جوانان و سينماي انيميشن بايد حمايت شوند

تهران-ايرنا- بازيگر با سابقه سينماي ايران گفت: بايد از جوانان فعال در سينماي انيميشن و اين نوع آثار كه با دشواري‌هاي فراوان توليد مي‌شود، حمايت كرد.

به گزارش روز يكشنبه گروه فرهنگي ايرنا، پرويز پرستويي كه نخستين بار صداپيشگي انيميشن را با فيلم سينمايي «جمشيد و خورشيد» به كارگرداني بهروز يغمائيان تجربه كرده، پس از حضور در دومين تجربه دوبله انيميشن سينمايي درباره حضور خود در آن اثر و نيز فيلم
«آخرين داستان» نخستين انيميشن سينمايي اشكان رهگذر افزود: حضور در اين پروژه‌ها به بحث ريسك‌ پذيري ارتباطي ندارد. چون در اين حوزه به دنبال چيزي نمي‌گردم. اينجا با اين عنوان كه بگويم 47 سال تجربه بازيگري دارم، وارد نمي‌شوم كه بخواهم تصميم بگيرم دوبله انجام دهم يا نه؟
وي ادامه داد: نسبت به انجام چنين كارهايي احساس وظيفه مي‌كنم و اين كار برايم نوعي اداي دين است. به عنوان بازيگر، تعداد زيادي فيلم‌هاي سينمايي يا سريال با شكل و شمايل مختلف كار مي‌كنيم، حالا جواني كه از 23 سالگي ساخت فيلم را شروع كرده نياز به ابزار ديگري براي به نتيجه رساندن اثر خود دارد. اينجاست كه بايد به او كمك كنيم. همان‌طور كه مي‌بينيم در همه جاي دنيا اين بازيگران هستند كه به حوزه گويندگي انيميشن ورود مي‌كنند.
وي با اشاره به اين‌كه انيميشن نياز به نگاه ويژه‌اي دارد، افزود: در زمان قديم به انيميشن
«كارتون» مي‌گفتند و كودكان تماشاگر آن بودند. اما امروز اوضاع متفاوت شده و انيميشني مثل «آخرين داستان» يك اتفاق كاملا جهان شمول است و تماشاگران از هر رده سني مي‌توانند جذب آن شوند.
بازيگر برگزيده سينماي ايران، در پاسخ به اين سوال كه چقدر انيميشن را دوست دارد و آن را دنبال مي‌كند؟ گفت: بيشتر در گذشته انيميشن نگاه مي‌كردم. اما در اين چند روزي كه دوبله شخصيت تهمورث و ارشيا را برعهده گرفته‌ام، مي‌بينم كه فضاي انيميشن بسيار متفاوت از گذشته است. شما واقعا مي‌توانيد به عنوان بزرگسال هم آن را دنبال كنيد.
پرستويي گفت: حتي زماني كه «جمشيد و خورشيد» را دوبله مي‌كردم، به كارگاه‌هاي ساخت اين انيميشن سينمايي رفتم و ‌ديدم كه چه زحمتي براي ساخت يك انيميشن سينمايي مي‌كشند. اين اتفاق‌ها بايد با تبليغ كافي معرفي شود تا براي مردم جا بيفتد كه براي ديدن انيميشن به سينما بروند. به ويژه كه انيميشن «آخرين داستان» هم به سراغ قصه حماسي شناسنامه‌ داري از فردوسي و شاهنامه رفته است.
پرستويي افزود: شاهنامه اثري است كه قدمت طولاني در بين عامه دارد و تاكنون اتفاق جدي و موثري در خصوص آن رخ نداده است.
به گزارش روابط عمومي كانون پرورش فكري كودك و نوجوان، وي گفت: كسي مثل اشكان رهگذر هفت سال از انرژي خود را صرف ساخت فيلم آخرين داستان ، كرده كه در نهايت قرار است دو ساعت باشد، در حالي كه در سينماي رئال ، كارگردانان مي‌توانند هر سال يك يا دو فيلم بسازند. من مطمئنم اگر از ساخت انيميشن حمايت شود بازخورد خوبي هم از آن دريافت خواهد شد.
دهمين جشنواره دوسالانه بين‌المللي پويانمايي تهران از 15 تا 19 اسفند در تهران و 32 سالن كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان در سراسر كشور برپا ‌شده است.
فراهنگ**1417**1027**دريافت كننده: سيدمهدي حسيني**انتشار دهنده: دهقاني