شش ایالت آمریكا به مقابله با فرمان جدید ضد مهاجرتی ترامپ می پردازند

تهران - ایرنا - شش ایالت آمریكا تلاش دارند تا فرمان جدید ضد مهاجرتی دونالد ترامپ را به چالش كشیده و آن را تعلیق و منع كنند.

تارنمای خبری انگلیسی «صدای آمریكا» روز جمعه با انتشار این خبر گزارش داد: شش ایالت آمریكا تلاش دارند تا فرمان جدید ممنوعیت سفر شش كشور عمده مسلمان جهان به این كشور را به چالش كشیده و به دلیل وجود مشكلات قانونی قصد تجدید نظر در این باره از سوی قضات فدرال را دارند.
تار نمای انگلیسی صدای آمریكا نوشت: ایالت هاوایی هم اكنون علیه فرمان جدید ترامپ اقامه دعوی كرده و اعلام داشته كه فرمان جدید فدرال ترامپ به مسلمانانی كه در این ایالت از آمریكا واقع در اقیانوس آرام به سر می برند ، لطمه وارد می كند .
تارنمای انگلیسی صدای آمریكا در ادامه نوشت: پنج ایالت دیگر آمریكا نیز قصد دارند در رد این ممنوعیت اقدام كنند.
این تارنمای خبری گزارش داد: ایالت غربی واشنگتن كه نقش پیشرو در مواجه با فرمان قبلی ضد مهاجرتی رئیس جمهوری آمریكا را داشت، از قاضی فدرال در سیاتل خواسته تا حكم تعلیقی قبلی كه به فرمان 27 ژانویه (هشتم بهمن ماه) ترامپ داده است در حكم جدیدی كه از سوی كاخ سفید صادر شده را نیز به كار برد.
بنابراین گزارش 'باب فرگوسن' دادستان كل ایالت واشنگتن درباره فرمان اجرایی جدید ضد مهاجرتی ترامپ گفته است با وجودی كه درفرمان جدید برای افرادی كه دارای كارت سبز و دارا بودن روادید معتبر آمریكا برای ورود به كشور استثنا قائل شده ، اما این فرمان همچنان دارای عیوب قانونی و مشكلات قانون اساسی است.
دادستان كل ایالت واشنگتن افزود كه بحث جدی قانونی درباره فرمان جدید مهاجرتی ترامپ وجود دارد.
تارنمای انگلیسی صدای امریكا در ادامه افزود: ایالت های 'اورگان'، 'مینه سوتا' و نیویورك نیز به اقدام قانونی ایالت واشنگتن دراین زمینه پیوستند و ایالت 'ماساچوست' آمركا نیز اواخر روز پنجشنبه (روز گذشته) اعلام كرد پس از آنكه هفته آینده شكایت خود را در این زمینه ارائه كند، به تلاش این پنج ایالت دیگر آمریكا ملحق می شود.
به گزارش ایرنا، دادستانی ایالت هاوایی سه شنبه گذشته برابر با 17 اسفند ماه با تهیه اسناد و مداركی از ارائه اقامه دعوی علیه رئیس جمهوری خبر داده بود كه طی آن از یك قاضی فدرال خواسته شده است تا به فوریت حكمی موقت در منع اجرای این فرمان اجرایی صادر كند.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا دوشنبه گذشته برابر با 16 اسفند ماه دستور مهاجرتی جدید خود مبنی بر ممنوعیت ورود اتباع شش كشور اسلامی به آمریكا را امضا و اعلام كرد. این فرمان كه اتباع ایران، سودان، سومالی، لیبی، یمن و سوریه را برای 90 روز از ورود به خاك آمریكا منع می‌كند، از روز 16 ماه مارس به مورد اجرا در خواهد آمد.
همچنین ترامپ درفرمان تازه خود علاوه بر تعلیق ورود پناهجویان به مدت 120 روز به آمریكا، سهمیه سالانه پذیرش این پناهجویان را كه در زمان اوباما 110 هزار نفر مقرر شده بود، به 50 هزار نفر تقلیل داده است.
اجرای فرمان اولیه ترامپ درباره توقف موقت ورود مسافران از هفت كشور عمدتا مسلمان كه روز 8 بهمن امضا شد، از سوی دادگاه فدرال سیاتل واشنگتن متوقف شد. نسخه جدید فرمان ترامپ در حالی صادر می شود كه تحلیلگران شاخه اطلاعاتی وزارت امنیت ملی آمریكا درباره ادعای ترامپ در خصوص تهدید تروریستی بودن شهروندان هفت كشور عمدتا مسلمان ابراز تردید كرده و صحت چنین ادعایی را زیر سوال برده اند.
اروپام **1302**1663**مترجم: بهروز وفاداری**انتشار دهنده: خسرو حسینی