مدیر حوزه های علمیه: حركت جامعه المصطفی رو به رشد است

اصفهان–ایرنا- مدیر حوزه های علمیه گفت: جامعه المصطفی العالمیه برغم شرایط رقابتی و دشمنی های روزافزون، حركت رو به رشد و خوبی داشته است.

به گزارش ایرنا، آیت الله علیرضا اعرافی روز شنبه در پنجمین اجلاسیه مدیران گروه های علمی و تربیتی جامعه المصطفی العالمیه در اصفهان افزود: در سال های اخیر شاهد حركت نظام مند و طراحی شده ای در جهان هستیم كه درصدد محدود سازی جامعه المصطفی است و این مساله وظائف و تكالیف ما را سنگین تر می كند.
وی با اشاره حركت های سلفی و تكفیری گفت: با این وجود جامعه المصطفی توانسته است در میان نهادها و مراكز علمی جهان اسلام، گفتمان انقلاب اسلامی را در گستره ای جهانی عرضه كند.
مدیر حوزه های علمیه كشور با بیان اینكه جامعه المصطفی از 140 كشور جهان پذیرش داشته است، گفت: كمتر كشوری وجود دارد كه فارغ التحصیلان جامعه المصطفی در آن حضور نداشته باشند.
وی اضافه كرد:در حوزه ترجمه و نشر یكهزار و 500 اثر اساتید جامعه المصطفی به 30 زبان و 40 هزار اثر فارغ التحصیلان این مركز به جهان عرضه شده است و انتظار می رود كیفیت آنها ارتقاء پیدا كند.
آیت الله اعرافی گفت: امروز بر اساس نظام جدید جامعه المصطفی، تعداد رشته های مصوب این مركز به 394 رشته و گرایش رسیده است در حالی كه پیش از این تنها 200 رشته وجود داشت.
وی افزود: جامعه المصطفی در زمینه تحصیلات تكمیلی و برگزاری سطوح بالای حوزوی تجارب خوبی داشته ولی انتظار است گروه های این مركز در زمینه برگزاری'سطح 5'
و صاحبنظری دانش پژوهان پیشقدم باشند.
مدیر حوزه های علمیه با بیان اینكه جامعه المصطفی جزو پیشگامان تولید متون دینی است، افزود: حركت در زمینه تولید مجلات و مقالات متنوع از دیگر نقاط مثبت جامعه المصطفی است.
وی همچنین راه اندازی گروه های علمی مختلف، انجمن های علمی و فرهنگی، تولید پایان نامه ها در سطوح مختلف، تنوع جنسیتی، تنوع مذهبی، تنوع نظام های آموزشی اعم از حضوری،غیرحضوری و پودمانی، راه اندازی شبكه فارغ التحصیلان،زیرساخت های خوب و حركت بر مدار اسناد پایه ای و مادر را از دیگر امتیازات جامعه المصطفی العالمیه برشمرد.
آیت الله اعرافی گفت: رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر خود با جمعی از دانش آموختگان جامعه المصطفی از حركت این مركز ابراز رضایت كردند و این حركت را مورد تشویق قرار دادند.
وی گفت: كسانی كه برای ادای رسالت الهی به جامعه المصطفی آمده اند باید با شوق بیشتری در باره انجام رسالت الهی خود اقدام كنند.
مدیر حوزه های علمیه كشور همچنین با تسلیت سالروز شهادت حضرت زهرا(س) گفت: حضرت فاطمه(س) بعنوان یك حلقه در منظومه معرفتی اهل بیت(ع) دارای اعتبار و مرجعیت علمی و معرفتی ویژه ای برای كلیه مذاهب اسلامی است و حتی برای سایر ائمه (ع) نیز از مرجعیتی ویژه ای دارند
وی افزود: در حدیثی از امام صادق(ع) تاكید شده است كه ائمه اطهار حجت بر مردم و حضرت زهرا (س) حجت بر سایر ائمه(ع) هستند و حضرت مهدی(عج) نیز ایشان را اسوه حسنه خود می دانند.
وی با بیان اشاره به جایگاه مكتب سازی حوزه علمیه اصفهان گفت: این حوزه همواره در صحنه حضور داشته و نقش اجتماعی ایفا كرده و قبل از سایر حوزه های علمیه، در تار و پود آن فعالیت های سیاسی وجود داشته است.
جامعة المصطفی العالمیة، نهادی علمی و بین المللی با هویت حوزه ای است كه با هدف گسترش علوم اسلامی، انسانی و اجتماعی، رویكرد آموزشی، پژوهشی و تربیتی دارد.
این نهاد علمی بیش از 50 هزار دانش پژوه مرد و زن از 140 ملیت را تحت تعلیم و تربیت خود داشته و تاكنون بیش از 25 هزار نفر از آنان دانش آموخته شده اند.
جامعة المصطفی با بهره مندی از 150 گروه علمی، آموزشی و پژوهشی، 90 انجمن علمی، بیش از دو هزار و 500 پژوهشگر، 12 مركز پژوهشی و پژوهشگاه و 60 كتابخانه با بیش از 500 هزار نسخه كتاب در داخل و خارج كشور را در اختیار دارد.
ترجمه، تألیف، پژوهش و تصحیح در قالب 12 هزار عنوان كتاب، چهار هزار پایان نامه، 200 عنوان مجله و نشریه، 500 عنوان كتاب درسی، 83 سایت علمی و 35 هزار مقاله به بیش از 20 زبان زنده جهان، بهش دیگری از فعالیت های این مركزی حوزوی است.
پنجمین اجلاسیه مدیران گروه های علمی و تربیتی جامعه المصطفی العالمیه، از صبح امروز، به مدت دو روز در اردوگاه آموزشی شهیدبهشتی باغ ابریشم در اصفهان آغاز شد.
در این اجلاسیه كه با شعار 'نقش گروه های علمی تربیتی در تحقق مرجعیت علمی المصطفی' درحال برگزاری است، بالغ بر 250 نفر از مدیران گروه های علمی و تربیتی جامعةالمصطفی ازسراسر كشور حضور دارند.
6027/7134/ت ** خبرنگار: محمد كامران ** انتشار: شكراللهی

سرخط اخبار استان‌ها