بارگیری دومین محموله صادراتی 35 هزار تنی قیر ایران در پسابرجام در بندر امام خمینی(ره)

بندر ماهشهر - ایرنا - دومین محموله 35 هزار تنی قیر ایران از شركت نفت پاسارگاد در دوران پسابرجام روز پنجشنبه از بندر امام خمینی (ره) به مقصد سنگاپور بارگیری شد.

به گزارش ایرنا با بارگیری و آغاز صادرات محموله بیش از 34 هزار تنی قیر در بندر امام خمینی (ره) در تاریخ نهم بهمن ماه سال جاری به كشور مالزی، تحریم كشتیرانی ایران در برهه پسابرجام شكسته شد.
بارگیری محموله قیر در كشتی مجهز و غول پیكر 'پالانكا ماپوتو' یكی از هفت كشتی بزرگ جهان كه در بندر امام خمینی (ره) پهلو گرفته بود روز شنبه نهم بهمن ماه به پایان رسید تا این محموله به مالزی صادر شود.
محموله 35 هزار تنی قیر بزرگترین محموله صادرات قیر در جنوب غرب كشور به ارزش 300 میلیارد ریالی به كشور مالزی فروخته شد و بارگیری محموله پیشین كه از شركت نفت پاسارگاد آبادان خریداری شده بود، هشت روز به طول انجامید.
مدیر عامل شركت نفت پاسارگاد روز پنجشنبه در آیین بارگیری دومین محموله قیر صادراتی این شركت در دوران پسابرجام از اسكله شماره 33 بندر امام خمینی (ره) در جمع خبرنگاران گفت:امسال را مقام معظم رهبری سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامگذاری كردند و با توجه به اینكه در نخستین سال پسابرجام هستیم، تحقق اقتصاد درون زا و برونگرا و حمایت از صادرات و تولید داخل مورد تاكید است.
فریدون درویش زاده اضافه كرد:كشور ما در حال نبرد اقتصادی است و این نبرد الزامات خاص خود را دارد، باید سیاستگذاری انقلابی و مدیریت جهادی همراه با عملكرد ضربتی و شبانه روزی داشته باشیم.
وی افزود: خوشبختانه سیاست های اقتصاد مقاومتی كه از سوی رهبری ابلاغ شده و سال 95 به عنوان سال اقتصاد مقاومتی، اقدام عمل نامیده شد شرایط این تحول را در كشور هموار كرد.
مدیر عامل شركت نفت پاسارگاد گفت: همچنین برجام كه نتیجه عملكرد دیپلماسی و موفق دولت تدبیر و امید بوده موانع ارتباط با دنیای اقتصاد جهانی را از پیش پا برداشت.
درویش زاده با اشاره به پهلو گرفتن یكی از هفت كشتی بزرگ حمل قیر جهان در آب های خلیج فارس گفت: این اتفاق برای دومین بار در آب های خلیج فارس رخ داده و شركت پاسارگاد با صادرات محموله 35 هزار تنی قیر ركورد جدیدی در منطقه از خود به جای گذاشت.
وی افزود: شرایط برای نشان دادن ظرفیت های داخلی كشور در عرصه جهاد اقتصادی فراهم شده و در روزهای پایانی سال جاری، منطقه جنوب غرب شركت نفت پاسارگاد یعنی منطقه آبادان در این نبرد اقتصادی كارنامه درخشانی از خود به جای گذاشته است.
مدیر عامل شركت نفت پاسارگاد گفت:سال گذشته منطقه آبادان یكصد هزار تن تولید داشت و امسال این میزان به 400 هزار تن افزایش یافته یعنی تولید ما در سال جاری چهار برابر شد و این مهم یعنی نتیجه عمل به سیاست های مقاومتی و تثبیت امنیت شغلی یكصد نفر شاغلانی كه در منطقه آبادان مشغول به كار هستند.
درویش زاده ادامه داد:سال گذشته از یك صد هزار تن تولید فراورده در منطقه آبادان، تنها 30 هزار تن صادر شد و هر ماه حدود یك كشتی با مقیاس كوچك چهار هزار تنی در این بندر پهلو می گرفت ولی اكنون شصت و ششمین كشتی از این بندر محموله صادراتی را حمل می كند.
وی تصریح كرد: صادرات از 30 هزار تن سال گذشته در آبادان به 300 هزار تن رسیده یعنی 10 برابر صادرات این منطقه افزایش یافته است و این یعنی موفقیت در جبهه نبرد اقتصادی مقاومتی محقق شده است.
وی افزود: مورد دیگری كه می توان به آن اشاره كرد تحول كیفی صادرات از این منطقه است، بهمن ماه جاری برای نخستین بار پس از برجام كشتی غول پیكر در این بندر پهلو گرفت و بزرگترین محموله قیر را از این منطقه صادر كردیم.
درویش گفت: ما ركورد بزرگترین مجموله نفتی كشور را به نام شركت نفت پاسارگاد ثبت كردیم و آن زمان نیز به حوزه بازرگانی ابلاغ شد تا این ركورد زنی نهادینه شود.
وی افزود: به لطف خدا و برنامه ریزی ویژه ای كه داشتیم نه تنها این وعده به سال آینده موكول نشد بلكه در كمتر از یك ماه یكی از هفت كشتی بزرگ جهان برای صادرات قیر ایران به سنگاپور، به این بندر بازگشت.
مدیر عامل شركت نفت پاسارگاد گفت:بهمن ماه جاری این كشتی محوله قیر 35 هزار تنی به ارزش 10 میلیون دلار را صادر كرد و اكنون این كشتی برای بارگیری محوله دوم وارد بندر شد.
وی تصریح كرد: برجام و نظام جمهوری اسلامی این ظرفیت را برای ما ایجاد كرد تا بتوانیم شاهد پهلو گرفتن كشتی های بزرگ جهان در این منطقه باشیم ضمن اینكه عملكرد شركت نفت پاسارگاد در آبادان در بارگیری كشتی مزید بر علت شد.
وی اظهار داشت: بارگیری این كشتی های بزرگ حداقل دو هفته زمان می برد، ولی بهمن ماه تنها هشت روز برای بارگیری این كشتی زمان برد و ركورد بزرگی را به جای گذاشتیم.
مدیر عامل شركت نفت پاسارگاد گفت:بارگیری دومین محموله بزرگ صادراتی قیر از منطقه آبادان تنها هفت روز بود و این منطقه موفق شد ركورد دیگری از خود در زمان بارگیری به جای بگذارد.
درویش زاده تصریح كرد:با برنامه هایی كه داریم مشتریانی كه از ما در هر جای كشور همانند وزارت راه، شهرداری ها و بنیاد مسكن قیر با كیفیت را در اختیار آنها در هر جایی كه نیاز باشد تحویل می دهیم.
وی افزود: در صادرات فعلا این ركورد را كسب كردیم تا محموله های بزرگ را انجام دهیم و در حال ایجاد زیرساخت ها هستیم تا به مشتریان جهانی خود اعلام كنیم محموله قیر در هر نقطه ای كه مد نظرشان است را تحویل دهیم.
درویش گفت: تحولی كه اكنون در آبادان و بندر ماهشهر رخ داده است، اقدام موثر برای تحقق خودباوری است و هر كدام از این محموله ها 10 میلیون دلار ارز آوری دارد ضمن اینكه مانع بیكاری جوانان شده، اشتغالزایی را نیز تثبیت می كند.
مدیر عامل شركت نفت پاسارگاد افزود:سال های گذشته به دلیل شرایط بد اقتصادی كشور، نتوانستیم از همه ظرفیت نفت پاسارگاد استفاده كنیم و سه سال مداوم 1.5 میلیون تن تولید داشتیم.
وی اظهار داشت: امسال علاوه بر موفقیت بزرگی كه در آبادان داشتیم در كل كشور تولید خود را از 1.5 میلیون تن به یك میلیون و 800 هزار تن افزایش داشتیم كه نشان از افزایش 300 هزار تنی در تولید است.
درویش گفت: از 500 هزا تن صادرات محصول این شركت رد سال گذشته، این میزان به 800 هزار تن در سال جاری افزایش یافته كه این آمار و ارقام، افزایش 60 درصدی میزان صادرات را نیز نشان می دهد.
به گزارش ایرنا بر اساس گفته متخصصان شركت نفت پاسارگاد، بارگیری این محموله تا پایان پنجشنبه 19 اسفندماه به پایان رسیده و این محموله به سمت مقصد صادرات حركت می كند.
7104/6125**خبرنگار و انتشار دهنده: سیدبهادر حسینی

سرخط اخبار استان‌ها