آمادگی تحویل 5 هزار توكن به ناشران وجود دارد

تهران - ایرنا - معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با راه اندازی سامانه جدید مجوز نشر(سامن) آمادگی تحویل توكن به پنج هزار ناشر فعال وجود دارد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سید عباس صالحی عصر شنبه در آیین رونمایی از طرح توسعه سامانه مجوز نشر (سامن) اظهار داشت : سامانه جدید این قابلیت را دارد كه در صورت افزایش ناشران بر تعداد توكن های تحویلی هم افزوده شود.
چند دهه است در مزایای دولت الكترونیك مطالبی نظیر برداشته شدن محدودیت های زمانی و مكانی، شفافیت سازی، كاهش هزینه ها و كاهش مصرف كاغذ بیان می شود.
وی افزود: وزارت ارشاد با این نگاه دهه 80 وارد اتفاق تازه ای شد و در سال 85 با رونمایی از توكن ها كه نقطه شروع خوبی بود خدماتی را به ناشران برای دریافت مجوز نشر ارائه كرد.
صالحی با اشاره به مشكلات ناشران شهرستانی برای تردد زیاد به وزارتخانه برای گرفتن مجوز نشر اضافه كرد: در ابتدا فقط 1600 ناشر از توكن ها بهره مند بودند اما به خاطر محدودیت ها به نظر رسید كه نیاز به افزایش تعداد آنها وجود دارد .
به گفته وی، اكنون سه هزار ناشر با توكن های قدیمی از خدمات آن بهره مند هستند.
معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاكید بر گستره بخشی به حوزه ورودی غیر دستی ادامه داد: گاهی بیش از هزینه یك كتاب ناشران برای رفت و آمدهای خود به وزارتخانه وقت صرف می كردند، هر چند زیر ساخت های سامانه قدیم به دلیل كندی ورود اطلاعات و عدم امنیت اطلاعات پاسخگوی نیاز آنها نبود.
صالحی با بیان اینكه دلایل یاد شده احساس نیاز به سامانه جدید با زیر ساخت های جدید را تقویت كرد در توضیح سامن گفت: این سامانه جامع تنها مربوط به صدور مجوز نشر نیست بلكه برای همه كاربران از جمله بررس ها و افرادی كه با این سامانه در ارتباط هستند قابلیت استفاده دارد.
به گفته وی ارتقای امنیت اطلاعات و داده های ناشران از دیگر ویژگی های سیستم جدید است كه این یك امیتاز به شمار می رود.
معاون وزیر ارشاد با بیان اینكه ما امین اطلاعات ناشران هستیم افزود: این سیستم به منزله حریم خاص ناشران است لذا امنیت و سرعت انتقال آن ضروری است.

** 92.5 درصد ناشران از دهم اسفند از طریق اینترنت ثبت اثر كردند
صالحی گفت: آماری كه از سامانه مجوز نشر در دهم اسفند گرفته شد نشان می دهد 92.5 درصد ناشران از طریق اینترنت و با استفاده از توكن اقدام به ثبت اثر كرده اند و تنها تعدادی كمی با مراجعه به وزارت خانه ثبت نام كرده اند.
وی با بیان اینكه سیستم قدیم تا پایان نمایشگاه بین المللی كتاب تهران به فعالیت خود ادامه می دهد خاطرنشان كرد: از آن جا كه می خواهیم گرفتار راه اندازی عجولانه سیستم و اختلال در كار نشویم سیستم قدیم تا پایان اردیبهشت ماه به كار خود ادامه می دهد اما پس از آن سامن تنها سیستم مجوز نشر خواهد بود.
به گفته صالحی از این پس ناشران در اقصی نقاط ایران از نظر امكان دسترسی تفاوتی با ناشر تهرانی نخواهند داشت.
وی اظهار امیدواری كرد استقرار سامن كمكی برای رفاه حال ناشران باشد .
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا ، در این مراسم كه با حضور جمعی از ناشران كشور برگزار شد مدیركل دفتر توسعه كتاب و كتاب خوانی ، رییس مركز توسعه و فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال و رییس اتحادیه ناشران و كتاب فروشان تهران توضیحاتی درباره سامن ارایه كردند هم چنین توسط یكی از ناشران به صورت الكترونیكی شیوه كار با سامن به حاضران جلسه آموزش داده شد.
اهدای نمادین توكن های جدید به تعدادی از ناشران از دیگر برنامه های این مراسم بود.
فراهنگ **1085** 1880** 1823 خبرنگار: پروین اروجی انتشار دهنده : طاهره نبی اللهی

سرخط اخبار فرهنگ