ناوگروه ارتش پاكستان در بندرعباس پهلو گرفت

بندرعباس - ایرنا - ناوگروه ارتش پاكستان متشكل از ناوشكن تیپ سلطان و ناو موشك انداز جرات صبح یكشنبه برای ابلاغ پیام صلح و دوستی در منطقه یكم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی (نداجا) در بندرعباس پهلو گرفت.

به گزارش ایرنا فرمانده منطقه یكم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در آیین پهلوگیری این ناوگروه اظهار داشت: در راستای حفظ و ارتقای روابط میان دو كشور اسلامی ایران و پاكستان، نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران در منطقه یكم امامت نداجا، میزبان ناوشكن تیپ سلطان و ناو موشك انداز جرات كشور پاكستان است.
امیر دریادار حسین آزاد ادامه داد: این 2 ناو و ناوشكن و كاركنان آن به مدت سه روز در هرمزگان و شهر بندرعباس حضور داشته وضمن دیدار با مقام های عالی استان،بازدید ازاماكن گردشگری سطح شهروجزایر زیبای استان هرمزگان، تمرین مشتركی را در هنگام ترك بندرعباس با نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در آبهای آزاد و بین المللی خواهد داشت.
وی افزود: تمرینات و برگزاری جلسه مشترك به منظور تبادل داشته ها ودانش دریایی و دادن این پیام كه امنیت و آسایش و صلح در منطقه راهبردی تنگه هرمز و شمال اقیانوس هند فقط به كمك كشورهای منطقه قابل انجام خواهد بود.
در ادامه این استقبال فرمانده ناوگروه كشور پاكستان گفت:پیام ما برای كشور جمهوری اسلامی ایران مثل دیدار یك برادر با برادر خودش است و ما حامل پیام صلح و دوستی و تقویت تمام روابط دو جانبه بین دو نیروی دریایی و دو كشور ایران و پاكستان می باشیم.
وی افزود :‌همانطور كه می دانید در سالهای 2014 و 2016 ناوگروه پاكستان در ایران ملاقات و بازدید داشته و این بازدید و ملاقات هم در راستای همان بازدید هاست و حامل همان پیام های صلح و دوستی و تقویت روابط دو جانبه بین دو كشور ایران و پاكستان است.
آدمیرال فواد امین (فرمانده ناوگروه پاكستان) در ادامه گفت:مطمئن هستیم این تقابل و ملاقات هایی كه بین ما و نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران اتفاق می افتد باعث افزایش توانمندی ها و انتقال تجارب بین دو كشور نسبت به گذشته در سطح بالاتری اتفاق می افتد.
وی گفت:‌الحاق و همكاری بین دو نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران و كشور پاكستان باعث افزایش و دوام ایمنی،نه تنها در منطقه،حامل همین پیام برای تمام دنیا خواهد بود.
این پنجمین ناو گروهی است كه امسال به منطقه یكم پهلو می گیرد وبه مدت سه روز در منطقه حضور دارد، پیش از این هم ناوگروه هایی ازارتش پاكستان ،هند ،ایتالیا،روسیه در منطقه یكم پهلو گرفته بودند.
ایران وپاكستان ازهمكاریهای گستره ومنظمی درحوزه نیرو دریایی برخوردارند و ناوگروه های دو كشور به طور منظم و هر سال چند بار، در بنادر یكدیگر با پیام حسن نیت پهلو می گیرند.
پاكستان ماه گذشته میزبان رزمایش بزرگ دریایی چندملیتی با عنوان 'امان 17' بود كه هیاتی از نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان هیات ناظر در این رزمایش حضور داشت.
در مهر ماه سال جاری، همزمان با هفته دفاع مقدس، ناوگروه ارتش جمهوری اسلامی ایران متشكل از چهار فروند از رزم ناوهای نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با 'پیام دوستی و حسن نیت'، در بندر كراچی پاكستان پهلو گرفت.
اواخر فروردین ماه سال جاری نیز به مناسبت روز ارتش جمهوری اسلامی ایران، یك ناوگروه نیروی دریایی پاكستان به مدت چهار روز در بندرعباس پهلو گرفته بود و رزمایش مشترك یك روزه با ناوهای ایرانی انجام داد.
3219/6048
خبرنگار : عزت الله معمار باشی ** انتشار دهنده :علی شهیدیان

سرخط اخبار سیاست