16 نفر در ارتباط با مدلينگ توسط پليس فتا شناسايي و دستگير شد

تبريز - ايرنا - رئيس پليس توليد و تبادل اطلاعات آذربايجان شرقي گفت: در سال جازي سه باند 16 نفره مدلينگ در استان توسط نيروهاي اين پليس شناسايي و منهدم شد.

سرهنگ محسن محمودي روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: يكي از اولويت هاي كاري پليس فتا در استان برداشت هاي غيرمجاز اينترنتي بود كه توانستيم با اطلاع رساني به موقع جلوي بسياري از كلاهبرداري ها را بگيريم.
وي ادامه داد: با تلاش نيروهاي اين پليس و آگاه سازي مردم اكنون اين جرم به اولويت سوم و چهارم پليس رسيده است.
سرهنگ محمودي با بيان اينكه آذربايجان شرقي جزو پنج استان جرم خيز سايبري در كشور است، اظهار كرد: در سال جاري 98.22 درصد از پرونده هاي متشكله در اين پليس كشف شده است.
وي با بيان اينكه ميزان جرايم در حوزه سايبري نسبت به سال گذشته 37 درصد افزايش داشته، گفت: بيشترين جرايم مربوط به شبكه اجتماعي تلگرام و اينستا گرام است.
رئيس پليس توليد و تبادل اطلاعات آذربايجان شرقي گفت: شاخص رسيدگي به پرونده هاي سايبري در كشور 35 روز است كه با همكاري دستگاه قضايي اين رقم در آذربايجان شرقي 30 روز است.
وي اضافه كرد: مردان بيشترين مرتكبان جرايم سايبري در آذربايجان شرقي را تشكيل مي دهند و يك سوم بازه سني افراد بين 17 تا 25 سال است.
سرهنگ محمودي افزود: نشر اكاذيب، برداشت هاي غيرمجاز اينترنتي، مزاحمت هاي اينترنتي، جزو سه جرم نخست در حوزه سايبري در اين استان است.
وي اظهار كرد: پليس فتا ايجاد كننده و مولد امنيت در فضاي مجازي است و در خصوص هيچ جرمي كه در استان در فضاي مجازي رخ مي دهد بي تفاوت نيستيم.
رئيس پليس فتا آذربايجان شرقي با بيان اينكه آگاهي و شناخت مردم از فضاي مجازي اندك است، گفت: ضروري است اطلاع رساني و آگاه سازي جهت جلوگيري از جرايم سايبري در جامعه توسط اصحاب رسانه افزايش يابد.
وي با اشاره به فعاليت هاي آموزشي و ترويجي اين پليس در استان، افزود: اغلب جرايم به دليل نبود سواد رسانه اي و اطلاعات كافي از فضاي مجازي است كه نياز به فرهنگ سازي دارد.
سرهنگ محمودي تاكيد كرد: در دو شهرستان مراغه و مرند شعبه رسمي پليس فتا داير است و در چهار شهرستان اهر، شبستر، ميانه و جلفا شعبات غير رسمي پليس فتا داير است.
وي ادامه داد: با توسعه زيرساخت هاي لازم مقرر شده در چهار شهرستان استان شعبات رسمي اين پليس ايجاد شود.
رئيس پليس توليد و تبادل اطلاعات آذربايجان شرقي با بيان اينكه 170 شبكه اجتماعي وجود دارد، گفت: شبكه اجتماعي تلگرام بيشترين كاربران فعال را داراست.
وي يادآور شد: توليد محتواي مجرمانه جرم است و پليس فتا با توليد كنندگان آن برخورد جدي مي كند.
سرهنگ محمودي با اشاره به ترويج مصرف مواد مخدر در فضاي مجازي ادامه داد: قليان هاي الكترونيكي، مواد مخدر گل و مواد مخدر ديجيتالي در فضاي سايبري در حال تبليغ است كه بايد نسبت به اين موضوع حساس سازي و آگاه سازي در جامعه انجام شود.
خبرنگار: مينا بازگشا ** انتشار:محمد رستگار
6120/6183