تبعیض علیه ۸۰ درصد زنان چین در محل كار

پكن - ایرنا - در حالی كه بر اساس اسطوره های سنتی چین، زنان نیمی از آسمان را تشكیل می دهند و از ارزش و احترام ویژه ای در جامعه برخوردارند، اما آمارها از تبعیض علیه ۸۰ درصد از آنان در محل كارشان حكایت دارد.

به گزارش ایرنا، ‌این تحقیقات كه توسط تارنمای «جائو پین» چین صورت گرفته، نشان می دهد كه زنان در محل كار خود مورد تبعیض جنسیتی قرار می گیرند.
نزدیك به ۲۰ درصد از زنان در نظرسنجی این تارنمای چینی گفته اند كه تبعیضاتی كه در مكان های كاری علیه آنان نسبت به مردان می شود، بسیار جدی و شدید است.
حدود ۶۰ درصد از این زنان هم می گویند كه به اشكال مختلف از سوی كارفرمایان مورد تبعیض جنسیتی قرار می گیرند و فقط 2 درصد گفته اند مشكلی برایشان پیش نیامده است.
نزدیك به ۱۳۰ هزار نفر در نظرخواهی مذكور شركت كرده اند كه بر اساس آن نزدیك به ۴۳ درصد از پاسخ دهندگان زن بوده اند.
البته مردان هم در این میان گلایه هایی داشته اند و ۷۴ درصد آنان می گویند كه علیه آنان هم در محیط كار تبعیض صورت می گیرد كه رقم اعلام شده نسبت آمار مربوط به زنان كمتر است.
جالب اینكه بر اساس این نظرسنجی صورت گرفته، مساله تبعیض جنسیتی برای زنان تحصیلكرده بیشتر بوده است و ۴۳ درصد پاسخ دهندگان كه دارای مدارك تحصیلی بالاتر از كارشناسی ارشد بوده اند از این بابت گلایه داشتند.
هم زنان و هم مردان در این نظرخواهی اعلام كرده اند كه بعد از سالیان طولانی توانسته اند در محیط كاری خود ارتقای رتبه بگیرند و آن را شكلی از تبعیضات ناروای كارفرمایان علیه خود دانسته اند.
آساق**۲۳۱**1597*انتشاردهنده:فرهاد راستی

سرخط اخبار جهان