۱۷ اسفند ۱۳۹۵،‏ ۱۳:۲۵
کد خبر: 82455734
۰ نفر
شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخته شد

تهران-ایرنا-شبیه‌ساز فضا در دانشگاه شهید بهشتی طراحی و ساخته شده و موفق به كسب رتبه دوم پژوهش‌های كاربردی گروه تخصصی هوا فضا جشنواره بین المللی خوارزمی شده است.

به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در پروژه ساخت شبیه ساز فضا، سه سامانه محفظه شبیه‌ساز آزمون حرارتی خلاء، طراحی و ساخته شده است. حجم یكی از سامانه‌ها حدود 14 مترمكعب و دو محفظه دیگر دارای حجم5/1 مترمكعب هستند .
این سامانه‌ها دارای سپر و صفحه قرارگیری قطعات هستند و دمای آنها به وسیله لامپ‌های حرارتی مادون قرمز و نیتروژن مایع كنترل می‌شود. همچنین یك شبیه‌ساز خورشیدی بزرگ با پرتوی تابشی به قطر یك متر و چگالی توان 1400 وات بر متر مربع طراحی و ساخته شده است .
پرتوی تابشی این سامانه خورشیدی به وسیله 9 عدد لامپ 5/2 كیلووات و آینه‌های بازتابنده بیضوی تولید می‌شود. پرتوی انرژی خورشیدی شبیه‌سازی شده از طریق یك پنجره اپتیكی به قطر 50 سانتیمتر به داخل محفظه فرستاده شده و در داخل محفظه با استفاده از یك آینه بزرگ سهموی موازی و به نقطه مورد نظر تابانده می‌شود .
این سامانه دارای فلنج‌ها و اتصالات الكتریكی هستند. تمام قسمت‌های این سامانه به وسیله نرم‌افزار Lab view مشاهده و كنترل می‌شود.
این طرح در دانشگاه شهید بهشتی و با همكاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه فضایی به نتیجه رسیده است.
شبیه‌ساز فضایی سیستمی است كه سعی می‌كند فضای خارجی و یا تجربه پرواز فضایی در یك فضاپیما را تا حد امكان به طور واقعی، شبیه‌سازی كند. این موضوع شامل اتاقك شبیه‌سازی بر روی رم‌های هیدرولیك است و به وسیله تكنولوژی رایانه، منبع آب ویژه برای شبیه‌سازی بی وزنی و وسایلی كه برای مطالعه فیزیك و محیط فضا بكار می‌رود، كنترل می‌شود.
علمی**1023**1440
تنظیم كننده:ابوالقاسم تیموری**انتشار:گلشن