اقتدار قلم، منطق و بودن بر اصالت هویت ایرانی را به نمایش گذاشت.
وی افزود: امروز توانسته ایم قدرت دیپلماسی و مستشاری نظامی را در كنار هم قرار دهیم و این 2 بال با یكدیگر قدرت ساز هستند.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: اقتصاد مقاومتی موجب اجماع شده و امروز ادبیات قالب در كشور اقتصاد مقاومتی است.
هاشمی با بیان اینكه نباید انتظار داشت كه اقتصاد یك ساله محصول دهد اظهار داشت: اقتصاد كشور در گذشته فرو ریخته بود و رویكردی كه توسعه و پیشرفت را رقم بزند وجود نداشت.
وی تصریح كرد: امروز رویكرد بر این اساس است كه همه همسو با یكدیگر حركت كنیم تا دستاوردهای ارزشمندی در حوزه اقتصادی برای كشور به دست آوریم.
وی با بیان اینكه سیستان و بلوچستان استان واقعی اقتصاد مقاومتی در كشور است خاطر نشان كرد: امروز سخن از روشن شدن مشعل گاز در مركز این استان به میان است.
وی ادامه داد: متاسفانه برخی از افراد این دستاورد بزرگ را كه زمینه ساز رفاه و راحتی مردم است را نمی بینند.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: 262 كیلومتر خط انتقال گاز از ایرانشهر به زاهدان با اعتباری بالغ بر هفت هزار و 500 میلیارد ریال از شهریور سال 92 آغاز شده بود كه در اسفند امسال مشعل گاز در این شهرستان با حضور رئیس جمهوری روشن شد.
هاشمی با بیان اینكه 70 درصد این پروژه امسال انجام شده است اظهار داشت: این پروژه در هر ماه كمتر از 250 تا 400 میلیارد ریال شارژ نمی شد.
وی ادامه داد: روزانه بین 50 تا 70 تریلر لوله برای اتمام خط انتقال گاز از ایرانشهر به زاهدان وارد سیستان و بلوچستان می شد.
وی اضافه كرد: 1300 كیلومتر در سطح شهر زاهدان باید گازكشی شود كه هم اكنون 130 كیلومتر آن آماده است.
وی با اشاره به طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار گفت: طرح توسعه این بندر در فروردین سال 96 با حضور رئیس جمهوری افتتاح می شود.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: 2 بهمن ماه امسال توانستیم تجهیزات توسعه ای بندر شهید بهشتی را از كشور آلمان وارد این بندر بكنیم.
هاشمی اظهار داشت: 21 هزار هكتار از طرح آبیاری تحت فشار بر اساس آبیاری نوین در سیستان و بلوچستان به زودی افتتاح می شود.
وی ادامه داد: در طول انقلاب اسلامی تنها 18 هزار هكتار آبیاری نوین در سیستان و بلوچستان انجام شده بود.
وی اضافه كرد: 146 هزار هكتار سیستم آبیاری نوین در سیستان و بلوچستان هدف گذاری شده كه تا سال آینده 56 هزار هكتار آن راه اندازی می شود.
وی با اشاره به وجود امنیت در سیستان و بلوچستان افزود: وجود امنیت در این استان اشتیاق سرمایه گذاران را برای سرمایه گذاری در این استان دوچندان كرده است.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: 10 هزار میلیارد ریال فقط در مركز این استان توسط بخش خصوصی در حال سرمایه گذاری است.
هاشمی اظهار داشت: بعد از سال ها تصویب منطقه ویژه اقتصادی رامشار چراغ سرمایه گذاری را در این منطقه روشن كردیم.
وی تصریح كرد: سیستان و بلوچستان به سمت صنایع بزرگ روی آورده كه می تواند بازارهای منطقه ای را در اختیار خود بگیرد.
وی با اشاره به نامگذاری سال 96 به عنوان سیستان و بلوچستان مقصد گردشگری ناشناخته ایرانیان افزود: با این نامگذاری به دنبال این هستیم تا ظرفیت های گردشگری این استان را به همگان بشناسانیم.
وی با اشاره به اینكه آلمان میزبان 196 كشور جهان است خاطر نشان كرد: در برلین این كشور نمایشگاهی برگزار شده كه سرنوشت گردشگری جهان در آنجا تعیین می شود.
وی اضافه كرد: تصاویری از این نمایشگاه برای من ارسال می شود كه گروه های مختلف خارجی، ایرلاین ها و تورگردی ها تابلویی را در دست گرفتند كه مقصد گردشگری سال 96 سیستان و بلوچستان است.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: قبل از برجام این استان از نقاط قرمز برای سفر در جهان مطرح بود.
هاشمی اظهار داشت: هیچ صنعتی به اندازه گردشگری اشتغالزا و ارز آور نیست و تنوع اشتغال در این حوزه بسیار زیاد است.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه صدور شناسنامه برای ایرانیان فاقد این سند هویتی در استان بیان كرد: در سه سال گذشته 22 هزار سند سجلی برای فاقدین شناسنامه در سیستان و بلوچستان تنظیم شده است.
وی با اشاره به انتخابات پیش رو افزود: حضور اقشار مختلف جامعه در انتخابات به طور حتم از دولت و نظام پشتیبانی می كند و مطلوب رهبر انقلاب اسلامی است.
وی ادامه داد: به بركت نظام جمهوری اسلامی تغییر در قوه مقننه در اختیار ملت قرار گرفته است.
به گزارش ایرنا در این همایش پنج خانواده ائمه جمعه كه در سال 95 متوفی شدند مورد تجلیل قرار گرفتند.
همایش ائمه جمعه اهل سنت جنوب شرق كشور با حضور آیت الله عباسعلی سلیمانی نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان های سیستان و بلوچستان و كرمان، علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان ، مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه مسجد مكی و مدیر حوزه علمیه دارالعلوم اهل سنت زاهدان و امامان جمعه اهل سنت استان های كرمان و سیستان و بلوچستان در سرسرای نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت در زاهدان برگزار شد.
3213** 6081 خبرنگار: اكبر نوری ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی

سرخط اخبار استان‌ها