پیشروی پساب نیشكر، محیط زیست خرمشهر را در خطر انداخته است

خرمشهر - ایرنا - نماینده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی گفت:پیشروی پساب های نیشكر و حوضچه های ماهی پرورشی در 40 كیلومتری مركز شهرستان، زیرساخت های شهرستان به ویژه محیط زیست را تهدید می كند.

به گزارش ایرنا عبدالله سامری پنجشنبه در نشست شورای گفت و گوی دولت با بخش خصوصی گفت:با توجه به اینكه پساب های تالاب ناصری به سمت مرز پیشروی كرده، هنگ مرزی را مورد محاصره قرار داده و این موضوع، تهدیدی برای امنیت شهر است.
وی تشكیل جلسه فوری شورای تامین در فرمانداری خرمشهر را خواستار شد و گفت: برای رفع این معضل درخواست فوری جلسه شورای امنیت انجام شده و به زودی برگزار می شود.
سامری با بیان اینكه ساماندهی تالاب ناصری فرصتی برای گردشگری آبی مهمانان نوروزی است، افزود: حضور سرمایه گذار برای سرمایه گذاری و رونق گردشگری آبی در تالاب ناصری فرصت مناسبی است، ولی باید تمامی تمهیدات ایمنی و اجتماعی مردم نیز در نظر گرفته شود.
وی اظهار داشت: مسئولان باید تصمیم درستی برای راه رونق گردشگری آبی در تالاب ناصری بگیرند تا سرمایه گذار بتواند در این رابطه سرمایه گذاری كند.
نماینده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی اضافه كرد:احداث زهكش برای انتقال و هدایت پساب ها از تالاب ناصری به سمت دریا از تعهدات دولت بود كه تاكنون عملی نشده است.
سامری افزود:اگر قسمتی از پساب های حوضچه های ماهی به رودخانه هدایت شود، در كاهش پیشروی پساب ها به سمت مرز و اراضی كشاورزی غرب كارون جلوگیری می شود.
**** بازار صنایع دستی خرمشهر رونق می گیرد
نماینده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش رونق بازار صنایع دستی را از برنامه های نوروز خواند و گفت: برای رونق بازار صنایع دستی در محل پایانه مسافری مرز شلمچه محلی برای عرضه صنایع دستی هنرمندان خرمشهری در نظر گرفته شده تا در معرض دید مسافران خارجی و داخلی قرار گیرد.
سامری افزود: علاوه بر این زمینی برای احداث بازار صنایع دستی ویژه بانوان از سوی شهرداری تدارك دیده شده و قرار است كه این بازار از سوی بخش خصوصی ساخته شده و در اختیار بانوان قرار گیرد.
وی ادامه داد: برای رونق بازار سیف نیز دستفروشانی كه در مقابل مسجد جامع كالاهای خود را عرضه می كردند به سمت بازار سیف منتقل شدند تا این بازار رونق خود را بدست آورد.
**** از ظرفیت كاروان های راهیان نور در خرمشهر استفاده نمی شود
نماینده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینكه از ظرفیت های كاروان های راهیان نور در خرمشهر استفاده درستی نمی شود، گفت: اردوگاه شهید باكری اقامتگاه راهیان نور در بیرون از شهر خرمشهر قرار گرفته كه با راه اندازی خط تاكسی در این ارودگاه ، می توان اعضای كاروان ها را به بازارها، مسجد جامع و مراكز تفریحی و گردشگری انتقال داد تا گردش مالی و رونق اقتصادی در بازار های خرمشهر صورت گیرد.
سامری اظهار داشت: در حال حاضر تردد اتوبوس های كاروان های راهیان نور به جز ضرر هیچ سودی برای این شهر ندارد چون تردد اتوبوس ها در سطح شهر، پل ها، جاده ها و زیرساخت ها را از بین می برند.
وی در ادامه گفت: به رغم اینكه تردد ترافیك سنگین اتوبوس های كاروان های راهیان نور و كامیون های حامل كالاهای صادراتی در جاده اهواز – خرمشهر انجام می شود، برای چهار بانده كردن این جاده از وزیر راه و شهرسازی درخواست شده ولی تاكنون اعتباری تخصیص داده نشده است.
سامری گفت: باید با یك برنامه ریزی منسجم می توان از ورود كاروان های راهیان نور استفاده كنیم كه رضایت مردم را نیز در به همرا داشته باشد.
7100/6125 خبرنگار:كمیله حجازی **انتشاردهنده:
كانال خبری ایرنا خوزستان:irnaahvaz@
برای دریافت لحظه به لحظه اخبار استان خوزستان به كانال http://www.telegram.me/irnaahvaz بپیوندید.

سرخط اخبار استان‌ها