بيش از 7 هزار كيلومتر از كانال هاي آبياري خراسان شمالي سنتي است

بجنورد - ايرنا - مدير امور آب و خاك و فني و مهندسي سازمان جهاد كشاورزي خراسان شمالي گفت: هم اكنون 7 هزار و 150 كيلومتر از كانال هاي آبياري در اين استان سنتي است كه بايد تبديل به بتني شود.

بهروز عربي پنجشنبه در گفت و گو با ايرنا با بيان اينكه به منظور افزايش راندمان آبياري در شبكه‌هاي آبياري بايد نسبت به بتني كردن كانال ها اقدام شود اظهار كرد: مجموع كل كانال هاي آبياري در اين استان 11 هزار و 500 كيلومتر است كه تاكنون چهار هزار و 350 كيلومتر كانال بتني اجرا شده است.
وي در خصوص اعتبارات اجراي كانال هاي آبياري در خراسان شمالي گفت: اعتبار تخصيص يافته براي كانال هاي آبياري و لوله گذاري در اين استان در سال جاري، پنج ميليارد ريال بوده و اين در صورتي است كه اعتبارات مصوب شده بيش از اين ميزان بوده است.
عربي با تاكيد بر ضرورت مصرف بهينه آب افزود: كشاورزان در مصرف بهينه آب نقش مهمي را ايفا مي‌كنند كه انتظار مي رود كه در مصرف بهينه آب و... با ما همكاري و مساعدت لازم را داشته باشند
استان خراسان شمالي در منطقه نيمه خشك واقع شده و ميانگين سالانه بارش باران در اين استان حدود بين 250 تا 260 ميلي متر است كه در سال هاي اخير، به دليل كاهش بارش ها و بروز خشكسالي، به اين ميانگين نرسيده است.
اين استان 344 هزار هكتار عرصه كشاورزي دارد كه از اين سطح حدود 40 هزار هكتار باغ و مابقي زراعت است.
7186/ 6042 خبرنگار: فاطمه مقدسي باجگيران** انتشار دهنده: سيدحسين قدسي