رئیس سازمان زندان ها: 43 درصد پرونده های زندانیان مربوط به مواد مخدر است

بیرجند - ایرنا - رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی گفت: 43 درصد پرونده های زندانیان در كشور مربوط به مواد مخدر است و حدود 100 هزار نفر در ارتباط با قاچاق مواد مخدر زندانی هستند.

اصغر جهانگیر روز شنبه در مراسم معارفه مدیركل زندان ها و اقدامات تامینی خراسان جنوبی در بیرجند، افزود: این عدد در خراسان جنوبی به 73 درصد می رسد.
وی ادامه داد: این رقم 30 درصد از میانگین كشوری بیشتر است، اولین جایگاه به نسبت تعداد جمعیت زندانی در ایران از منظر مواد مخدر مربوط به خراسان جنوبی است.
وی اظهار كرد: پدیده هایی مانند قاچاق مواد مخدر، ارز و كالا، دلالی، كلاهبرداری شبكه ای در داخل، تحریم اقتصادی بیگانگان، واردات بی رویه كالاهای بدون كیفیت و ... برای اقتصاد كشورهای مشكلات مختلف ایجاد كرده است.
جهانگیر یادآور شد: پنج سال گذشته با تلاش هایی كه دستگاه های انتظامی، نظامی و همكاران قضایی انجام دادند، با توجه به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، تعداد زندانیان مواد مخدر رو به رو كاهش است.
وی تصریح كرد: همچنین در خراسان جنوبی در پنج سال اخیر جمعیت زندانیان مواد مخدر 24 درصد كاهش یافته است.
رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی تاكید كرد: نبود توسعه متوازن بخش های مختلف از جمله مشكلات است، بین شهرها و روستاها،صنعت و كشاورزی، مركز و حاشیه های شهر توازن برقرار نیست و این باعث شده استان های مختلف از نظر توسعه ای در یك ردیف قرار نگیرد.
وی تصریح كرد: در سال های 85،75،65 و90 رتبه بندی شاخص توسعه استان ها انجام شد، در سال 65،رتبه توسعه خراسان جنوبی در بین 31 استان جایگاه هفدهم بود،در سال 75،این رتبه نه تنها كاهش پیدا نكرد بلكه به عدد 19 رسید.
وی تاكید كرد: در سال 85،رتبه توسعه استان از 19 به جایگاه هجدهم برگشت و اندكی بهبود یافت.
وی در ادامه بیان كرد: در سال 90 كه آخرین رتبه بندی توسعه استان ها بود، متاسفانه شاهد نزول توسعه یافتگی استان هستیم و این رتبه به ردیف 22 نزول كرد.
وی افزود: نبود توسعه و توازن در برخورداری از موهبت هایی كه در نظام وجود دارد زمینه عقب ماندگی، جرم و مشكلات متعدد برای جامعه فراهم می كند و در استان هایی كه برخورداری كمتری دارند این مشكل تشدید می شود.
جهانگیر اظهار كرد: هنوز بخش هایی از كشور دست نخورده از نظر بهره برداری باقی مانده است ، امروز مناطق بیابانی كشور از نظر توجه و بهره بردای همچنان بكر است.
وی یادآور شد: ساحل دریای عمان هنوز دست نخورده است، معادن هنوز بیش از 300 متر در عمق بهره برداری نشده است، این در حالی است كه در كشورهای دیگر تا عمق پنج هزار متر از معدن بهره برداری صورت گرفته است.
وی تصریح كرد: برای پیشرفت و توسعه متوازن بخش های مختلف كشور باید تلاش كرد تا با رسیدن به توسعه شرایط كاهش آسیب های اجتماعی فراهم شود.
وی تاكید كرد: بر اساس آخرین آمار سال 1390،خراسان جنوبی دو برابر میانگین كشوری مددجوی كمیته امداد دارد و این نشان دهنده سطح فقر در استان است.
جهانگیر در ادامه گفت: یك چهارم جمعیت زندانیان كشور را افراد متهم تشكیل می دهد، كسانی كه هنوز تكلیف آنها مشخص نشده است.
این مسئول افزود: در دستگاه قضایی موظف هستیم به سرعت به پرونده افراد متهم رسیدگی كنیم تا با اطاله دادرسی روبه رو نشوند و افرادی كه ممكن است بیگناه باشند بی دلیل در زندان نمانند.
وی اظهار كرد: تا زمانی كه تلاش برای برخورد با رهبران شبكه ها و باندهای بزرگ مواد مخدر به طور اساسی در دستور كار قرار نگیرد،برخورد با خرده فروشان و كسانی كه خودشان اغفال شده این عرصه هستند ارزشی ندارد.
وی یادآور شد: از جمعیت100 هزار نفری كه در ارتباط با مواد مخدر در زندان هستند، هفت هزار نفر با داشتن كمتر از یك گرم مواد مخدر زندانی هستند.
وی تصریح كرد: باید سیاست های قضایی و تقنینی به سمتی برود كه بتوانیم مقابله جدی با سرشبكه ها و باندهای اصلی مواد مخدر كنیم.
رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی گفت: در سال 1395 در سازمان زندانها بیش از 10 مدیر كه سنوات خدمتی آنها از 30 سال گذشته بود به افتخار بازنشتگی نایل شدند.
وی اظهار كرد: همه كسانی كه در این سازمان و در عرصه اصلاح، سازندگی و تربیت خدمت می كنند و با نیت خیر و اخلاص كار خود را انجام می دهند قطعا در همین دنیا اثر كار خیر خود را خواهند دید و عاقبت بخیری را مشاهده می كنند.
وی یادآور شد: كمك به آسیب دیدگان جامعه و كسانی كه در مرحله ای از زندگی دچار اشتباه شدند و تلاش برای بازگرداندن آنها به جامعه از زمره كارهای انبیای الهی است.
وی تصریح كرد: اگر بتوانیم زمینه آزادی فردی را حتی یك ساعت زودتر فراهم كنیم اجر آن را قطعا خواهیم دید.
وی اضافه كرد: همانطور كه نسبت به خانواده خود دغدغه مند هستیم باید نسبت به خانواده های زندانیان هم احساس مسئولیت كنیم تا خداوند به ما نظر رحمت داشته باشد.
در این مراسم علی هاشمی به عنوان مدیركل جدید اداره كل زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان جنوبی معرفی و از زحمات محمدعلی اربابی مدیركل قبلی تجلیل شد.
*7559*2047*خبرنگار-امیرشاهین نایبی فر*انتشاردهنده-عباسقلی اشكورجیری*