۱۴ اسفند ۱۳۹۵،‏ ۱۵:۰۹
کد خبر: 82451806
۰ نفر
رای الیوم: تركیه مواضع متزلزلی در منطقه دارد

تهران - ایرنا- «عبد الباری عطوان» سردبیر رونامه رای الیوم و تحلیلگر مشهور عرب در واكنش به عقب نشینی تركیه از اظهارات ضد ایرانی خود نوشت: سیاست های تركیه در منطقه بشدت متزلزل است و این موضوع آنكارا را در معرض دشمنی ها و بحران های داخلی و خارجی قرار خواهد داد.

عطوان افزود: ما اظهارات هجومی 'رجب طیب اردوغان' رئیس جمور تركیه و 'مولود چاووش اوغلو' وزیر خارجه این كشور را به ویژه پس از هشدار شدید اللحن ایران كه بر زبان «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی جاری شد و نیز با توجه به تجربه های گذشته و خوانش عمیق از موضع رسمی تركیه طی شش سال گذشته تقبیح كردیم.
وی گفت: پیش بینی ما درست بود و انتظار به درازا نكشید كه این دو مقام ترك از سخنان ضد ایرانی خود عقب نشینی كردند. چاووش اوغلو در گفت وگو با خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) كه روز چهارشنبه منتشر شد، گفت كه «ما حمایت ایران و ایستادن آن در كنار دولت و ملت تركیه طی كودتای نافرجامی كه روز 15 جولای سال گذشته رخ داد را فراموش نمی كنیم» و اضافه كرد كه «وجوه مشترك زیادی میان ایران و تركیه وجود دارد و همكاری حاكم میان ملت های ایران و تركیه در پیشرفت روابط برادرانه نقش بازی كرده است.» وی سخنانش را این گونه به پایان برد كه
«كشورها برای تعمیق روابط و جلوگیری از هرگونه سوء تفاهمی نیاز به رایزنی و گفت وگوی بیشتر دارند.» و این چه بسا معنایش این است كه وزیر خارجه تركیه یا رئیس اش یعنی اردوغان به زودی به تهران سفر خواهند كرد.
عطوان ادامه داد: این نخستین بار نیست كه شاهد عقب نشینی مسئولان تركیه هستیم، اسناد زیادی وجود دارد كه عقب نشینی های مشابه آن را ثابت می كند كه از عذرخواهی آنكارا از روسیه و بازگرداندن روابط استراتژیك با رژیم صهیونیستی و ساقط كردن همه شروط مربوط به لغو محاصره نوار غزه آغاز می شود و عقب نشینی از تصریحاتش در خصوص ایران و به اعلام روابط برادارانه با این كشور منتهی می شود.
محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در واكنش به اردوغان و چاووش اوغلو همتای تركش بسیار تند و سریع واكنش نشان داد و گفت: «تركیه همسایه ای كم حافظه و قدرناشناس است، آنها جمهوری اسلامی ایران را متهم به فرقه‌گرایی می‌كنند، اما به یاد نمی‌آورند ما برای حكومت آن‌ها در شب كودتا تا صبح نخوابیدیم.
سردبیر روزنامه رای الیوم افزود: بله حافظه دولت تركیه ضعیف است و این كشور قدرناشناس است و به همین دلیل اكنون به جای آن كه با دوستان احاطه شود به مانند ده سال پیش، با دشمنان احاطه شده است. تركیه نقش اصلی را در شعله ور كردن جنگ های طایفه ای و بی ثبات كردن بیشتر همسایگانش به ویژه سوریه بازی كرد و همچنان بخشی از اراضی این كشور را به بهانه ایجاد منطقه امن در اشغال خود دارد.
اگر دولت تركیه مجبور می شود كه از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به زبان روسی عذرخواهی كند تا از عواقب اقدامات مسكو به دور بمانند و تحریم های اقتصادی كه پوتین علیه تركیه اعمال كرد را لغو كند پس چرا هواپیمای روسی را به بهانه نقض حریم هوایی منطقه ای اش فقط در چند ثانیه سرنگون كرد و اگر از سخنان تحریك آمیز ضد ایرانی خود عقب نشینی می كند برای چه در ابتدا این گونه سخنان را به زبان می آورد؟.
این سخنان و اظهارنظرهای آشفته و عقب نشینی های سریع از آنها اعتماد به موضع گیری های تركیه را متزلزل كرد و جایگاه و مصداقیت اش را به شدت كاهش داد و بر جایگاه منطقه ای و بین المللی اش بازتاب منفی گذاشت و این وضع برای همه كسانی كه شیفه تجربه حكومت دموكراتیك اش شده بودند كه مبتنی بر میانگین رشد و توسعه بالای بی سابقه پایه ریزی شده، دردناك است.
عطوان اینگونه برآورد كرد كه آنكارا با این موضعگیری های متزلزل خود در معرض تهدید است و دشمنان را علیه خود بیشتر می كند و بهانه ها و مهمات لازم را برای تروریست ها و جدایی طلبان داخل مرزهایش مهیا می كند؛ اقتصاد تركیه كه به شكوفایی اش در منطقه و جهان افتخار می كرد اكنون در لبه پرتگاه قرار گرفته است. هتل های استانبول تقریبا از گردشگر خالی شده و لیر تركیه با سقوط هر چهار لیر به معادل یك دلار رسیده است. با وجود این شرایط مسئولان ترك در دشمن تراشی و از دست دادن دوستان یكی پشت سر دیگری تخصص پیدا كرده اند.
عطوان در پایان نوشت: تكیه به «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریكا كه با اسلام و مسلمانان دشمن است، چیزی به جز خسران و زیان به بار نمی آورد و ایستادن در اردوگاه ضد ایران یا ضد روسیه یا چین بازی پر خطری است. قدرت تركیه در روابط خوبش با همسایگانش، گشودن كانال گفت وگو برای حل بحران های جاری بوده و حفظ میراث تمدنی در گرو همزیستی میان همه طوایف و نژادها و تقویت وحدت جمعتی و جغرافیایی و انتشار این میراث در همه منطقه نهفته است، اما غیر از این یعنی تجزیه و جنگ های داخلی و فروپاشی اقتصادی و این چیزی است كه ما برای تركیه یا هیچ كدام از كشورهای منطقه نمی خواهیم زیرا خود این كشور بزرگترین قربانی خواهد بود.
خاورم**9366**1275
مترجم: صغری رحیمی*انتشار دهنده: مجید جعفری