روانشناس: زنان موفق در توسعه نقش مهمي دارند

تهران - ايرنا - عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي تهران گفت: خانواده و زنان موفق در توسعه و پيشرفت همه جانبه كشور نقش موثر و مهمي دارند و همه زنان بايد از اين گونه خانواده ها الگو بگيرند.

به گزارش خبرنگار اجتماعي ايرنا، سيما فردوسي روز دوشنبه در نخستين كنگره ملي زنان موفق ايران در دانشگاه شهيد بهشتي تهران افزود: زنان در جامعه امروزي علاوه بر اينكه در خانواده نقش مهمي در تربيت فرزندان دارند نقش بسيار موثري در توسعه خانواده و همچنين كشور است.
فردوسي ادامه داد: خانواده مركز رشد عواطف انساني است و در شكل گيري شخصيت معنوي فرزندان اثرگذار است و همچنين در توسعه ملي نيز نقش بسيار مهمي دارد.
وي با بيان اين اينكه همانطور كه براي رشد مراحل مختلفي را قائل هستيم براي گروه هاي اجتماعي و همين طور خانواده نيز مراحل تحولي متعددي را قائليم.
وي اضافه كرد: مراحل تحول خانواده شامل گزينش همسر، زوج بدون فرزند، زوج برخوردار از فرزند زير سه سال، برخورداري از فرزند پيش دبستاني، فرزند دبستاني، فرزند نوجوان، فرزندان جدا از والدين، مرحله ميانسالي و مرحله كهولت است.
وي تاميد كرد: مديريتي كه در خانواده شامل مديريت مشاركتي باشد از نمونه مديريت هاي موفق است كه براي خانواده هاي موفق پيشنهاد شده است.
اين استاد دانشگاه گفت: در خانواده بايد به نقش هاي مادري و پدري توجه كنيم چون نقش پدري به تامين كل هزينه ها و نيازهاي عاطفي و رواني و تربيت فرزندان اما نقش مادر نقش همسر و برآوردن نيازهاي فيزيولوژي و كسب آموزش هاي لازم و به روز است.
فردوسي ادامه داد: مديريت مشاركتي در خانواده ها مورد تاكيد است و بايد به اين موضوع بسيار توجه شود و حرمت اعضاي خانواده بايد رعايت شود؛ چرا كه خانواده هايي كه موفق نيستند از اقتدار بهره مند نيستند.
وي خاطرنشان كرد: همه خانواده ها بايد با اعضاي خانواده خود مهربان باشند و يك مساله اي كه در خانواده هاي موفق وجود دارد و آن هم اقتدار والدين است و اگر اين محقق شود بچه ها در اجتماع بهتر عمل مي كنند.
عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي تهران به برخي از كاركردهاي مهم خانواده شامل پيشگيري از آسيب ها و جامعه پذيري فرزندان و تاكيد روي شخصيت كودكان و برخورد منطقي و عقلاني با مسائل و رشد اخلاقي در خانواده و رشد اخلاقي در خانواده ها اشاره كرد.
وي گفت: برخي خانواده ها از درون، متزلزل و برخي موفق هستند اما در خانواده متزلزل كه از درون تهي شده است و روابط خصمانه و غيردوستانه در اين خانواده حاكم است، تجزيه مي شود و تصميم گيري در آن با مشكل جدي مواجه مي شود. خانواده اي كه از درون تهي باشد با يك مساله بسياركوچك از هم فرو مي پاشد.
وي اضافه كرد: خانواده موفق و متعادل يك واقع بيني در ميان والدين است و باعث مي شود بصيرت و اعتماد به نفس بالا براي فرزندان خودش بيافريند و خيلي زود مشكلات را شناسايي مي كنند و به مسير تحولي خودشان ادامه مي دهند. در اين خانواده ها بايد همگرايي همراه باشد.
فردوسي اضافه كرد: برخي خانواده ها نيز دو قطبي هستند و اين موجب مي شود كه براي فرزندان ايجاد اضطراب و خشم كند.
نخستين كنگره ملي زنان موفق ، امروز دوشنبه (16 اسفند) در سالن همايش هاي دانشگاه شهيد بهشتي تهران برگزار شد.
اجتمام** 7268**1776
خبرنگار: مهناز بيرانوند**انتشاردهنده: ليلا خطيب زاده
*آگاهي از آخرين اخبار اجتماعي و حوادث ايران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعي ايرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej