توزیع عادلانه قدرت، ثروت و رعایت منزلت همه اقوام ایرانی سیاست اصولی دولت است

زاهدان- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینكه توزیع عادلانه قدرت، ثروت و رعایت منزلت همه اقوام ایرانی سیاست اصولی دولت است، گفت: معتقدیم ایران اسلامی كشوری متنوع و متكثر است كه در عین تنوع از وحدت برخوردار است.

به گزارش ایرنا سید رضا صالحی امیری روز پنجشنبه در نشست شورای اداری سیستان و بلوچستان در زاهدان با بیان اینكه نگاه دولت كاهش شكاف در استان ها به ویژه استان های كمتر برخوردار است اظهار داشت: تنوع و تكثر اقوام در ایران امری خدادادی است و هر فردی با تنوع و تكثر مخالفت كند با مبنای عقلی، شرعی و قانونی مخالفت كرده است.
وی ادامه داد: ایران اسلامی در یك بستر طبیعی، تاریخی و تمدنی شكل گرفته است و از این منظر زیست اقوام در هر نقطه از این جغرافیا یك فلسفه دورنی دارد.
صالحی امیری با تاكید براینكه نگاه دولت به اقوام در قالب توزیع عادلانه قدرت و ثروت و رعایت منزلت است افزود: اقوام چیزی از مسئولان فراتر از توان نظام مطالبه ندارند به گونه ای كه مطالبه آنان شامل رعایت منزلت همه اقوام بدون توجه به رنگ پوست و مذهب، توزیع عادلانه منابع درآمدی كشور میان همه مناطق و پرهیز از تبعیض اقتصادی و پذیرش اصل عدالت توزیعی و مشاركت همگان در اداره كشور است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح كرد: ما در سرزمین رنگین كمان اقوام زندگی می كنیم و زیبایی ایران به دلیل رنگ های مختلف از اقوام گوناگون است.
وی تاكید كرد: در سیستان و بلوچستان می توانیم پرچم وحدت اسلامی را بلند كنیم و اگر دیگران در خارج این جغرافیا در این حوزه مداخله نكنند مردم این استان با هم مشكل ندارند.

** دولت به حوزه زنان و خانواده نگاه انسانی دارد
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: نگاه دولت به حوزه زنان و خانواده نگاه انسانی است.
وی با بیان اینكه در خلقت خداوند تبعیضی وجود ندارد و این تبعیض ساختگی و جعلی است گفت: در هر كجا كه زنان مسئولیت قبول كردند درخشیدند.

** سیاست جمهوری اسلامی ایران پذیرش تكثر در دل وحدت است
وی افزود: ما باید اصل تنوع و تكثر را در این جغرافیا بپذیریم، یكسان سازی جامعه ناممكن است و این تكثر در زمینه های فرهنگی، سیاسی و قومی متجلی می شود و این ما هستیم كه باید بدانیم با این تنوع و تكثر چگونه برخورد كنیم.
صالحی امیری ادامه داد: برخی از كشورها سیاست همانند سازی را به اجبار پیش گرفتند در صورتی كه سیاست رسمی جمهوری اسلامی ایران پذیرش تكثر در دل وحدت است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح كرد: ما معتقدیم ایران اسلامی كشوری متكثر و متمدن با برخورداری از وحدت ملی است.
وی افزود: امروز ما به جهانیان اثبات كردیم كه به دنبال سلاح نیستیم بلكه به دنبال انرژی صلح آمیز هستیم و این دستاورد كمی نیست.
وی ادامه داد: ما به جهان اثبات كردیم ایران كشوری امن است و همگان می توانند در آن حضور یابند و امروز سازمان های جهانی ایران را جزو 10 كشور امن دنیا برای سفر معرفی كردند و این افتخاری بزرگی است.

** انسجام مهمترین مشكل فعلی كشور است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینكه مهمترین مشكل فعلی كشور انسجام است گفت: انسجام لازمه حركت به سمت توسعه است.
وی افزود: انسجام به معنی همرایی همه ظرفیت های كشور به سمت قله های توسعه است و عامل بقای جامعه محسوب می شود.
صالحی امیری تصریح كرد: اگر شكاف در سطح سیاست، ساختار و مدیریت شكل گیرد مطمئن باشید به سمت توسعه حركت نخواهیم كرد.
وی گفت: با توجه به اینكه انسجام مقدمه حركت به سمت توسعه و تعالی است از این منظر هرگونه تفرفه خیانت به مردم است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاكید كرد: بالاترین فضیلت برای دولت و دولتمردان خدمت به مردم و رفع فقر از چهره سیستان و بلوچستان و همچنین بالاترین گناه دمیدن آتش تفرقه و نفاق است.
وی افزود: منطق اعتدال منطق عقلانی، مدارا و سازگاری است و این دولت خود را زمینی می داند و از مقدسات سوء استفاده نخواهد كرد.
عضو كابینه دولت یازدهم گفت: شما می بیند ما هر پنجشنبه و جمعه صف طولانی برای دیدار با مراجع داریم زیرا آنان چراغ های هدایت ما به سمت تعالی و توسعه هستند اما ما هیچ گاه از مقدسات سو استفاده نمی كنیم.
صالحی امیری با بیان اینكه اگر موفقیتی در دولت وجود دارد متعلق به مردم است تاكید كرد: اگر ناكامی وجود دارد به مسئولان بر می گردد و تلاش برای نگاه واقعیت گرایانه و عدالت محور یك ضرورت است.
وی یادآورشد: مهمترین ضرورت ایجاد امید و امیدواری در مردم سیستان و بلوچستان به ویژه جوانان است و در این راستا ضروری است تلاش برای مهاجرت معكوس متخصصان، هنرمندان و سایر افراد شكل گیرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تعلق به خانواده، كاهش خیانت و غیره را از افتخارات سیستان و بلوچستان در حوزه اجتماعی دانست و بر تقویت آن تاكید كرد.

** چالش آسیب های اجتماعی جدی است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: امروز چالش آسیب های اجتماعی در كشور جدی است و ما در شورای فرهنگ عمومی دائم این مسئله را دنبال می كنیم.
وی افزود: اولویت های سال 96 را بر موضوع سبك زندگی، خانواده، سرمایه اجتماعی و گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی قرار دادیم و معتقدیم خانواده مهمترین كانون تداوم بخش حیات جامعه ایران است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینكه باید هویت را در بین جوانان تقویت كرد گفت: با توجه به اینكه عشق به سرزمین، دین، فرهنگ و قرآن، فرهنگ و تاریخ در این جغرافیا عنصر بسیار تعیین كننده ای است باید نهادهای مختلف از جمله دانشگاهها، آموزش و پرورش و غیره در این زمینه تلاش كنند.
صالحی امیری تاكید كرد: ما باید بپذیریم بیش از هر زمان دیگر به سرمایه اجتماعی، اعتماد، مشاركت مردم و غیره نیاز داریم كه این لازمه حركت به سمت توسعه و تعالی است.
وی افزود: دایره انقلاب بزرگ است و عده ای تلاش نكنند این دایره را تنگ كنند، یك نظام، یك رهبر و یك ایران حق ما است و به آن وفاداریم و در این دایره بزرگ كه پرچمدار آن رهبر معظم انقلاب است همه ایرانیان و وفاداران نظام جا می شوند.
وی افزود: با توجه به بزرگی دایره نظام عده ای تلاش نكنند خود را انقلابی بنامند و دایره را تنگ كنند و هر فردی به دنبال رای مردم است باید صداقت خود را به مردم ثابت كند و دوران فریب كاری، شعار، انگ زنی، تخریب و شایعه و انتقام جویی گذشته است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاكید كرد: مردم خادمان و خائنان را می شناسند و تنها راه نجات دولت و ملت برای رسیدن به قله های توسعه شفافیت، صداقت، همنوایی و همدلی است.
وی افزود: ما سه مسئله اصلی شامل حوزه داخلی، اقتصادی و معیشتی داریم و تبیین سیاست اقتصاد مقاومتی در این چارچوب معنا پیدا می كند.
وی تصریح كرد: دولت تلاش كرد در چهار سال گذشته مساله اشتغال را حل كند به طوری كه یك میلیون و 200 هزار نفر سالانه تقاضای اشتغال دارند كه دولت توانایی پاسخگویی 700 هزار شغل را دارد و 500 هزار نفر جویای كار در این كشور منتظر اشتغال هستند.

** ایران امن ترین كشور منطقه
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگر سخنان خود به شرایط منطقه اشاره كرد و گفت: منطقه در آتش می سوزد و جهان اسلام درگیر فشار سنگین داعش، تروریسم، تكفیرها، سلفی گری و وهابی گری است اما ایران در این جغرافیای پر خشونت امن ترین كشور منطقه است كه این نعمت بزرگی است كه نباید از آن غافل باشیم.
وی تاكید كرد: این نعمت را مدیون تدابیر رهبر معظم انقلاب، تلاش های نیروهای مسلح و تدابیر دولت برای دفع شر دشمن هستیم.

** ایران در بستر جهش ملی
صالحی امیری تصریح كرد: امروز ایران اسلامی در بستر یك جهش ملی قرار گرفته است به گونه ای كه افزایش درآمدهای نفتی ما می تواند آینده بهتر را نوید دهد.
وی افزود: ایران در گذشته حداكثر می توانست 975 هزار بشكه نفت تنها به چهار كشور مشخص صادر كند اما امروز بیش از 2 میلیون و 300 هزار بشكه نفت به هر نقطه دنیا می تواند صادر كند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: همچنین امروز ایران برای نخستین بار بعد از انقلاب اسلامی توانست با كشور همسایه در استخراج گاز به برابری در دسترسی برسد به گونه ای كه نبود دستیابی به منابع برابر و ذخایر مشترك چندصد میلیارد دلار به این ملت زیان زد.
وی ادامه داد: برای نخستین بار در سال 96 ما در برداشت از ذخایر مشترك با همسایه عبور خواهیم كرد و این افتخار بزرگ برای ملت بزرگ ایران است و این محصول بیش از 20 میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش های مختلف و افتتاح بیش از 20 فاز است.
صالحی امیری افزود: دولت موفق شد با حل مساله برجام فضای لازم را برای جذب سرمایه گذاری خارجی فراهم كند به گونه ای كه در سال گذشته 11.3 دهم میلیار دلار سرمایه جذب شده است.

** امروز منابع قدرت دیپلماسی، رسانه، مغز و فناوری است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: امروز منابع قدرت دیپلماسی، رسانه، مغز و فناوری است و ما در كنار قدرت بزرگ نیروهای مسلح و با علم به پشتوانه رهبر معظم انقلاب مذاكره كردیم.
وی افزود: مذاكره تنها راه رسیدن ماه به هدف بود و در این مذاكره چیزی را از دست ندادیم بلكه منافع زیادی را برای ملت تامین كردیم كه نشان از این است كه سایه ایران هراسی از سر ملت ایران برداشته شد.
وی تصریح كرد: همچنین در حل چالش بین المللی بستر برای توسعه داخلی فراهم و این سرزمین و دولت فرصت پیدا كرده است تا بازیگر نخست تحولات در منطقه باشد.
** سیستان و بلوچستان جزو افتخارات ایران است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فرهنگ و تمدن غنی سیستان و بلوچستان گفت: این استان به عنوان پاره تن ایران اسلامی، نگین درخشان و پیشانی ملت و جزو افتخارات ایران محسوب می شود.
وی افزود: بسیار جای افتخار است از فرهنگ غنی و تمدن چندین هزار ساله مردم دین دار و اخلاق گرای سیستان و بلوچستان در منابع اصیل و ارزشمند جهان نام برده شده است.
صالحی امیری تصریح كرد: هم اینك مردم این دیار جزو باوفاترین مردم به نظام و رهبری هستند كه این افتخار بزرگ برای ایران اسلامی محسوب می شود.
سید رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در راس هیاتی امروز /پنجشنبه/ وارد زاهدان مركز استان سیستان و بلوچستان شد.
استان هنرپرور سیستان و بلوچستان با وسعتی حدود 187 هزار و 502 كیلومترمربع و بیش از 2 میلیون و 800 هزار نفر جمعیت پهناورترین استان كشور محسوب می شود.
7316**3042 خبرنگار: عصمت جهانی ** انتشاردهنده: محدثه حیدری گرجی