فصلی نو در روابط ایران و كشورهای عربی

تهران- ایرنا- سفر «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه كشورمان به قطر در رسانه های عربی به عنوان گامی در مسیر تنش زدایی، همكاری و آغاز فصل تازه روابط ایران با كشورهای عربی حاشیه خلیج فارس تعبیر شده است.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، وزیر امور خارجه عصر روز گذشته (18 اسفند) برای انجام سفری یك روزه وارد دوحه پایتخت قطر شد. ظریف در این سفر با شیخ «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر و «محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی» وزیر امور خارجه قطر دیدار كرد.
در این دیدار ظریف و «محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی » درباره گسترش مناسبات دو جانبه و همكاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی با هم گفت و گو كردند.
در سفر پیشین وزیر امور خارجه كشورمان به قطر كه مرداد ماه سال گذشته انجام شد، دو طرف درباره گسترش مناسبات دو جانبه و همكاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و تلاش برای رویارویی موثر با تروریسم و گروه‌های تكفیری گفت و گو و رایزنی كردند.
رسانه های عربی به تحلیل اهداف ها و نتایج این سفر پرداختند. در ادامه، به مهم ترین محورهای تحلیلی در برخی رسانه های عربی نگاهی خواهیم داشت.

** تلاش ایران برای داشتن روابط دوستانه با همسایگان
خبرگزاری رسمی كویت «كونا»، روزنامه های «الاخبار» لبنان، «الرای» كویت، «العربی الجدید» چاپ لندن و صفحه عربی خبرگزاری «اسپوتنیك» با اشاره به سفر ظریف به قطر، تلاش های ایران برای عادی سازی روابط با كشورهای عربی را در كانون توجه قرار دادند.
به نوشته «كونا»، وزرای خارجه ایران و قطر بر اهمیت روابط دوجانبه با تكیه بر قوانین، منشورها و هنجارهای بین المللی و حل اختلاف ها از راه گفت و گوهای سازنده تاكید كردند.
وزیر امور خارجه قطر نیز در این دیدار بر اهمیت روابط ایران و كشورهای عربی حاشیه خلیح فارس بر پایه احترام متقابل و دخالت نكردن در امور داخلی یكدیگر تاكید كرد.
روزنامه الاخبار در گزارشی با عنوان «ظریف در قطر برای شكستن كوه یخی» نوشت: وزیر امور خارجه ایران در دیدار با امیر قطر و وزیر امور خارجه این كشور تحولات تازه منطقه را بررسی كردند. این نخستین سفر وزیر امور خارجه ایران به قطر طی بیش از یك سال و نیم گذشته است.
سفر ظریف به دوحه از اهمیت ویژه برخوردار است. به ویژه این سفر در شرایطی صورت می گیرد كه «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران در ماه پیش به عمان و كویت سفر كرد. این سفر در شرایطی صورت می گیرد كه ایران درك می كند كه كشورهای عربی حاشیه خلیج فارس تمایل به تغییر اوضاع دارند.
درباره نتیجه سفر مقام های ایران به كشورهای عربی حاشیه خلیج فارس منابع پیش بینی می كنند كه این سفرها آثار مثبتی در آب شدن یخ روابط میان تهران و كشورهای عربی داشته باشد. زیرا كه كشورهای عربی سال گذشته از نه از روی تمایل بلكه تحت فشار عربستان سفیران خود را از تهران فراخواندند.
روزنامه العربی الجدید سفر وزیر امور خارجه كشورمان به دوحه و دیدار او با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی را بسیار مهم و قابل توجه دانست و نوشت به احتمال زیاد این سفر در راستای تلاش ها برای عادی سازی روابط با كشورهای عربی حاشیه خلیج فارس صورت می گیرد.
روزنامه الرای كویت نوشت: ناظران بر این باورند كه سفر ظریف به دوحه در واقع ادامه سفرهای روحانی به كشورهای عمان و كویت است. این سفر در راستای تلاش های ایران برای بهبود روابط با كشورهای شورای همكاری خلیج فارس صورت می گیرد.
خبرگزاری اسپوتنیك هم سفر دكتر ظریف به قطر و دیدار او با مقام های این كشور را در راستای تلاش های تهران برای بهبود روابط با كشورهای عربی حاشیه خلیج فارس ارزیابی كرد.
به نوشته اسپوتنیك، ناظران بر این اعتقادند كه قطر در سه دهه گذشته تلاش كرده است موازنه را در روابط با ایران و كشورهای شورای همكاری خلیج فارس حفظ كند. زیرا در این مدت روابط ایران و قطر هیچ گاه تنش واقعی را شاهد نبوده است.
برپایه این گزارش روابط این دو كشور رضایتبخش است به طوری كه تهران و قطر قرارداد سرمایه گذاری نفتی به ارزش 50 میلیارد دلار امضا كرده اند. افزون بر این دو كشور در زمینه توسعه میدان گازی پارس جنوبی همكاری می كنند.
پژوهشم**9278**1601** خبرنگار : اصغر یوسفی ** انتشاردهنده : شهناز حسنی