۱۷ اسفند ۱۳۹۵،‏ ۱۷:۰۰
کد خبر: 82456126
۰ نفر
ثبت هشت هزار گونه گیاهی در كشور

كرج-ایرنا-رئیس موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع كشور گفت: حدود هشت هزار گونه گیاهی موجود در كشور در این موسسه به ثبت رسیده است.

به گزارش ایرنا، عادل جلیلی عصر سه شنبه در مراسم رونمایی از باغ مشتركان همراه اول در موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع كشور در پیكان شهر تهران با بیان اینكه ایران به خاطر موقعیت جغرافیایی اش یكی از غنی ترین كشورها در خصوص گونه های گیاهی است، افزود: از این تعداد گونه ثبت شده بیش از 2 هزار گونه انحصاری كشور است.
وی اضافه كرد:حدود 2 هزار و 400 گونه گیاهی در كشور در حال انقراض هستند كه به همین دلیل موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع كشور موظف است از نظر وضعیت گونه ها، تعداد، نوع و گونه هایی در حال انقراض بررسی و حفاظت لازم را به عمل آورد.
جلیلی گفت: پروژه های زیادی را با هدف حفاظت از گونه های گیاهی موجود در كشور و حفظ و نگهداری آنها در دست اقدام داریم.
وی به برخی از طرح ها از جمله فهرست قرمزاشاره كرد و ادامه داد: فهرست قرمز در قالب یك طرح ملی با شركت 40 متخصص طی یك برنامه 5 ساله تمام گیاهانی كه در طبیعت ایران وجود دارند را از نظر كمی و كیفی و اینكه در چه شرایطی قرار دارند مورد بررسی قرار داده و در قالب یك كتاب نگاشته می شود.
رئیس موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع كشور تصریح كرد: دستگاه های مربوطه بر اساس این كتاب به منظور حفظ گیاهان به خصوص گونه های در حال انقراض اقدام خواهند كرد.
جلیلی ادامه داد:درطرح بانك ژن نیزهنگامی كه گونه های در حال انقراض مشخص شدند در یك بانك كه دارای سردخانه های متعدد می باشند صدها میلیون بذور گیاهان طبیعی نگهداری و باقی می مانند تا اگر زمانی منقرض شدند بتوان از این بانك استفاده و آنها را دوباره به طبیعت بازگرداند.
وی گفت: باغ گیاه شناسی نیز سال 1347 در قالب هیات امنایی با هدف حفظ گونه های گیاهی در كنار آموزش و تحقیق ایجاد شد و هم اكنون باغ های اقماری آن در 6 نقطه در ایران در حال فعالیت هستند.
جلیلی افزود: برای پیشبرد سه طرح ملی لیست قرمز ، بانك ژن و باغ گیاه شناسی نیازمند كمك های بخش های خصوصی هستیم.
وی با اشاره به همكاری شركت همراه اول با باغ گیاه شناسی ایران اظهار داشت: كمك های بسیاری از سوی این شركت طی چند سال گذشته برای حذف قبوض كاغذی صورت گرفته كه این امر علاوه بر صرفه جویی، جلوگیری از قطع درختان را به دنبال دارد.
7414/ 6155خبرنگار:وحیده عسكری**انتشار دهنده: محمد عزیزپور