برخی رسانه های منتقد دولت به دنبال سیاه نمایی برجام هستند

تهران - ایرنا - رئیس سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت:‌ باوجود آثار مثبت برجام در كشور، برخی از رسانه های منتقد دولت به دنبال سیاه نمایی آن هستند كه به دور از انصاف است.

رسول دیناروند روز یكشنبه در كنفرانس ملی اقتصاد مقاومتی و برجام افزود: این رسانه ها برجام را فرصتی برای واردات تلقی می كنند در حالی كه اصلا اینگونه نیست و یا حداقل براساس اسناد موجود درحوزه دارو و درمان این اتفاق رخ نداده است.
وی اظهار داشت: قبل از برجام بسیاری از كسب و كارها تعطیل و به كارهای زیر زمینی تبدیل شده بود و این مهم هزینه زیادی را روی دست مردم می گذاشت در حالی كه امروز دست واسطه ها قطع و هزینه ها بخصوص در این حوزه كاهش یافته است.
وی با تاكید بر اینكه قبل از برجام كانال رسمی برای انتقال ارز وجود نداشت، گفت: تا پیش از این اتفاق به دلیل اینكه به منابع اصلی برای نقل و انتقال ارز دسترسی نداشتیم به واسطه ها متوسل شده و هزینه زیادی را متحمل می شدیم كه این امر باعث افزایش نرخ دارو و درمان می شد.
رئیس سازمان غذا و دارو با تاكید بر اینكه سخت ترین دوران تحریم در خصوص دارو و تجهیزات در سالهای 90 و 91 را پشت سر گذاشتیم، اظهار داشت: در آن سالها كمبود شدید منابع مالی در خصوص تهیه دارو و تجهیزات پزشكی و دیگر مسائل مربوط به آن مشكلات زیادی را برای ما ایجاد كرده بود.
رئیس سازمان غذا و دارو با تاكید بر اینكه سخت ترین دوران تحریم در خصوص دارو و تجهیزات در سالهای 90 و 91 را پشت سر گذاشتیم، اظهار داشت: در آن سال ها كمبود شدید منابع مالی در خصوص تهیه دارو و تجهیزات پزشكی و دیگر مسائل مربوط به آن مشكلات زیادی را برای ما ایجاد كرده بود.
وی با بیان اینكه در آن دوران سرمایه گذاری داخلی و خارجی به حداقل رسیده بود، افزود: سال 91 به لحاظ شرایط سخت منابع مالی و كمبود دارویی در كشور دچار بحران شدیدی شده بودیم.
وی اظهار داشت: پس از روی كار آمدن دولت یازدهم و در پی یك نظر سنجی ، شركت كنندگان در این نظر سنجی حل بحران دارویی را نخستین اولویت وزارت بهداشت پیشنهاد كردند.
دیناروند با اشاره به اینكه در توقف كوتاه مدت پیش از برجام بسیاری از مشكلات را حل و راه را هموار كردیم، افزود: طی این مدت اقدامات بسیار موثری به خصوص در حوزه دارو و تجهیزات انجام گرفته است.
وی با بیان اینكه در دولت یازدهم اقدامات بسیار خوبی در حوزه سلامت رخ داده است، گفت: رفع بسیاری از مشكلات دارو و تجهیزات پزشكی كه موجب كاهش هزینه های درمانی شد نشات گرفته از آثار مثبت برجام است.
رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینكه تا پیش از برجام نیاز ضروری به اصلاح نظام سلامت داشتیم، گفت: تا پیش از این مهم غیر از پزشك خانواده و بیمه خدمات روستایی، هیچ اتفاق خاصی رخ نداده بود در حالی كه در دولت یازدهم و پس از برجام علاوه بر كاهش دارو و درمان، اتفاقات خوبی در این حوزه شكل گرفته است.
وی با بیان اینكه در سال 89 ایرانی ها فاقد هرگونه بیمه پایه ای بودند، گفت:‌ بر اساس اطلاعات سازمان های بیمه گر حتی كسانی كه بیمه بودند نیز نمی توانستند تا قبل از برجام از خدمات سلامت به طور كامل بهره مند شوند و تحت پوشش كامل قرار گیرند.
دیناروند اظهار داشت: پس از برجام و آزاد شدن بخشی از پول های بلوكه شده ایران، بسیاری از مشكلات این وزارتخانه با توجه به واردات دارو و تجهیزات و نیز نقل و انتقال منابع مالی از طریق سوئیس رفع شد.
وی گفت: افتتاح حساب، نقل و انتقال منابع مالی ، قطع دست واسطه ها ، كاهش هزینه های دارو و درمان و غیره از جمله مواردی است كه به واسطه برجام به انجام رسید كه نباید در مورد آن سیاه نمایی كرد.
كنفرانس ملی اقتصاد مقاومتی و برجام با حضور جمعی از استادان دانشگاه و مسئولان كشور در محل مركز مطالعات وزارت امور خارجه برگزار شد.
اجتمام**1933**1569
خبرنگار: بهروز سلطانیان : انتشار: علی حبیبی
آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej