استاندار: قزوین بهشتی برای سرمایه گذاری خارجی در ایران است

قزوین-ایرنا- استاندار قزوین گفت: قزوین با وجود زیرساخت های ارتباطی مناسب، توانمندی های اقتصادی بالا در بخش صنعت و كشاورزی و نزدیكی به پایتخت بهشتی برای جذب سرمایه گذاران خارجی به شمار می رود.

به گزارش ایرنا، فریدون همتی عصر شنبه در نشست اعضای اتاق صنایع استانبول تركیه با وی كه در استانداری قزوین برگزار شد، افزود: همه شرایط برای جذب سرمایه گذاری خارجی در قزوین و حمایت در این زمینه وجود دارد.
وی در ادامه همكاری های اقتصادی ایران و تركیه را دارای قدمتی طولانی دانست و گفت:این 2 كشور با وجود مرزهای زمینی از نظر اعتقادی و اسلامی هیچ مرزی میان یكدیگر ندارند.
استاندار قزوین با بیان اینكه موفقیت تركیه را موفقیت ایران می دانیم،اظهار كرد: امیدواریم این سفر منشاء یك كار مشترك و خوب میان ایران و تركیه در حوزه اقتصادی و سرمایه گذاری باشد.
همتی ادامه داد:آمادگی كامل برای عقد قرارداد با سرمایه گذاران تركیه ای در قزوین وجود دارد و مدیریت ارشد استان در این خصوص با این نگاه كه هیچ تفاوتی میان سرمایه گذاران تركیه ای و ایرانی وجود ندارد، وارد عمل می شود.
استاندار قزوین با اشاره به بازدید این هیات تجاری از 2 شهرك صنعتی خرمدشت و حكیمیه در روز جاری، اضافه كرد: این 2 شهرك موقعیت ویژه ای در قزوین و ایران به لحاظ نزدیكی به پایتخت دارند و پیش بینی می شود در آینده ای نزدیك به حد بالایی از توسعه دست پبدا كنند.
وی ادامه داد: نزدیكی شهرك حكیمیه بوئین زهرا به فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) و همچنین شهرك حیدریه به خط آهن، ظرفیت های سرمایه گذاری قابل توجهی را در این مكان های صنعتی ایجاد كرده است.
همتی افزود:استان قزوین با داشتن دانشگاه های مطرح و با سابقه طولانی و همچنین وجود بیش از سه هزار واحد صنعتی فعال از ویژگی های خاصی نسبت به سایر استان های ایران در حوزه سرمایه گذاری خارجی برخوردار است.
وی با بیان اینكه با تمام توان از سرمایه گذاری خارجی در شهرك های صنعتی حمایت می كنیم،اظهار كرد: تیم اقتصادی استان برای رفع مشكلات سرمایه گذاری در حوزه خارجی از هیچ اقدامی دریغ نمی كند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار قزوین نیز در ادامه این نشست گفت:قزوین جزو پنج قطب اقتصادی كشور به شمار می رود و با قرارگیری در یك موقعیت جغرافیایی استراتژیك،ترافیك دوازده استان كشور را تنظیم می كند.
منوچهر حبیبی ادامه داد:در راستای جذب سرمایه گذاری خارجی به ویژه در سال جاری فعالیت های گسترده ای در قزوین انجام شده كه به جذب نزدیك به 400 میلیون دلار سرمایه منجر شده است.
وی اضافه كرد:بستر لازم برای حضور سرمایه گذاران خارجی در استان فراهم شده و گفتمان غالب مدیریت اقتصادی استان متمركز بر این حوزه است.
عضو هیات مدیره اتاق صنایع استانبول نیز در این نشست گفت: ۴۰ درصد تولیدات تركیه مربوط به اعضای این اتاق است و مهم ترین و مرغوب‌ترین تولیدات این كشور را نیز شامل می شود.
ناهیت كمال افزود: هدف سرمایه‌گذاران تركیه از این سفر افزایش مراودات تجاری و مالی با ایران است.
وی اظهار كرد: فراز و نشیب های سیاسی برای ما اهمیت ندارد چرا كه مردم تركیه، ایرانیان را مانند برادران و خواهران خود می دانند.
این عضو هیات تجاری تركیه گفت: امیدواریم سفر به قزوین منجر به برقراری همكاری اقتصادی بین ما با این استان شود.
وی اظهار كرد: سرمایه‌گذاران تركیه ای علاقه‌مندند تا قدرت خود در زمینه تولید محصولات را در اختیار ایران قرار دهند و امیدواریم بتوانیم با توجه به مرزهای مشترك میان 2 كشور زمینه های فعالیت خود را بین یكدیگر توسعه ببخشیم.
در ادامه این نشست،اعضای اتاق صنایع استانبول تركیه دیدگاه های خود در رابطه با سرمایه گذاری در قزوین مطرح كردند.
اعضای اتاق صنایع استانبول كه به منظور بررسی برای راه اندازی یك شهرك تخصصی صنعتی در یكی از شهرك های صنعتی كشور به ایران سفر كرده اند بعدازظهر امروز شنبه از شهرك های صنعتی خرمدشت و حكیمیه در شهرستان های تاكستان و بوئین زهرا در اسنتان قزوین بازدید كردند.
شهرك صنعتی خرمدشت با برخورداری از 2 هزار هكتار زمین در شهرستان تاكستان در غرب استان قزوین، بزرگترین شهرك صنعتی كشور به لحاظ مساحت محسوب می شود و شهرك صنعتی حكیمیه نیز با 400 هكتار مساحت در شهرستان بوئین زهرا در جنوب استان قزوین قرار دارد.
استان قزوین دارای 15 شهرك و ناحیه صنعتی فعال است كه در آنها حدود 750 واحد تولیدی بهره بردار مستقر هستند و در این شهرك ها و نواحی صنعتی تاكنون 265 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی جذب شده است.
به گفته مسئولان تاكنون در دوران پسابرجام نزدیك به 400 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در استان قزوین جذب شده است.
6101* 3013
خبرنگار:هادی درزی رامندی**انتشار دهنده:رضا اولادی

سرخط اخبار استان‌ها