راه اندازی بیش از 700 تخت بیمارستانی در خوزستان در طرح تحول سلامت

اهواز - ایرنا - از آغاز اجرای طرح تحول نظام سلامت در خوزستان بیش از 700 تخت بیمارستانی و روانپزشكی در خوزستان در زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشكی اهواز به بهره برداری رسیده و بیش از 2 هزار و 400 تخت دیگر نیز در دستور كار قرار دارد.

به گزارش ایرنا، با روی كار آمدن دولت تدبیر و امید، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی ، مقوله سلامت را به عنوان یك اولویت مهم در دستور كار خود قرار داد.
طرح تحول نظام سلامت در 15 اردیبهشت 1393 آغاز و با حمایت همه جانبه رهبر معظم انقلاب و به دنبال ابلاغ سیاست های كلان نظام سلامت، همراهی مجلس شورای اسلامی و سایر اركان نظام، اجرایی شد و تا امروز دستاوردهای قابل توجهی داشته است.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور اهواز در خصوص دستاوردهای این طرح در حوزه درمان به خبرنگار ایرنا گفت: كاهش چشمگیر پرداختی از جیب مردم برای خدمات بستری در بیمارستان ها از 37 درصد در مناطق شهری به 6 درصد و در مناطق روستایی به سه درصد از جمله دستاوردهای این طرح است.
اسماعیل ایدنی افزود: دسترسی عادلانه مردم به خدمات سلامت و افزایش 90 درصدی رضایت بیماران، رایگان كردن فرانشیز زایمان طبیعی در كلیه بیمارستان های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشكی اهواز و كاهش 85/4 درصدی شاخص سزارین در بیمارستان های دانشگاهی، ارتقای كیفیت هتلینگ، بهسازی و نوسازی 105 بخش از مجموع 204 بخش بستری از دیگر دستاوردهای این طرح در حوزه درمان است.
وی ادامه داد: از دیگر دستاوردهای این طرح، حفاظت مالی از بیماران سخت درمان و توزیع خوب نیروهای تخصصی و فوق تخصصی در كشور است به گونه ای كه با توجه به كمبودهای هر منطقه، نیروهای متخصص دانش آموخته به صورت عادلانه بین نقاط مختلف كشور توزیع شد و در خوزستان نیز شهرستان های مناطق محروم در اولویت قرار گرفت.
ایدنی گفت: نیروهای متخصص در شهرستان های ایذه، مسجدسلیمان، رامهرمز، باغملك، دشت آزادگان، لالی، امیدیه، هندیجان، ماهشهر، رامشیر و هویزه به صورت عادلانه با توجه به بافت جمعیت، ظرفیت و نیازها توزیع شدند.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور اهواز در خصوص وضعیت زیرساخت های حوزه درمان این دانشگاه اظهار كرد: برای برطرف كردن مشكلات جدی در این حوزه و جبران بخشی از كمبود شدید تخت های بیمارستانی، بیمارستان های 184 تختخوابی مسجدسلیمان راه اندازی شد.
وی اضافه كرد: راه اندازی بخش روانپزشكی با 120 تخت روانپزشكی در اهواز از جمله دیگر پروژه ها است و راه اندازی مركز جامع قلب اهواز با ظرفیت 125 تخت نیز در برنامه قرار دارد كه هفته سلامت سال آتی به بهره برداری می رسد.
ایدنی بیان كرد: در تفاهم نامه ای با مركز بهداری رزمی جنوب سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیمارستان شهید دكتر بقایی 2 برای بیماران سرطانی با بیش از 400 تخت بیمارستانی و فضای پیشرفته درمانی با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی نیز در این راستا به بهره برداری رسید.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی اهواز ادامه داد: از آنجا كه بار بیماری های تنفسی به دلیل وجود ریزگردها و آلاینده های خوزستان، تا 50 درصد افزایش می یابد در نتیجه راه اندازی بیمارستان تنفسی در این استان ضروری به نظر می رسد.
وی گفت: مجوز ساخت این بیمارستان از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گرفته شده و تامین منابع مالی برای تكمیل و تجهیز این بیمارستان در سفر ریاست جمهوری در دستور كار قرار گرفت.
وی ادامه داد: همچنین ساختمان های جدید بیمارستان 100 تختخوابی سوانح و سوختگی اهواز و بیمارستان 250 تختخوابی ابوذر اهواز به زودی به بهره برداری می رسند.
ایدنی افزود: بیمارستان 175 تختخوابی دشت آزادگان، 96 تختخوابی اندیمشك نیز تا پایان عمر دولت تدبیر و امید به بهره برداری می رسند.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی اهواز ادامه داد: توسعه فضاهای اورژانسی در خوزستان به ویژه بیمارستان های گلستان، ابوذر، رازی و امام خمینی (ره) اهواز در دستور كار قرار گرفته است به گونه ای كه احداث و توسعه اورژانس هشت بیمارستان تابعه دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور اهواز با بار مراجعان بسیاردر دستور كار است.
وی اضافه كرد: عملیات احداث كلینیك های ویژه در بیمارستان های گلستان، امام خمینی (ره) نیز آغاز شده و تا اواسط سال آینده مورد بهره برداری قرار می گیرند.
ایدنی اظهار كرد: افزایش تخت های ویژه (ICU و NICU) در بیمارستان ها، پوشش 90 درصدی پزشك خانواده ی روستایی، توسعه و استانداردسازی بخش های تشخیصی، درمانی و سرپایی سرطانی، ماندگاری 70 درصدی پزشكان در مناطق محروم با به كارگیری اهرم های تشویقی، ابلاغ كتاب جدید تعرفه های خدمات سلامت، راه اندازی سامانه ملی 1690 و برخورد قاطع با دریافت های غیرمتعارف پزشكان از دستاوردهای اجرای طرح تحول نظام سلامت بوده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی اهواز بیان كرد: راه اندازی اورژانس هوایی و نجات جان بیش از 70 بیمار از ابتدای سال 95 تاكنون و بسته خدمتی حمایت از بیماران سخت علاج از دیگر ماموریت های دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور اهواز برای ارتقای در سلامت خوزستان بوده است.
وی به انعقاد تفاهم نامه همكاری با شركت ایتالیایی برای ساخت بیمارستان 2 هزار تختخوابی در اهواز اشاره كرد و گفت: این طرح كه در مرحله گرفتن مجوزهای لازم است پس از اجرا، خوزستان را به یكی از قطب های درمانی مهم كشور تبدیل می كند.
ایدنی در خصوص تحولات حوزه بهداشت در طرح تحول نظام سلامت اظهار كرد: ساخت 94 خانه بهداشت در روستاها، بهسازی، تعمیر و تجهیز 77 خانه بهداشت و 78 مركز بهداشتی درمانی روستایی فرسوده، تجهیز و راه اندازی 17 واحد دندانپزشكی در مراكز بهداشتی درمانی روستایی و 13 واحد دندانپزشكی در مراكز شهری تجهیز از دیگر اقدامات در این زمینه است.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی اهواز بیان كرد: راه اندازی 71 مركز و 120 پایگاه سلامت در شهرها، افزایش تعداد پزشكان، پرستاران، ماماها، بهورزان، كارشناسان تغذیه، بهداشتی و روانشناسی در مراكز سلامت شهری و روستایی، تجهیز و راه اندازی 9 مركز آموزش بهورزی، هشت واحد ترك دخانیات و چندین مركز سلامت روان جامعه نگر (CMHC)و مركز جامع تكامل كودكان نیز از دیگر اقدامات حوزه سلامت خوزستان در بخش بهداشت است.
وی اضافه كرد:همچنین انعقاد تفاهم نامه ساخت 162 واحد بهداشتی با سازمان طرح های عمرانی
دفاع، در شهرستان های تابعه دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور اهواز از دیگر برنامه ها است كه بودجه ای بالغ بر یك هزار میلیارد ریال برای ساخت آنها تخصیص یافته و درصورت تهیه زمین، تا پایان سال آینده مورد بهره برداری قرار می گیرند.
ایدنی ادامه داد:عملیاتی كردن سامانه یكپارچه بهداشت (سیب) با تجهیز تمام واحدهای بهداشتی به رایانه و ایجاد 174 نقطه ارتباطی جدید برای فراهم كردن بستر ارتباطات و در نهایت ثبت خدمات ارائه شده در سامانه مذكور، تجهیز آزمایشگاه های آب با مدرن ترین دستگاه ها و تهیه دارو و مكمل های دارویی در واحدهای بهداشتی از دیگر افتخارات حوزه بهداشت در اجرای صحیح طرح تحول نظام سلامت است.
وی بیان كرد: غربالگری بیماری های خطرناك و غیر واگیر در دستور كار بهداشت است چون 50 درصد دلیل مرگ در كشور قلبی، عروقی و سكته مغزی است.
وی اظهار كرد: پیش بینی می شود شناسنامه الكترونیكی سلامت تا پایان نیمه نخست سال 96 برای همه ایرانیان از جمله خوزستان صادر شود.
ایدنی گفت: در این شناسنامه تمام سوابق بیماری و خدمات دریافت شده ثبت می شود و در هر جای كشور قابل دسترسی است.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی اهواز در خصوص اقدامات در حوزه آموزش نیز بیان كرد: مشكل كمبود نیروی انسانی از جمله معضلات است و در این راستا مجتمع آموزش عالی سلامت در شهرستان ها فعال شده كه نیروها در سطح كارشناسی و بومی تربیت شوند.
وی از دیگر برنامه ها را افزایش ظرفیت رشته های تخصصی و فوق تخصصی عنوان كرد و افزود: تروما(ضربه) ، تصادفات و بیماری ها تنفسی از مشكلات عمده خوزستان است كه در این راستا 2 رشته فوق تخصص شامل ریه و رشته جراحی عروق برای تصادفات فعال شده است.
دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور دارای هفت معاونت شامل آموزشی، بهداشتی، دانشجویی فرهنگی، پشتیبانی، تحقیقات و فناوری، غذا و دارو و درمان است. این دانشگاه دارای ۲۱ شبكه بهداشت و درمان در شهرستان های مختلف، ۱۱ دانشكده، و ۳۰ بیمارستان است كه به ارائه خدمات در سطح خوزستان مشغول هستند.
هم اكنون خوزستان دارای سه هزار و 400 تخت بیمارستانی دولتی است.
3004 / 6037
خبرنگار: خاطره غفاری ** انتشار دهنده: عبدالحمید راجی

سرخط اخبار استان‌ها