تصويب 750 ميليارد ريال براي حاشيه شهر مشهد / كاهش 2 درصدي بيكاري در خراسان رضوي

مشهد- ايرنا- نماينده مردم مشهد و كلات در مجلس شوراي اسلامي گفت: در بودجه سال 96 براي حاشيه شهر مشهد 750 ميليارد ريال به تصويب رسيد.

سيد امير حسين قاضي زاده روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران افزود: اين مبلغ در رديفي با عنوان كمك به حاشيه شهر مشهد در لايحه بودجه حدود 250 ميليارد ريال بود كه در كميسيون تلفيق به 750 ميليارد ريال افزايش يافت.
وي اظهار كرد: بخشي از اين بودجه مربوط به ارتقاي امنيت حاشيه شهر مشهد و در اختيار نيروهاي نظامي و امنيتي قرار مي گيرد و بخش ديگر نيز در قالب كمك به پروژه هاي عمراني و فرهنگي حاشيه شهر در اختيار استانداري خراسان رضوي و با عامليت شهرداري يا هر دستگاه ديگر در پروژه هاي تعريف شده حاشيه شهر هزينه خواهد شد.
وي گفت: پارسال حدود 600 ميليارد ريال براي حاشيه شهر مشهد تصويب شده بود.
عضو هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي افزود: براساس مصوبات مجلس سال آينده 30 درصد از منابع صادرات نفت بايد خرج توسعه كشور شود اما اگر فروش نفت بيشتر از پيش بيني بودجه شد مازاد آن در صندوق ذخيره ارزي واريز مي شود.
وي اظهار كرد: 10 ميليارد دلار از صندوق توسعه ملي طي پنج سال در اختيار دولت قرار گرفته كه صرف مديريت آبهاي مرزي مي شود.
وي گفت: استانهاي سيستان و بلوچستان و خوزستان هر يك 500 ميليون دلار تخصيص از مبلغ مزبور دارند و بقيه اين مبلغ در ساير استانها از جمله خراسان رضوي بر اساس پروژه تخصيص مي يابد.
قاضي زاده افزود: در اين زمينه در حوزه هاي انتخابيه مشهد، كلات و درگز سه سد بر روي رودخانه هاي مرزي زنگلان لو، لائين و عيدليك ساخته خواهد شد كه مطالعات دقيق اين پروژه ها در شركت آب منطقه اي استان انجام مي شود.
وي اظهار كرد: در اقتصاد مقاومتي هدف خلق منابع داخلي و توليد فن آوري با منشاء داخلي است و به جاي واردات محصول نيز بايد فن آوري وارد كرد و ارزش افزوده ايجاد نمود اما دولت تنها پروژه هاي در دست احداث را به سرانجام رسانده ولي رويكرد اقتصاد مقاومتي در اين حوزه نداشته است.
وي به جايگاه و نقش ترانزيتي ايران در تاريخ 700 هزار ساله اشاره كرد و گفت: بايد زيرساختهاي ريلي و جاده اي را افزايش داد و به دليل محدود بودن ظرفيت جاده، هزينه زياد نگهداري، افزايش قيمت تمام شده و مشكلات زيست محيطي آن بخش ريلي توصيه مي شود در حالي كه در حوزه وزارت راه و شهرسازي بخش ريلي اولويت ندارد.
قاضي زاده افزود: 2 پروژه در راه آهن وجود دارد كه يكي مربوط به برقي كردن قطارهاي استان مي باشد و لازمه اجراي آن اصلاح مسير خط آهن در قوس ها بود تا ميانگين سرعت از 80 كيلومتر در ساعت به 160 برسد و فاصله سير از مشهد تا تهران به 6 ساعت كاهش يابد و طرح ديگر مربوط به قطار سريع السير مشهد - تهران بود كه به دليل كمبود بودجه و طولاني بودن مسير كنار گذاشته شد.

* كاهش 2 درصدي بيكاري در استان خراسان رضوي
نماينده مردم مشهد و كلات همچنين گفت: گزارش مركز آمار ايران نشان از كاهش 2 درصدي نرخ بيكاري در استان خراسان رضوي طي سال جاري دارد و اين ميزان به حدود 12 و نيم درصد رسيده است.
وي افزود: نمايندگان استان اغلب متمركز بر حفظ وضع موجود در حوزه اشتغال و جلوگيري از رشد بيكاري بودند كه در سالهاي قبل از حدود هفت درصد به 14.6 درصد افزايش يافته بود.
وي اظهار كرد: بيكاري در مشهد بيشتر از ميانگين استان است كه عمده ترين دليل آن مهاجرت براي يافتن شغل است و طي سالهاي گذشته بسياري از كشاورزان به دليل خشكسالي يا كاهش درآمد اقدام به مهاجرت به مشهد نموده اند.
قاضي زاده برگزاري همايشهاي مشهد 2017 را اتلاف بيت المال دانست و گفت: به بهانه رويداد مشهد 2017 بودجه زيارت را قطع كردند در حالي كه در بخش زيارت 150 پروژه شامل خدمات مربوط به ايستگاههاي ميقات الرضا (ع)، يك زيرگذر و چند طرح ديگر تعريف شده بود كه پول آنها را صرف برگزاري همايش كردند و با مشكلات فراوان توانستيم امسال اين بودجه را برقرار كنيم.
وي افزود: تخلف بانك صادرات در پرونده ميزان محرز است و مجمع نمايندگان استان از مسئولان بانك مركزي خواسته است كه با بانك صادرات برخورد كنند.
وي اظهار كرد: بانك صادرات براساس تعهد نامه اي كه امضا كرده است بايد از منابع خودش مطالبات مردم را پرداخت كند اما مي گويد پس از فروش اموال موسسه ميزان به تدريج مطالبات طلبكاران را پرداخت خواهد كرد كه اين امر تخلف از تعهدات قانوني بانك صادرات است.
3221 / 6053 خبرنگار: ناصر اسدزاده هروي ** انتشار دهنده: محمد حسين علي مقدم

سرخط اخبار استان‌ها