كاهش 10 درصدی خانوارهای تحت پوشش كمیته امداد در آستارا

آستارا - ایرنا - مدیر كمیته امداد امام خمینی (ره) آستارا گفت: امسال با اعطای تسهیلات طرح های خودكفایی و ایجاد اشتغال ، تعداد خانوارهای تحت پوشش این نهاد در این شهرستان 10 درصد كاهش یافت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رحمت الله رجبی روز شنبه به مناسبت سالروز تاسیس كمیته امداد امام خمینی (ره) در دیدار با امام جمعه آستارا افزود: امسال با اعطای 15 میلیارد و 190 میلیون ریال تسهیلات بانكی، برای 101 نفر از مددجویان كمیته امداد آستارا به صورت مستقیم شغل ایجاد شد و از زیر چتر حمایتی این نهاد خارج شدند.
وی با اشاره به اینكه كمك به ازدواج نیازمندان تحت پوشش كمیته امداد از برنامه های اصلی این نهاد است، اضافه كرد: امسال با مشاركت خیران و استفاده از منابع كمیته امداد، با اعطای یك میلیارد و 880 میلیون ریال، زمینه ازدواج 111 مددجوی تحت پوشش در آستارا فراهم شد.
امام جمعه آستارا نیز در این دیدار گفت: تاسیس كمیته امداد پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران از اقدامات اساسی بنیانگذار كبیر انقلاب اسلامی بود.
حجت الاسلام كاظم حافظ نیا اظهار كرد: این حركت امام خمینی(ره) در روزهای نخست پیروزی انقلاب اسلامی به معنای حمایت، وسعت نظر و توجه به فقرا و اقشار كم درآمد جامعه اسلامی بود.
امام جمعه آستارا شركت مردم آستارا در صحنه های مختلف و اعمال خیرخواهانه را چشمگیر عنوان كرد و گفت: این امر نشانگر اعتماد مردم به كمیته امداد امام خمینی(ره) و حس نوعدوستی و پیروی آنها از سیره ائمه اطهار (ع) است.
حافظ نیا با اعلام رضایت از عملكرد خداپسندانه كمیته امداد آستارا، یادآورشد: این نهاد با اشتغالزایی در امور مختلف و حمایت های موثر از مددجویان زیر پوشش و زنان و فرزندان بی سرپرست، قدم های شایسته ای در این شهرستان برداشته است.
چهار هزار و 700 نفر در قالب 2 هزار و 601 خانوار در آستارا تحت پوشش كمیته امداد امام خمینی (ره) هستند.

***
فرمانده هنگ مرزی آستارا از افزایش 65 درصدی كشف كالاهای قاچاق در سال جاری نسبت به سال قبل در این شهرستان خبر داد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، سرهنگ نوذر مرادی روز شنبه در جمع خبرنگاران آستارا گفت: بیشتر این كالاها مواد محترقه غیرمجاز است كه با هوشیاری مرزبانان حوزه استحفاظی این شهرستان كشف و ضبط شده است.
وی با اشاره به اینكه كشف كالای قاچاق در سایه تعامل مرزبانان و مرزنشینان تحقق می یابد، افزود: از ابتدای سال جاری تا پایان بهمن ماه، 155 هزار عدد انواع مواد محترقه قاچاق توسط مرزبانان در آستارا كشف و ضبط شده است.
وی با اشاره به اینكه مرزهای آستارا با تلاش شبانه روزی مرزبانان برای متخلفان و متجاوزان ناامن است، اظهار كرد: مرزبانی تولید كننده امنیت نیست بلكه امنیت مطلوب نتیجه تلاش تمام نهادهای اجتماعی و تعامل مرزنشینان و مرزبانان است.
شهرستان آستارا با جمهوری آذربایجان 38 كیلومتر مرز خشكی و 15 كیلومتر مرز آبی دارد.

***
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آستارا از آزاد سازی بیش از 20 هكتار از اراضی ملی این شهرستان از دست افراد سودجو در سال جاری خبر داد.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، سرخوش كرم زاده روز شنبه در جمع خبرنگاران آستارا گفت: در اجرای ماده 690 قانون حفاظت از جنگل ها و مراتع كشور، از 208 هزار متر مربع از اراضی ملی آستارا رفع تصرف شد.
وی افزود: این اراضی در روستاهای بخش مركزی و لوندویل آستارا واقع است كه با 59 فقره پرونده تخلف، به پیگیری حقوقی و خلع ید آنها اقدام شد.
وی از توقیف 14 هزار و 667 اصله چوب آلات جنگلی و 2 هزار و 547 كیلوگرم زغال قاچاق در سال جاری در آستارا خبر داد و بیان كرد: این چوب آلات از نوع درختان افرا، توسكا و ممرز توسط پاسگاه كنترل چوب آلات منابع طبیعی محور مواصلاتی آستارا - اردبیل كشف و ضبط شده بود و با فروش آنها 515 میلیون ریال به خزانه دولت واریز شد.
وسعت اراضی ملی آستارا 40 هزار هكتار است و 32 هزار هكتار آن را گونه های جنگلی بلوط، راش، توسكا، ممرز، نمدار، ملج، لیلكی، انجیلی، آزاد، افرا، گردو، شیردار، گیلاس وحشی، فندق، شمشاد جنگلی و ون تشكیل می دهند.
پانزدهم تا بیست و دوم اسفندماه، هفته منابع طبیعی است.
شهرستان آستارا با 86 هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و در همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده است.
خبرنگار: یوسف هدایتی ** انتشار : نصراله ابراهیمی
7105 / 7124 /6070

سرخط اخبار استان‌ها