استاندار خوزستان:میزان انتقال آب از رودخانه زهره در دولت یازدهم به 60 میلیون مترمكعب كاهش یافت

اهواز - ایرنا - استاندار خوزستان گفت:دولت گذشته 580 میلیون متر مكعب آب از زهره به استان های دیگر وارد شده و آبی برای پایین دست باقی نمی ماند، لذا دولت تدبیر و امید آن را متوقف كرد و آن را به 60 میلیون متر مكعب رساند اگرچه آن نیز كارشناسی نیست.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری خوزستان، غلامرضا شریعتی روز پنجشنبه در نشست هم اندیشی انتقال بین حوضه ای آب در دانشگاه شهید چمران اهواز، بر لزوم اتخاذ تصمیم با بهترین تدبیر كه به عمران و آبادانی منطقه انجامیده و كاهش خسارات بر محیط زیست تاكید كرد.
وی وظیفه همه مسئولان را ملاك قرار دادن توسعه متوازن و پایدار عنوان كرد و گفت:تصمیم ها باید با لحاظ جامعیت باشد چراكه ممكن است عوارض آن كشور را در بر گیرد و اینجاست كه ما با دغدغه های مختلفی مواجه می شویم.
شریعتی ادامه داد: قطعا آب جزو منابع ملی است كه تصمیم ملی باید برای آن اتخاذ شود و از این طریق به نحوی عمل شود كه منافع كل كشور در نظر گرفته شود.
استاندار خوزستان با بیان اینكه اقلیم خوزستان با دخالت های بی شمار بشر مواجه شد، اضافه كرد:گرچه بخشی از این مشكلات طبیعی است اما در خوزستان عوامل انسانی بر مسائل اقلیمی می چربد و جنگ تحمیلی یكی از این عوامل بود.
وی گفت: پس از آن ساخت سدهای عظیم بر طبیعت خوزستان تاثیر گذاشت و این سدها و ذخایر باعث شد اقلیم خوزستان دچار تغییر و خدشه شود.
شریعتی افزود: با شروع خشكسالی آوردهای رودخانه كارون كاهش پیدا كرد و آورد رودخانه كارون نیز در این چند سال به طرز قابل ملاحظه ای كاهش پیدا كرده است.
استاندار خوزستان ادامه داد: كارون بزرگ از ٢٢ میلیارد متر مكعب به 14.5 میلیارد متر مكعب، كرخه از 6 میلیارد متر مكعب به چهار میلیارد متر مكعب، مارون از هزار و 700 میلیون مكعب به ٧٣٠ میلیون متر مكعب، زهره از دو هزار و 700 میلیون به ٩٠٠ میلیون متر مكعب كاهش یافت و وجود این سدها كه مناطقی را كه با سیلاب پر آب می شده از بین برده و كانون ریزگرد برای استان خوزستان شده است.
وی گفت:این موارد دخالت بشر در تغییر اقلیم است و باعث سخت كردن زندگی برای مردم شده است.
استاندار خوزستان در بخش دیگری از سخنانش با تاكید بر اینكه باید این مسائل بازنگری شده و بر اساس واقعیت ها تصمیم بگیریم گفت:بنا نیست بر اساس تصمیمات كارشناسی قبل تصمیم گرفته شود و اساتید فن بیش از پیش باید تعمق كنند و تصمیم گیری های مناسب انجام دهند.
استاندار خوزستان اظهار كرد:وحدت و یكپارچگی ملی وظیفه همه ماست و نباید نگاه بخشی به كشور نگاه داشته باشیم باید تلاش كنیم كه كارها بر امنیت ملی خدشه ای وارد نكند ما در این زمینه هیچ مشكلی نداریم و همه ملت ایران را برادر خودمان می دانیم.
به گزارش ایرنا این نشست با حضور كارشناسان حوضه های انتقال آب در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.
3004/6125 دریافت كننده خبر:خاطره غفاری ** انتشار:سیدبهادر حسینی

سرخط اخبار استان‌ها