رئيس سازمان بسيج سازندگي: بيابان زايي تهديدي قابل تبديل به فرصت

اهواز- ايرنا- رئيس سازمان بسيج سازندگي كشور گفت: بيابان زايي يك تهديد براي نظام است اما مي‌توان آن را به سادگي به يك فرصت بسيار ارزشمند و اقتصادي براي كشور تبديل كرد.

به گزارش ايرنا سردارنعمان غلامي چهارشنبه در نشست خبري مقابله با ريزگردها و ارائه برنامه هاي سازمان بسيج سازندگي براي بيابان زدايي در اهواز اظهار كرد: اين سازمان از آغاز سال جاري با توجه به تاكيدات رهبر معظم انقلاب براي استفاده حداكثري از ظرفيت بسيج براي كمك به دولت، در عرصه هاي مختلف به صورت جدي تر وارد عمل شده و اكنون نيز براي مقابله با پديده ريزگردها با تمام توان خود پاي كار آمده است.
وي افزود:باتوجه به اين كه پديده ريزگردها مدت هاست كه به يك معضل كشوري تبديل شده و تهديد جدي براي كشور به شمار مي رود، مسئولان بسيج سازندگي در جلساتي با دولت در خصوص رفع مشكلات موجود، طرح آبخيزداري و بيايان زدايي را در اولويت كار خود قرار دادند.
رئيس سازمان بسيج سازندگي ادامه داد: درششم دي ماه سال جاري تفاهمنامه مشتركي بين وزيرجهاد كشاورزي و سازمان بسيج سازندگي امضا شد كه بر اساس آن قرار شده آبخيزداري و بيابان زدايي 500 هزار هكتار از كانون هاي ريزگرد در كشور به اين سازمان واگذار شود.
وي بيان كرد: درحال حاضر باتوجه به شرايط خاص خوزستان و تاكيد رهبرمعظم انقلاب براي رفع مشكلات مردم در اين استان ، انگيزه زيادي در جامعه بسيج كشور براي كمك به دولت و مردم اين استان ايجاد شده است.
سردارغلامي تصريح كرد: پس از اين تفاهمنامه بحث بيابان زدايي در خوزستان در اولويت قرار گرفته و قرارگاه بيابان زدايي شهداي مدافع حرم در اين خصوص وارد عمل شد.
وي بيان كرد: تاكنون از 500 هزار هكتار مشخص شده در كشور، تفاهمنامه 11 هزار هكتار پروژه بيابان زداي و59 هزار هكتار آبخيزداري بين اين سازمان و منابع آبخيزداري استان خوزستان به امضا رسيده است.
رئيس سازمان بسيج سازندگي گفت: اكنون 10 هزار هكتار از اين كانون ها براي نهال كاري و آبخيزداري در مرحله اجرا قرار گرفته و نيروهاي بسيج با تمام توان خود در پروژه مقابله با ريزگردها در حال فعاليت هستند.
وي بيان كرد: محور اصلي شكل گيري سازمان بسيج سازندگي در حوزه آبخيز داري وآبخوان داري بوده و در اين زمينه هاتجربه خوبي از سال گذشته به دست آمده است.
سردارغلامي ادامه داد: تاكنون 450 هزار هكتارطرح آبخيزداري و بيابان زدايي درسطح كشور اجرا شده و اميدواريم با آمادگي هاي ايجاد شده و برنامه‌ ريزي‌هاي صورت گرفته بتوانيم از اين تجربه براي مقابله هرچه بهتر با پديده ريزگردها استفاده كنيم.
وي تصريح كرد: بسيج سازندگي اين آمادگي را دارد كه ازحداكثر ظرفيت بسيج براي كمك به دولت استفاده كرده و براي مقابله با ريزگردها در كنار مردم خوزستان باشد.
رئيس سازمان بسيج سازندگي با بيان اين كه مقابله با پديده ريزگردها مستلزم كار انقلابي و جهادي است گفت: اين سازمان با تمام توان و ظرفيت خود در كنار دولت براي مقابله با پديده ريزگردها در كشور و بخصوص در خوزستان اعلام آمادگي مي كند.
وي تصريح كرد: همچنين استفاده از ظرفيت راهيان نوربراي نهال كاري در سطح استان خوزستان نيز يك فرصت مناسب براي سرعت بخشيدن به طرح مقابله با ريزگردها است.
/6002/7152 خبرنگار: محمدرضاخبازان**انتشار دهنده : كبري آقازري

سرخط اخبار استان‌ها