نطق آیت ا... سید علی شفیعی نماینده مردم خوزستان در نشست خبرگان رهبری

اهواز - ایرنا - آیت ا... سید علی شفیعی یكی از نمایندگان مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، نطق خود در اجلاسیه دوم دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری به مسایل و مشكلاتی كه خوزستان از آن رنج می برد به ویژه مساله ریزگردها و انتقال آب اختصاص داد.

متن نطق آیت ا... شفیعی به شرح زیر است: برپایی این دوره از اجلاس رسمی خبرگان رهبری، مقارن و مصادف است با بیستمین سالگرد سفر تاریخی و پر خیر بركت رهبر معظم انقلاب اسلامی به استان خوزستان كه در روزهای 18 تا 25 اسفند سال 1375 صورت گرفت.
منظور از طرح این موضوع اولا بیان نكاتی در خصوص آن سفر ارزشمند و ثانیا گریزی از آن رهگذر به مسائل جاری و امروز خطه خونرنگ خوزستان كه به حق كربلای ایران نام گرفته است.
مقام معظم رهبری در جایگاه نیابت حضرت ولی عصر (عج) و در مقام پدری امت اسلامی ، برنامه های گوناگون و متنوعی دارند از آن جمله در طول سالیان زعامت و رهبری خویش به استان های كشور سفرهای پر خیر و بركتی داشته و دارند كه از آن جمله باید از سفر به استان خوزستان یاد كرد. در این سفر هشت روزه علاوه بر مردم شهرستان اهواز كه محل استقرار حضرتشان بود، اهالی شهرستان های آبادان، خرمشهر، هویزه، دزفول و در سفر تكمیلی مردم شهرستان ایذه از توفیق حضور رهبر عظیم الشان در آن مناطق بهره مند شدند و با مقتدای امت اسلامی به طور حضوری دیدار نمودند. همچنین بخشی از مراكز صنعتی ، پروژه های كشاورزی، تأسیسات نفتی و سد بزرگ كرخه مورد بازدید معظم له قرارگرفت كه نشان از اهتمام ایشان دارد.
یكی از نكات مهم و كلیدی آن سفر تاریخی تاكید مقام معظم رهبری بر مساله توسعه كشاورزی و ساماندهی و رسیدگی به معضلات و مشكلات خوزستان و كاهش دشواری ها و سختی و رنج مردم آن بود كه طرح 550 هكتاری معظم له یكی از مصادیق بارز آن به شمار می رود.
اینك همان طور كه تقریباً همگان استحضار دارید و به ویژه در این اواخر، عوارضی بر مردم خوزستان رخ داد كه حتی زندگی عادی آنان را مختل و سختی های زیادی به دنبال داشت.
مساله ی گرد و غبار كه از آن به ریزگردها تعبیر می شود اكنون به مزاحمی همیشگی و ملال آور برای مردم صبور خوزستان تبدیل شده است. میهمان سرزده و گاه بیگاهی كه به هیچ اصل و مرزی پایبند نیست و تا عمق زندگی و وجود مردم نفوذ می كند و خود مقدمه اختلال در نظام زندگی روزمره مردم می باشد. قطعی همزمان آب و برق و تلفن و نزول و فرود خاك سنگین و نفس گیر شؤون مختلف زندگی روزانه را نابسامان می كند و به ویژه زنان و سالمندان و بیماران به شرائط غیر قابل وصفی گرفتار می گردند.
اینجانب در این محضر محترم برای ادای وظیفه ی شرعی و به اقتضای شأن وكالت و نمایندگی مردم خوزستان لازم می دانم مواری را بیان نمایم:
1- معضلات خوزستان وارد شرائط بغرنجی شده است كه لزوم توجه و اقدام و عمل همه مسئولان به ویژه دولتمردان را در برنامه كوتاه، میان و بلند مدت طلب می كند و برای كاهش آلام مردم امروز هم دیر است تا چه رسد به فردا. همراه با تقدیر و تشكر از تلاش های صورت گرفته و حضور مسئولان محترم اجرایی كشور در استان، اما این میزان كار و حضور تا نقطه ی مطلوب هنوز بسیار فاصله دارد و امیدواریم رسیدگی بنیادین به معضلات مردم خوزستان، مشمول مرور زمان و روزه مرگی نشود و به صورتی پیوسته تا حصول نتیجه دنبال و پیگیری شود. و در چهارچوب آمد و رفت مسئولان و یا مأموران به این استان و اكتفاء به مدح و ثنای مردم خوزستان و سپس برگشتن و به مركز و فراموش شدن همه چیز نیانجامد.
2- برخود فرض و لازم می دانم از رهبر فرزانه ی انقلاب اسلامی كه با بیاناتی محبت آمیز و البته جدی و راهگشا در غم مردم خوزستان همراهی و مشاركت نموده و با عنایات خویش، زمینه ی تسریع حضور مسئولان ارشد و عالی رتبه اجرایی كشور در استان و مشاهده ی مستقیم و میدانی اوضاع را فراهم نمودند صمیمانه سپاسگزاری نمایم و دوام سایه بلند پایه ی ایشان را از خداوند سبحان مسالت كنم.
3- برای نقد و نفی پاره ای از مطالب انتشار یافته عرض می كنم مردم خوزستان با بهره مندی آب شرب دیگر هموطنان و پاره ای استان های نیازمند آب هیچگونه مخالفتی ندارند و نداشته اند چگونه می شود زنان و مردانی كه برای دفاع از انقلاب اسلامی و تمامیت ارضی ایران اسلامی جان خویش را فدا كرده و بیشترین سختی ها را تحمل نموده و به تعبیر امام راحل عظیم الشان قدس سره دین خویش را به اسلام ادا كرده اند و در عادات و سجایا به كرم و سخاوت و مهمان نوازی شمرده اند، به تشنگی هموطونان خویش راضی باشند و یا آن را در سر بپرورانند اما نكته این است كه مسئولان اجرایی و برنامه ریزان كشور به هیچ وجه نباید برای توسعه و رشد اقتصادی و یا صنعتی مناطق دیگر مصارف حیاتی و بنیاد كشاورزی و مصالح طبیعی خوزستان را نادیده بگیرند و فدا كنند.
آنچه باعث آزردگی و نجش مردم ماست این است كه با وجود ادعای صریح برخی مسئولان بر عدم انتقال آب از خوزستان برای معرفی غیر از شرب، اما پاره ای اخبار، گزارش و مستندات انتشار می یابد كه بیانگر تایید و صحت این ادعا نیست و اگر چنین است این موجب نارضایتی و بلكه خشم مردم خطه ی خوزستان است.
رهبر فرزانه انقلاب اسلامی به درستی فرمودند خوزستان نماد مقاومت و پایداری ملت ایران است و اینجانب امروز با صدای رسا به مسئولان اجرایی و متولیان امور كشور عرض می كنم شما نیز امروز باید با تلاشی جهادی و خستگی ناپذیر در رفع مشكلات و گرفتاری در این مهم، موجبات رضایت و آسایش آنها را فراهم كنید و بدانید حتی كوچكترین كاستی و ضعفی در این زمینه مورد قبول و پذیرفتنی نیست.
اجلاسیه دوم دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری روز سه شنبه با حضور اعضا در تهران گشایش یافت. خوزستان دارای 6 نماینده در مجلس خبرگان رهبری است.
6037
دریافت كننده و تنظیم: عبدالحمید راجی