پاكستان گذرگاه های مرزی با افغانستان را بطور موقت باز می كند

اسلام آباد - ایرنا - پاكستان عصر روز دوشنبه رسما اعلام كرد كه با هدف فراهم كردن امكان بازگشت آن دسته از شهروندان افغانستان به كشورشان كه با 'مدارك معتبر' به پاكستان سفر كرده اند، گذرگاه های مرزی 'تورخم' و 'چمن' را طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه این هفته(17 و 18 اسفند) بطور موقت بازگشایی می كند.

پس از حملات تروریستی پی در پی در پاكستان در هفته های اخیر به ویژه حمله تروریستی سه هفته پیش به زیارتگاهی در ایالت سند پاكستان كه بیش از 80 كشته برجای گذاشت، این كشور مدعی شد تروریست هایی كه در خاك افغانستان پناهگاه های امن دارند، اقدام به حمله به پاكستان می كنند و به همین دلیل اقدام به مسدود كردن گذرهای مرزی با افغانستان كرد.
به گزارش ایرنا، در بیانیه كه دولت پاكستان عصر امروز درخصوص بازگشایی موقت گذرگاه های مرزی صادر كرد، آمده است: در مدت این دو روز، شهرواندان پاكستانی هم كه با مدارك معتبر به پاكستان رفته بودند، می توانند به كشور خود بازگردند.
این تصمیم دولت پاكستان در تماس تلفنی سرتاج عزیز مشاور نخست وزیر این كشور در امور خارجی رسما به عمر زاخیلوال سفر افغانستان در اسلام آباد اعلام شد. این تصمیم همچنین برای مسئولان گذرگاه های مرزی یاد شده برای اجرا، ابلاغ شده است.

** كاردار سفارت افغانستان در پاكستان احضار شد
تصمیم دولت پاكستان برای بازگشایی موقت گذرگاه های مرزی با افغانستان، ساعاتی پس از احضار كاردار این كشور در اسلام آباد و یك روز پس از كشته شدن پنج سرباز ارتش پاكستان توسط شبه نظامیان در نزدیك مرزی افغانستان، اتخاذ و اعلام شد.
ادامه تنش میان پاكستان و افغانستان و كشته شدن پنج سرباز پاكستانی در نزدیك مرز افغانستان در روز گذشته كه تازه ترین رویداد در تنش های میان دو كشور محسوب می شود، باعث شد تا امروز وزارت امور خارجه پاكستان 'عبدالناصر' كاردار سفارت افغانستان را احضار كند.
به گزارش ایرنا، براساس بیانیه صادره از سوی وزارت امور خارجه پاكستان، درجریان احضار این دیپلمات افغان، مراتب اعتراض و نگرانی پاكستان نسبت به آنچه اسلام آباد 'استفاده تروریست ها از خاك افغانستان علیه پاكستان' می نامد، به وی ابلاغ شد.
ارتش پاكستان امروز اعلام كرد پنج نفر از سربازان این كشور روز گذشته در حمله گروهی از تروریست ها در منطقه 'مُهمند ایجنسی' واقع در نزدیك مرز افغانستان كشته شدند.
پاكستانی مدعی است این حملات و برخی دیگر حملات تروریستی علیه این كشور به ویژه حملات مرگبار هفته های گذشته، توسط تروریست هایی انجام شده است كه مخفی گاه های امن در داخل خاك افغانستان دارند.
افغانستان این ادعا را رد می كند و متقابلا، ادعا و اتهام مشابه علیه پاكستان مطرح می كند.
روابط میان كابل و اسلام آباد در هفته های اخیر، متشنج تر از هر زمان دیگر در سال های اخیر شده و برخی كارشناسان نسبت به عواقب ادامه این روند ابراز نگرانی كرده اند.
پاكستان چند هفته ای است كه گذرگاه های مرزی 'چمن' و 'تورخم' را به روی افغان ها بسته و علت آن را كنترل موثر بر مرزها با هدف جلوگیری از تردد عوامل شبه نظامی اعلام كرده است.
افغانستان خواستار بازگشتایی هرچه سریع تر این گذرگاه های مرزی است و معتقد است مسدود شدن مرزها، جز ضرر زدن به روابط تجاری دو كشور و ایجاد مشكلات برای مردم، نتیجه ای ندارد.
آساق**1723 - انتشار دهنده: محمدرضا منافی