كالاي مرغوب ايراني و اتهام قاچاق به علت برند خارجي

آستارا - ايرنا - رواج باور نادرست كيفي بودن جنس خارجي موجب عرضه كالاهاي مرغوب داخلي با برندهاي بيگانه شده است و توليدات ايراني به علت داشتن مارك هاي عجيب و غريب به اتهام محموله قاچاق كشف و ضبط مي شود و اجناس بي كيفيت خارجي در پيشخوان بازارهاي داخلي جولان مي دهند.

با رغبت مردم به خريد لباس نو و داغ شدن بازار پوشاك نوروزي در سراسر كشور، لباس هاي گوناگون براي جلب نظر مشتريان خودنمايي مي كنند و بازار بزرگ ساحلي شهرستان مرزي بندر آستارا در غرب استان گيلان وهمسايگي جمهوري آذربايجان نيز براي بازديد و خريد مسافران محيا شده است اما بيش از 50 درصد لباس هايي كه در آن عرضه مي شود، توليدات ايراني با برندهاي خارجي است.
عارف باباش پور رئيس اتاق اصناف آستارا در گفت و گو با خبرنگار ايرنا مي گويد: بازار بزرگ ساحلي اين شهرستان با حدود هزار و 500 غرفه و واحد تجاري زمينه اشتغال بيش از پنج هزار نفر را فراهم كرده است و بيشتر كالاهايي كه در آن عرضه مي شود، لباس هايي است كه در بخش لوندويل آستارا و شهرستان هاي اردبيل و نمين استان اردبيل توليد مي شود.
وي بيان مي كند: اين كالا ها اغلب مرغوب تر از نمونه هاي خارجي خود است اما توليدكنندگان آنها به علت گرايش مردم به خريد كالاي خارجي، محصولات خود را با مارك هاي بيگانه عرضه مي كنند و متاسفانه بيشر بسته هاي لباس در حين انتقال به بازار آستارا در جاده هاي مواصلاتي اين شهرستان، به علت داشتن برندهاي خارجي به عنوان محموله هاي قاچاق ضبط و توقيف مي شود و بازاريان متضرر مي شوند.
وي ادامه مي دهد: بازار بزرگ ساحلي آستارا به دليل سابقه فروش محصولات روسي و خارجي، به مركز عرضه اجناس وارداتي مشهور شده است و بسياري از صاحبان غرفه هاي آن مستاجر هستند و براي رونق خريد و فروش و تامين مخارج اجاره و سرقفلي هاي گزاف غرفه ها، مجبورند كالاهاي ايراني را با نام هاي خارجي عرضه كنند.
وي معتقد است بايد با اعطاي تسهيلات كم بهره با دوره هاي تنفس زياد و بازپرداخت طولاني از توليدكنندگان كالاهاي مرغوب ايراني حمايت شود و به تدريج با عرضه توليدات داخلي با مارك هاي ايراني و پيش روي كالاهاي مرغوب داخلي در بازار، فضاي فروشگاه ها و غرفه ها از لوث اجناس خارجي پاك شود.
از سوي ديگر بخشدار لوندويل شهرستان آستارا از فعاليت واحدهاي كارگاهي خانگي متعدد در اين شهر خبر مي دهد و مي گويد: توليد لباس زير در خانه هاي لوندويل از ديرباز رايج و شغل بسياري از اهالي اين بخش شده است، اما اغلب توليدات آنها با برندهاي خارجي به بازار ساحلي آستارا عرضه و به مناطق ديگر منتقل مي شود.
وي ادامه مي دهد: اين واحدهاي توليدي براي توسعه و تبديل به كارگاه هاي بزرگ و كارخانه ها به تسهيلات بانكي نياز دارند و صاحبان آنها مي توانند با دريافت وام، سطح كار و توليدات خود را ارتقاء دهند.
مجتبي مزروعي مديرعامل شركت شكوه مهر ديبا تنها كارخانه توليد لباس زير و مانتو در آستارا مستقر در شهرك صنعتي اين شهرستان نيز مي گويد: از سال 94 كار خود را آغاز كرده ام و ماهيانه هزار و 200 جين لباس زير، 2 هزار عدد مانتو و سه هزار بسته سلامت بيمارستاني محتوي لباس بستري بيماران را توليد مي كنم.
وي بيان مي كند: به كيفيت كالاي داخلي اعتقاد دارم و فروش بالاي كارخانه ام دليل مرغوبيت توليدات من است و محصولاتم را با عنوان شهرك صنعتي آستارا عرضه مي كنم اما استفاده از مارك هاي خارجي بر كالاهاي مرغوب داخلي رواج گسترده اي دارد و در گذشته، سه مغازه در بازار ساحلي آستارا داشتم كه به علت گرايش مردم به كالاي خارجي، 2 واحد را تعطيل كردم و اكنون فقط در يك واحد تجاري، توليدات خود را با نام آستارا سيتي عرضه مي كنم.
وي ادامه مي دهد: 80 درصد مواد اوليه لباس هاي توليدي من، ايراني است و از تهران و اصفهان تهيه مي كنم و انصاف نيست كالاهاي خود را با مارك خارجي عرضه كنم و اميدوارم با ترويج فرهنگ خريد كالاي ايراني، توليدات داخلي جايگاه شايسته خود را دريابد و توليدكنندگان و بازاريان با افتخار به عرضه محصولات وطني مبادرت بورزند.
آشكار است كه كالاي مرغوب ايراني همچون يوسفي به دست نزديكان خويش به چاه غربت انداخته و به زر ناسره فروخته مي شود و مرغوبيت محصول داخلي، چوب باور نادرست كيفي بودن جنس خارجي را مي خورد؛ اكنون بايد با شعار عيد ايراني، كالاي ايراني و ترويج فرهنگ اصالت و مرغوبيت كالاي داخلي عزم ملي را براي احياي جايگاه محصولات ايراني برانگيزيم و توليد ملي را از منظر اقتصاد مقاومتي تقويت كنيم.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 86 هزار نفر جمعيت در غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان قرار دارد و ساليانه با ميزباني از ميليون ها مسافر و تردد بيش از 800 هزار گردشگر خارجي و داخلي در مرز آن، به عنوان يكي از 20 شهر گردشگر پذير كشور محسوب مي شود.
گزارش از عيسي پاشاپور ** انتشار : نصراله ابراهيمي
7124/6070