سرمايه گذاري 16هزارميليارد ريالي بخش خصوصي در كهگيلويه وبويراحمد

ياسوج- ايرنا- استاندار كهگيلويه و بويراحمد تاكيد كرد كه افزون بر 16هزار ميليارد ريال با همت و مشاركت سازمان ها و نهادهاي غير دولتي و بخش خصوصي ظرف حدود سه و نيم سال گذشته دولت تدبير و اميد در اين استان سرمايه گذاري اقتصادي و عمراني انجام شده و يا در حال اجراست.

به گزارش ايرنا، سيد موسي خادمي شنبه شب در حاشيه نشست شوراي اداري كهگيلويه وبويراحمد كه با حضور اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهوري در ياسوج برگزار شد، در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت كه اين ميزان اعتبار در بخش هاي مختلف آب، صنعت، بهداشت و درمان، ورزش و كشاورزي بوده است.
وي تصريح كرد كه افزون بر چهار هزار و 800 ميليارد ريال از اين ميزان توسط بنياد بركت بوده كه بخش عمده اي از اين اعتبار صرف عمران و آباداني در مناطق محروم اين استان شده است.
وي تصريح كرد كه بر اساس تفاهم نامه دو جانبه بين مجموعه استانداري كهگيلويه و بويراحمد و بنياد بركت بيش از 599 طرح اقتصادي و زيربنايي براي رفع محروميت در اين استان ظرف امسال و سال آينده اجرا و حدود پنج هزار و 500 فرصت شغلي ايجاد خواهد شد.
خادمي گفت كه افزون بر هشت هزار ميليارد ريال از اين اعتبار نيز توسط سازمان اقتصادي كوثر سرمايه گذاري شده است.
وي يادآور شد كه حدود 2 هزار و 180 ميليارد ريال نيز توسط مجموعه وزارت نفت بوده كه بخش عمده اي از آن صرف زيرساخت هاي ورزشي در شهرها و روستاهاي اين استان شده است.
وي گفت كه حدود يكهزار ميليارد ريال از اين اعتبار نيز در حوزه صنعت بوده كه تاكنون بيش از 116 طرح صنعتي كوچك و متوسط در اين راستا به چرخه توليد مجدد بازگشته اند و 65 طرح نيز در دست اقدام است.
خادمي در بخش ديگري به اعتبارات دولتي و توجه ويژه دولتمردان يازدهم به اين استان اشاره كرد و گفت كه ميزان اعتبارات عمراني كهگيلويه و بويراحمد از محل هاي مختلف از مجموع سه هزار و 520 ميليارد ريال در سال 92 به بيش از هفت هزار و 320 ميليارد ريال در بودجه سال جاري رسيد.
وي تصريح كرد كه ميزان اعتبارات پيش بيني شده اين استان در بودجه سال 96 نيز حدود 12 هزار و 340 ميليارد ريال پيش بيني شده است.
استاندار كهگيلويه و بوير احمد گفت كه تحقق اين مهم نيز نتيجه تلاش و همراهي مجموعه مديريت اجرايي و مجمع نمايندگان استان و توجه ويژه دولت و وزارتخانه هاي مختلف به مناطق محروم بوده است.
** اجراي 8350 هكتار آبياري تحت فشار
استاندار كهگيلويه وبويراحمد به بخشي از عملكرد و اقدام هاي ارزنده دولت يازدهم در اين استان ظرف سه و نيم سال گذشته تاكنون خبر داد و گفت كه افزون بر هشت هزار و 850 هكتار آبياري تحت فشار در زمين هاي كشاورزي اين استان اجرا شده است.
خادمي تامين بيش از 9 هزار هكتار آب در زمين هاي كشاورزي، احداث 31 طرح گلخانه اي، افزايش ظرفيت توليد ماهيان سردآبي از حدود 13 هزار تن به بيش از 15 هزار تن و خريد افزون بر 75 هزار تن گندم مازاد بر مصرف كشاورزان را از مهمترين اقدام هاي دولت در اين بخش دانست.
وي گفت كه ميانگين آسفالت راه هاي روستايي كهگيلويه وبويراحمد از حدود يك ميليون مترمربع در سال 92 به بيش از 2 ميليون مترمربع در سال جاري رسيده است.
كهگيلويه و بويراحمد داراي حدود 6 هزار كيلومتر راه اعم از اصلي، فرعي و روستايي دارد كه چهار هزار و 500 كيلومتر آن راه روستايي است.
استاندار كهگيلويه و بويراحمد تصريح كرد كه ميزان ساخت بزرگراه از حدود 53 كيلومتر در قبل از آغاز دولت يازدهم به حدود 130 كيلومتر در سال جاري رسيد.
خادمي تصريح كرد كه تاكنون 573 روستاي اين استان گاز رساني شده كه 200 روستاي آن در دولت يازدهم و ظرف سه و نيم سال گذشته بوده است.
كهگيلويه و بويراحمد افزون بر يكهزار و 676 روستاي داراي سكنه است كه 720 مورد آن بالاي 20خانوار هستند.
وي، شاخص آبرساني روستايي در اين استان را افزون بر 72 درصد ذكر كرد و گفت كه در دولت يازدهم بيش از 155 روستاي كهگيلويه وبويراحمد از نعمت آب شرب سالم بهره مند شدند.
استاندار كهگيلويه وبويراحمد تصريح كرد: ميزان سرمايه گذاري خارجي در سال 92 از حدود 6.5 ميليون دلار به حدود هشت ميليون دلار در سال گذشته رسيد.
وي گفت: 22 ميليون دلار از مجموع 52 ميليون دلار جذب سرمايه گذاري خارجي اين استان از سه دهه گذشته تاكنون در دولت تدبير و اميد بوده است.
استاندار كهگيلويه وبويراحمد بيان كرد: اين استان هم اينك جزء 10 استان برتر و پيش رو در زمينه جذب سرمايه گذاري خارجي است.
خادمي يادآور شد كه افزون بر 5.5 ميليون دلار كالا در 9 ماه گذشته از اين استان به خارج از كشور صادر كه نزديك به 2.5 ميليون دلار آن از گمرك ساير استان‌ها ارسال شده است.
وي افزود كه تاكنون 9 طرح مهم اقتصادي كهگيلويه و بوير احمد در حوزه سرمايه گذاري خارجي در ستاد سرمايه گذاري وزارت اقتصاد و دارايي و ظرف سه سال گذشته به تصويب رسيده است.
وي با تشريح برخي از توانمندي ها و ظرفيت هاي متعدد استان كهگيلويه و بويراحمد در حوزه هاي گوناگون گفت: اين استان با وجود دارا بودن توانمنديها و ظرفيت هاي بالقوه اما همچنان در محروميت نسبي و توسعه نيافتگي بسر مي برد.
خادمي افزود: وجود حدود 8.5 ميليارد مترمكعب روان آب معادل 10 درصد آب كشور يكي از ظرفيت هاي مهم كهگيلويه و بوير احمد است.
وي تصريح كرد: حدود 6.5 ميليارد مترمكعب از اين ميزان آب در خود استان توليد مي شود.
استاندار كهگيلويه و بوير احمد گفت: با توجه به اينكه سدهاي موجود استان بيشتر در انتهاي مرزها با ساير استان ها قرار گرفته، ميزان قابل توجهي از سهم توليدي آب از اين سدها در اختيار استانهاي مجاور قرار مي گيرد.
خادمي ادامه داد: اين در حالي است كه بيش از 200 هزار هكتار از حدود 300 هزار هكتار زمين كشاورزي اين استان كه قابليت تبديل از ديم به آبي را دارند همچنان تشنه هستند.
وي تصريح كرد: ميانگين بارندگي در اين استان با بيش از سه برابر ميانگين كشور حدود 678 ميليمتر است.
استاندار كهگيلويه وبويراحمد قرار گرفتن در كريدور شمال به جنوب و همجواري با استان هاي اصفهان، خوزستان، بوشهر، چهارمحال و بختياري و برخي از مناطق جنوبي را از ديگر مزيت ها و ظرفيت هاي مهم اين استان ذكر كرد.
خادمي بيان كرد: حدود 25 درصد توليد نفت و گاز كشور از كهگيلويه و بوير احمد است اما اين ظرفيت نيز كمكي به رونق اقتصادي و كاهش ميزان نرخ بيكاري در استان نكرده است.
خبرنگار: حميد جهان** انتشار دهنده:حسينعلي راشكي
3016/8005

سرخط اخبار استان‌ها