تهران-ايرنا- لوريس چكناواريان در تازه ترين كتاب خود به نام «خرستان» بر اين باور است كه خريت، براي بشر خوب است و «اگر آدميزاد در روز چند بار خريت نكند، آدم نمي‌شود»!

به گزارش ايرنا، لوريس چكناواريان نويسنده كتاب «خرستان» عصر شنبه در آيين معرفي كتاب خود در فروشگاه مركزي شهر كتاب با اشاره به شرايط هنرمندان و نويسندگان افزود: آنان با كسي در ارتباط نيستند و دلخوشي زيادي ندارند.
چكناواريان با بيان اينكه براي اين نسل نمي‌نويسد، گفت: من براي نسل آينده مي‌نويسم تا آنان ارزيابي كرده و اگر كتابم خوب بود، آن را به نسل بعدي منتقل كنند
وي درباره نگارش كتاب «خرستان» اظهار كرد: يارتا ياران در مسير نوشتن و ادامه دادن اين كتاب مرا تشويق و همراهي كرده و شايد جلد دوم خرستان و اپراي خرها را نوشتم.
اين آهنگساز و رهبر اكستر گفت: خرها هر روز كه ما را مي‌بينند، مي‌گويند اينها ديگر چه كساني هستند كه روي دو پا راه مي‌روند! آنها هم ما را به چشم ديگري مي‌بينند.
اين آهنگساز و موسيقي‌دان افزود: انسان هيچ‌وقت نبايد خودش را جدي بگيرد بلكه بايد كار و حرفه خود را جدي بگيريم.
محمود دولت آبادي نيز در اين نشست با بيان اينكه چكناواريان دوره‌هاي مختلف نظري و تجربي را در موسيقي با دقت و افتخار طي كرده، اظهار كرد: لوريس را عميقا دوست دارم، بدون آنكه دليل آن را بدانم.
دولت آبادي درباره كتاب «خرستان» گفت: چكناواريان اثري را در قالب طنز نگاشته كه دانشجويان ادبيات اين سبك را گروتسك مي‌نامند.
نويسنده كتاب «نون نوشتن» افزود: گروتسك، اثر هجو، طنز و حتي اغراق‌آميزي است كه گاهي هم شنيع مي‌شود و معمولا نوعي واكنش به جايي است كه فرد در آن زندگي مي‌كند.

*نوشتن بي گناه ترين حرفه دنياست
يارتا ياران طراح كتاب «خرستان» نيز در اين نشست با بيان اينكه نوشتن، بي‌گناه‌ترين و معصومانه‌ترين حرفه دنياست، اظهار كرد: هنرمندان حرفه‌هاي ديگر زود به شهرت و محبوبيت مي‌رسند به عنوان مثال يك فيلمساز،نقاش يا بازيگر در 20 يا 25 سالگي مي‌تواند جوايز جشنواره‌هاي زيادي را از آن خود كند.
وي با اشاره به اينكه زبان به زمان نيازمند است، افزود: نوشتن، تنها هنري است كه به صرف نبوغ، نمي‌توان در آن به موفقيت رسيد.
ياران با بيان اينكه نوشتن، چكناواريان را از بدترين و سخت‌ترين روزها نجات داده،گفت: او اهل شوخي و طنز است و طنز هم تجلي معرفت نبوغ آساي وجود يك انسان است.
خسرو سينايي كارگردان سينما نيز در اين مراسم با اشاره به دوستي 50 ساله خود با چكناواريان گفت: بيش از 60 سال با هنرمندان مختلف سر و كار داشته‌ام و لوريس چكناواريان، يكي از سه چهار نفري است كه از نزديك با آنان دوست و شاهد هنر و زندگي شان بوده‌ام و چكناواريان بدون شك هنرمند است.
اكبر عالمي منتقد سينما در اين نشست محمود دولت آبادي و لوريس چكناواريان را گوهران سرزمين ايران دانست.
آيين معرفي و جشن امضاي نخستين كتاب طنز لوريس چكناواريان با عنوان «خرستان» عصر شنبه با حضور لوريس چكناواريان، اكبر عالمي، محمود دولت آبادي، خسرو سينايي و يارتا ياران در فروشگاه مركزي شهر كتاب برگزار شد.
كتاب «خرستان» شامل 31 داستان طنز توسط انتشارات صداي معاصر منتشر شده است،طراحي‌هاي اين كتاب توسط يارتا ياران انجام شده و قرار است كتاب صوتي اين اثر هم با صداي پيشكسوتان دوبله ايران، وارد بازار شود.
*براي اطلاع از اخبار متنوع انتشار يافته در شبانه روز با كانال ايرنا استان تهران در تلگرام به نشاني IRNATEHRAN@ همراه شويد.
خبرنگار: معصومه جوان معبودي - انتشار: محمد آجورلو
تهرام/7245//1348