سدهاي غير مجاز ماهيگيري در رودخانه هاي آستارا جمع آوري شد

آستارا - ايرنا - رئيس اداره حفاظت محيط زيست آستارا از جمع آوري 6 سد غير مجاز ماهيگيري در رودخانه هاي اين شهرستان با آغاز فصل تخم ريزي ماهيان خبر داد.

محمد رضا روشني روز دوشنبه در مصاحبه با خبرنگار ايرنا گفت: تعدادي از صيادان با سدهاي كلهام در رودخانه هاي خواجه كري و ويرموني آستارا اقدام به صيد غير مجاز ماهي مي كردند كه نسبت به تخريب و جمع آوري اين سد ها اقدام شد.
وي افزود: عمليات پاكسازي رودخانه از سدهاي كلهام با حكم مقام قضايي و با مشاركت ماموران يگان حفاظت محيط زيست آستارا اجرا شد و متخلفان در صورت استفاده مجدد از سدها، به مقام قضايي معرفي خواهند شد.
وي با اشاره به اينكه جمع آوري دام ها و سدهاي غيرمجاز از رودخانه تا پايان فصل تخم ريزي ماهيان به صورت جدي ادامه خواهد داشت، اضافه كرد: اين اقدام صيادان در فصل تخم ريزي ماهيان، از نظر زيست محيطي نادرست است و باعث كاهش زادآوري مي شود.
سد كلهام با چوب يا ني ساخته مي شود و در انتهاي آن قفسي تعبيه شده كه صيادان غيرمجاز آن را در بستر رودخانه قرار مي دهند و ماهي ها هنگام مهاجرت به بالادست رودخانه در آن گرفتار مي شوند.
فصل تخم ريزي ماهيان از اوايل اسفندماه آغاز و تا خردادماه هر سال ادامه دارد و ماهيان مولد يا رودكوچ، براي تخم ريزي از دريا به رودخانه ها ( از آب هاي شور به آب هاي شيرين) مهاجرت مي كنند.
شهرستان آستارا در منتهي اليه غرب استان گيلان قرار دارد و داراي 18 و نيم كيلومتر نوار ساحلي و پنج رشته رودخانه اصلي است.
خبرنگار: يوسف هدايتي ** انتشار : نصراله ابراهيمي
7105 / 7124