انتخاب مجدد 'دونالد توسك' به عنوان رئیس شورای اروپا

لندن - ایرنا- سران كشورهای عضو اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در جریان نشست بروكسل، به رغم مخالفت لهستان، بار دیگر «دونالد توسك» را به عنوان رئیس شورای اروپا انتخاب كردند.

به گزارش ایرنا، منابع دیپلماتیك فرانسوی به خبرگزاری فرانس پرس گفته اند كه لهستان كه زادگاه توسك شمرده می شود، تنها كشوری از میان 28 كشور عضو اتحادیه اروپا بود كه علیه او رای داده است.
'بئاتا شدوو' نخست وزیر لهستان پیشتر با ارسال نامه های جداگانه برای همتایان خود در اتحادیه اروپا از جمله 'ترزا می' نخست وزیر انگلیس، از آنها خواسته بود كه در رای گیری امروز ( پنجشنبه ) به دونالد توسك رای ندهند.
'شدوو' در این نامه دونالد توسك نخست وزیر لیبرال سابق لهستان را متهم كرده بود كه قانون بی طرفی سیاسی‌ را كه برای سمت وی به عنوان رئیس شورای اروپا ضروری است به شدت نقض كرده و عملا در یك درگیری سیاسی در لهستان مداخله كرده است.
دونالد توسك در 17 دسامبر گذشته در جریان یك سخنرانی از سیاست های دولت ورشو انتقاد كرده و در آن از قدرت حاكم در لهستان خواسته بود كه ‌به مردم، اصول و ارزش های قانون اساسی احترام گذارد.
این در حالی است كه ' آنگلا مركل» صدر اعظم آلمان و «فرانسوا اولاند» رئیس‌جمهور فرانسه روز پنجشنبه تأكید كرده بودند كه توسك بهترین نامزد برای ریاست بر شورای اروپا است.
به گزارش اسكای نیوز، 'ترزا می ' نخست وزیر انگلیس پیش از این گفته بود كه او نظرش را در مورد توسك و درخواست دولت لهستان، آشكار نمی كند، اما یك سخنگوی او گفت كه از نظر 'ترزا می ' توسك فردی است كه 'كارش را خوب انجام می دهد'.
دوره ریاست دونالد توسك بر شورای اروپا در ماه 'می ' به پایان می رسید و با رای گیری امروز(پنجشنبه)، ریاست او تا نوامبر سال 2019 میلادی تمدید شد.
بدین ترتیب دونالد توسك نقش كلیدی در مذاكرات در پیش روی مربوط به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا ایفا خواهد كرد.
شورای اروپا كه متشكل از سران كشورهای عضو، رئیس كمیسون اروپا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا است، وظیفه تدوین و طراحی سیاست‌ها و جهت‌گیری‌های كلی این اتحادیه را بر عهده دارد.
شورای اتحادیه اروپا را می توان هیئت دولت اتحادیه اروپا قلمداد كرد.
اروپام**5**1552* 9109/انتشاردهنده: قاسم شریعتی

سرخط اخبار جهان