ایران كدام تسلیحات و تجهیزات نظامی خود را به نمایشگاه بغداد برده است؟

بغداد-ایرنا- غرفه ایران در نمایشگاه نظامی، دفاعی بغداد كه از روز یكشنبه در محل نمایشگاه های بین المللی این شهر برپا شده، با استقبال خوبی در دو روز اول روبه رو شد كه بخشی از آن به حمایت های همه جانبه ایران از عراق در جنگ علیه تروریسم و بخش دیگر به علاقمندی اكثر عراقی ها از پیشرفت های ایران در حوزه نظامی و دفاعی بر می گردد.

استقبال عراقی ها را در روز اول می توان ، از حضور اكثر مقام های عراقی و فرماندهان نظامی این كشور در غرفه ایران و بازدید دقیق آنان از محصولات عرضه شده برداشت كرد.
درنمایشگاه امسال ، چهار تولید كننده اصلی تسلیحات نظامی ایران، شامل سازمان صنایع دفاع، صنایع هوایی ، صنایع دریایی و نیز سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، در نمایشگاه بغداد حضور یافتند تا در كنار قدرت های روز جهان ، دستاوردهای خود را به نمایش گذاشته و معرفی كنند.
سازمان صنایع دفاع، امسال انواع راكت های دوش پرتاب ، توپخانه ای و هواپایه و راكت های هدایت شونده و نقطه زن را با خود به نمایشگاه بغداد آورده است.
این سازمان همچنین انواع سلاح های سبك ، نیمه سبك و سنگین ، نیمه اتوماتیك و تمام اتوماتیك و مهمات سلاح های سبك و سنگین را دراین نمایشگاه عرضه كرده است.
انواع موشك های ضد تانك ، ضد نفر و ضد سامانه های هوایی ، انواع خودروهای نظامی و غیر نظامی و بیمارستان های صحرایی از دیگر دستاوردهای سازمان صنایع دفاع است كه عرضه شده است.
سازمان صنایع هوایی كشورمان نیز با عرضه سه مدل پهباد، بالن مراقبتی، دستگاه اندازه گیری مختصات مركز ثقل هواپیما و انواع پرنده ها، موتور جت طلوع 4 و اتصالات هوایی و قطعات در این نمایشگاه شركت كرده است.
از دیگر مجموعه سازمان های ایرانی كه در نمایشگاه نظامی بغداد امسال شركت حضور دارد، سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است كه به گفته مسئولان آن دردو بخش نظامی و تجاری محصولات خود را عرضه كرده است كه بسیاری از آنها برای اولین بار است كه به نمایش گذاشته می شود.
ماكت های زیردریایی ، ناوشكن سنگین، هاوركرافت های گشت ساحلی، لندینگ كراف و شناورهای اقیانوس پیما به همراه تجهیزات جانبی نظیر موتور و سیستم های مربوطه از جمله دستاوردهای این سازمان است كه نظر بازدیدكنندگان را به خود جلب می كند.
سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح نیز كه یك قرن سابقه فعالیت در تولید نقشه و اطلاعات مكان محور در كشورمان دارد، در این نمایشگاه حاضر شده است.
مسئولان این غرفه می گویند، سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح با تجربیات بزرگی كه در حوزه علوم ژئو ماتیك دارد، تاكنون در انتقال دانش فنی و تكنولوژی به كشورهای مختلف كار كرده است و اكنون آماده است كه این تجربیات خود را در اختیار كشور دوست و برادر عراق بگذارد.
در ششمین نمایشگاه نظامی ، دفاعی بغداد كه از روز یكشنبه به مدت سه روز برگزار می شود، 80 شركت از 21 كشور جهان شركت دارند.
این نمایشگاه امروز با برگزاری یك همایش در سالن كنفرانس نمایشگاه بین المللی بغداد آغاز بكار كرد. در این مراسم قاسم الاعرجی وزیر كشور سخنرانی كرد و خالد حمود مشاور نخست وزیر در امور نظامی نیز پیام حیدرالعبادی را به همایش و نمایشگاه امسال قرائت كرد.
در ادامه نمایشگاه امسال توسط وزیر كشور عراق گشایش یافت و مقام های ارشد سیاسی و نظامی حاضر در همایش و همچنین سفرا و وابستگان نظامی برای بازدید از غرفه های مختلف این نمایشگاه حركت كردند.
وزیر كشور، معاون العبادی، فرمانده هوانیروز، و فرمانده مرزبانی و همچنین رئیس ستاد ارتش عراق با استقبال سردار مصطفی مرادیان از غرفه ایران بازدید كردند.
فرماندهان و مقام های عراقی به دلیل آشنایی و كار با سلاح ایرانی در طول جنگ علیه داعش، اشتیاق زیادی برای بازدید از تازه های ایران در حوزه نظامی و دفاعی نشان دادند.
خاورم*1*1770*