۱۸ اسفند ۱۳۹۵،‏ ۱۸:۵۵
کد خبر: 82457637
۰ نفر
رویان بدنبال درمان ناباروری

بوشهر- ایرنا- رئیس پژوهشگاه رویان گفت: این مركز بتازگی با جداسازی سلول های بنیادی از بیضه انسان در حال كار روی آن در محیط آزمایشگاهی برای تثكیر آنهاست.

به گزارش ایرنا، حسین بهاروند روز چهارشنبه در حاشیه اولین مدرسه زمستانی سلول های بنیادی استان بوشهردر گفت و گو با خبرنگاران، افزود: این احتمال وجود دارد كه روزی این سلول ها بتوانند در درمان ناباروری در آدمی مورد استفاده قرار گیرند.
وی اضافه كرد: همچنین علاوه بر تولید موش های تراریخته كه پیش از این انجام شد، هم اینك گورخر ماهی هایی تراریخته در پژوهشگاه رویان تولید شده است كه مدل بیماری های انسانی از جمله ام اس، دیابت و نظایر اینها را پوشش می دهند.
بهاروند یادآورشد: هم اكنون در پژوهشكده سلول های بنیادی این مركز در زمینه های مختلف از جمله سلول های قلبی، عصبی، كبدی و دیگر موارد و حیوانات تراریخته تولید می شود.
وی گفت: علم مانند آب روان است ودنیا نیز در حال حركت است و ما نیز باید همراه آن حركت كنیم تا عقب نمانیم .
رئیس پژوهشگاه رویان اظهار كرد: این مركز در زمینه سلول های بنیادی، علوم تولید مثل و زیست فناوری فعالیت دارد.
بهاروند اضافه كرد: این پژوهشگاه مرزهای بین علوم را برداشته و درآن زیست شناسان، مهندسان و پزشكان برای افزایش سلامت جامعه فعالیت می كنند.
وی بیان كرد: دیدگاهی كه همه این گروه ها نسبت به علم دارند، تقسیم بندی علوم را به علوم پایه و كاربردی یك اشتباه می دانند و معتقدیم تنها یك چیز وجود دارد و آن علم است.
بهاروند ادامه داد: با داشتن علم می توان به كاربرد آن دست پیدا كرد و در این ارتباط روی تولید، ترجمان و كاربرد علم تمركز كرده ایم.
وی گفت: در این زمینه پژوهشكده های سلول های بنیادی، علوم تولید مثل و زیست فناوری در این مركز كارشان تولید، ترجمان و كاربردی كردن علم است.
بهاروند افزود: هم اكنون سه پژوهشگاه سلول های بنیادی در كشور فعالیت دارند كه 2 مركز در تهران و یك مركز در اصفهان مشغول به كار هستند و با توجه به شیوع برخی سرطان ها مانند گوارش در منطقه شمال كشور در صدد راه اندازی یك مركز سلول های بنیادی در آن قسمت كشور هستیم .
وی افزود: به همه دانشجویان، استادان، محققان توصیه می كنم كه با این علم آشنا شده و با آگاهی وارد این عرصه شوند.
بهاروند ادامه داد: انتظار می رود در كنار حمایت های مسئولان خیران و سرمایه گذاران نیز وارد فعالیت دراین عرصه شوند و پرورش دادن یك پژوهش گر نیز خیرات خاص خودش دارد.
7210/6043** خبرنگار: سیده نیر قیمی** انتشاردهنده:خدانظر خواجه

سرخط اخبار جامعه