۱۶ اسفند ۱۳۹۵،‏ ۱۱:۳۸
کد خبر: 82454071
۰ نفر
لوریس چكناواریان: زندگی جوك است/می خواهم فیلم بسازم

تهران - ایرنا - خالق اپرای «رستم و سهراب»، با بیان اینكه زندگی جوك است و هر كس آن را جدی بگیرید باخته، از قصد خود برای ساخت یك فیلم خبر داد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، لوریس چكناواریان روز دوشنبه در آیین معرفی كتاب «خرستان» شامل مجموعه ای از داستان های كوتاه طنز كه خود به تالیف در آورده، در جمع خبرنگاران افزود: از كودكی ساز می زدم و بعد به آهنگسازی روی آوردم و بعد از 50 سال رهبری اركستر به نقاشی علاقه مند شدم و بعد از مراجعه به موزه های تقاشی آنچه در ذهن داشتم، روی بوم آوردم.
وی ادامه داد: می گویند عمر موسیقی دانان كوتاه است اما خدا عمر مرا طولانی كرده است.
سازنده سمفونی «پرسپولیس» افزود: همیشه دوست داشتم كتاب بنویسم اما هراس داشتم تا اینكه با تشویق یارتا یاران نویسنده و نقاش برجسته شروع به نوشتن داستان هایی درباره خران كردم كه حاصل آن كتاب «خرستان» شد.
این آهنگساز برجسته كشور گفت: به جوك علاقه دارم به همین دلیل وقتی كسی به من زنگ می زند دقایقی جوك می گویم و هر دو می خندیم زیرا خنده مهمترین مساله در زندگی است.
چكناواریان توصیه كرد از هر فرصتی در زندگی باید برای خندیدن بهره گرفت.
وی با بیان اینكه «خرستان» مجموعه ای از چند داستان درباره خران است كه جمع آوری كرده، اضافه كرد: در این كتاب كشوری از مجموعه خران را درست كردم كه خودم نخست وزیر آن هستم.
چكناواریان با تاكید بر اینكه این كشور به هیچ ملیت و نژادی تعلق ندارد، ادامه داد: این كتاب دارای سلسله جوك هایی است كه هدفش فقط خنداندن مردم و نه چیز دیگر است.
این آهنگساز نام آشنای كشور در پاسخ به سووالی مبنی بر خودسانسوری در كتاب گفت: از آنجا كه زمان نوشتن به چیزی جز خنده فكر نمی كردم، دچار خودسانسوری نشدم.
وی در پاسخ به سووال دیگری درباره توجه به نوشتن كتاب و كمرنگ شدن حوزه موسیقی افزود: موسیقی هیچگام برای من كمرنگ نخواهد شد.
لوریس چكناواریان گفت‌: در صورتی كه از خرید و ترجمه این كتاب استقبال شود، قصد دارم شماره های بعدی آن را به رشته تحریر در آورم.

** می خواهم هنرپیشه شوم
چكناواریان با بیان اینكه همه هنرها با هم خواهر و برادر هستند، با خنده ادامه داد: قصد دارم در آینده هنرپیشه شده و فیلم هم بسازم، حالا باید دید چند نفر بلیت فیلم های مرا خریده و به سینما می آید.
وی افزود: ‌روزی نیست كه نخندم چون زندگی كوتاه است و ارزش جدی گرفتن ندارد، اگر عمر طولانی داشته باشم، مایلم كودك باقی بمانم.

** «خرستان» گویا می شود
صداپیشه و مدیر تولید كتاب گویای خرستان نیز در این نشست گفت: ایده گویا كردن این كتاب در خانه هنرمندان و زمانی كه استاد چكناواریان تفاهمنامه ای را با بانك سامان در این مكان منعقد كردند، شكل گرفت.
بابك پاییزان با بیان اینكه تصمیم گرفته شد، داستان های كتاب توسط برخی از دوبلورهای نام آشنای كشور به صورت گویا درآید، ادامه داد: اكنون 90 درصد كار گویا كردن كتاب انجام شده و 10 درصد باقی مانده تا پایان سال تمام می شود.
به گفته پاییزان، نسخه گویای كتاب «خرستان» سال آینده رونمایی و به بازار عرضه خواهد شد.
یارتا یاران ویراستار كتاب «خرستان» نیز در این نشست، گفت وگوی خود با چكناواریان در ابتدای «خرستان» را برای پاسخ به برخی سووالات قرائت كرد.
همچنین برای خبرنگاران داستان چهارخر به صورت گویا پخش شد.
كتاب «خرستان» با موضوع طنز در قالب 31 داستان توسط نشر صدای معاصر در 168 صفحه منتشر شده است.
قیمت این كتاب با شمارگان یكهزار و 100 نسخه 170 هزار ریال است.
باشگاه چاقی و لاغری، ازدواج خركی، دو خر در فرودگاه و خاطرات خودكشی خر از جمله داستان های كتاب «خرستان» است.
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، مراسم رونمایی و جشن امضا كتاب «خرستان» به ترتیب روز شنبه 21 اسفند ماه و یكشنبه 22 اسفند ماه با حضور لوریس چكناواریان در شهر كتاب مركزی و شهر كتاب ملت برگزار می شود.
آیین معرفی كتاب «خرستان» نوشته لوریس چكناواریان روز دوشنبه در خانه هنرمندان برگزار شد.
فراهنگ ** 1880 ** خبرنگار :پروین اروجی * انتشار: امید غیاثوند