ماهي قرمز كم خطرترين در انتقال بيماري ها، از دست فروش نخريد

تهران - ايرنا - سرپرست دفتر بهداشت و بيماري هاي آبزيان سازمان دامپزشكي كشورگفت : ماهيان زينتي و قرمز در شمار آبزيان خانگي محسوب مي شوند و اين گروه به عنوان كم خطرترين در انتقال و انتشار بيماري هاي انگلي و باكتريايي هستند و مردم نگراني در اين خصوص نداشته باشند.

'امراله قاجاري' روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي ايرنا پيرامون انتشار شايعاتي مبني بر انتقال بيماري هاي انگلي، باكتريايي و ويروسي از ماهي قرمز به انسان كه توسط شبكه هاي مجازي منتشر شده، تكذيب كرد و افزود: اكنون سازمان دامپزشكي كشور برنامه كنترل و نظارت بر مراكز توليد و تكثير كوچك و بزرگ اينگونه ماهي ها و همچنين توزيع و عرضه را برعهده دارد تا مشكلي بروز نكند.
وي اظهارداشت: گروه هاي خاص از جمله افراد مسني كه ايمني بدني پايين دارند و كودكان از دست زدن مستقيم به ماهي قرمز يا ماهيان زينتي بپرهيزند.
به گفته وي، ماهيان زينتي و قرمز در بحث نگهداري در منازل كم خطرترين موجودات در بحث انتقال بيماري ها محسوب مي شوند و اكنون اصفهان، كاشان و گيلان قطب توليد ماهيان قرمز كشورند.
قاجاري تصريح كرد: سازمان دامپزشكي كشور ساليانه و به ويژه در ايام پاياني سال بيش از پيش مراكز توليد و تكثير، توزيع و عرضه و نگهداري ماهيان قرمز را مورد كنترل و پايش قرار مي دهد.
وي اضافه كرد: طبق پايش هاي صورت گرفته در مراكز تكثير ماهيان قرمز، هيچگونه بيماري ويروسي كوئي هرپس و بيماري هاي باكتريايي در بين اين نوع آبزيان ديده نشده است.
سرپرست دفتر بهداشت و بيماري هاي آبزيان سازمان دامپزشكي گفت: اكنون نمونه برداري ها و پايش هاي صورت گرفته از 250 مركز توليد و تكثير بزرگ اين نوع از آبزيان زينتي و حتي برخي مراكز كوچك و روستايي انجام شده است.

** مردم از دست فروشان ماهي قرمز نخرند
قاجاري در بحث رعايت اصول بهداشتي خريد و نگهداري ماهيان قرمز مورد استفاده در سفره هفت سين شب عيد توصيه كرد: بهتر است مردم ماهي قرمز را از مراكز معتبر و تحت نظارت سازمان دامپزشكي از مراكز عرضه ماهيان زينتي (آكواريوم فروشي ها) و ميادين شهرداري ها خريداري كنند و تا حد ممكن از دست فروشان ماهي قرمز نخرند.
وي اظهارداشت: بخش مهم كنترل و نظارت اكيپ هاي سازمان دامپزشكي كشور در مراكز عرضه و توزيع است به طوري كه چنانچه ماهيان داراي مشكل بي حالي ، كندگي فلس و داراي شناهاي نامتعارف ديده شود با عرضه كنندگان برخورد مي كند.
به گفته وي؛ ماهي قرمز بايد داراي ظاهر، تحرك مناسب و شناي متعادل باشد.
وي از شهروندان خواست، تا در صورت مشاهده چنين مواردي نه تنها از خريد ماهي قرمز از اين مراكز خودداري كنند بلكه اين مراكز را به سازمان دامپزشكي اعلام كنند.
وي گفت: مردم براي نگهداري اصولي ماهيان قرمز مي توانند براي هر عدد ماهي قرمز انگشت قد دو تا 2.5 ليتر آب، دماي آب 22 تا 24 درجه سانتي گراد، ظروف درباز به ويژه آكواريوم ها (براي انتقال اكسيژن)، تعويض آب هر هفته يك تا دو بار، شستشوي صحيح ظروف حداقل هر هفته يكبار با نمك طعام سه درصد، غذاي ماهيان آكواريومي استفاده كنند.
به گفته اين مقام مسئول، همچنين از مصرف آب شهري به شكل مستقيم ، شن، ماسه هاي رنگي و تيز جهت تزئين آكواريوم ها و تنگ هاي ماهي جلوگيري شود.
وي اضافه كرد: آب مورد استفاده براي نگهداري ماهي قرمز بايد بهداشتي و سالم باشد در صورت استفاده از آب شرب شبكه آبرساني شهري بايد جهت تعادل گازها و خروج كلر، آب مورد نياز قبل از مصرف حداقل به مدت 48 ساعت در ظروفي دهان گشاد نگهداري و ذخيره شود.
همچنين از قراردادن آكواريوم ها و يا تنگ هاي ماهي در جلوي نور مستقيم آفتاب، كنار شومينه يا داخل آشپزخانه خودداري شود.
وي با تاكيد براين كه كودكان و افراد حساس و داراي بيماري هاي خاص از دست زدن مستقيم به ماهيان زينتي و قرمز خودداري كنند افزود: استفاده از دستكش به ويژه براي افراد حساس و داراي سوابق آلرژي، شستشوي كامل دست ها با آب و صابون بعد از هر بار دست زدن به آب يا ماهيان زينتي، جلوگيري از دست زدن كودكان به ماهيان و آموزش بهداشت فردي به آنها و عدم دستمالي چشم، صورت و دهان بعد از كار با آكواريوم از ديگر اقدامات بهداشتي است.

** ماهي قرمز در فضاي استخرهاي بسته پارك ها رهاسازي شوند
سرپرست دفتر بهداشت بيماري هاي آبزيان گفت: شهروندان پس از پايان ايام نوروز از رهاسازي ماهيان قرمز در منابع ابي آزاد همچون جويبارها و رودخانه ها و درياچه ها به طور جدي خوداري كنند، زيرا مي تواند مشكلات بهداشتي جدي را پديد اورد.
وي اضافه كرد: مي توان اين نوع ماهيان را در فضاي بسته استخرهاي پارك ها كه شهرداري ها تعيين مي كنند، رهاسازي كنند.
به گزارش ايرنا، چندي پيش مسئولان سازمان شيلات ايران اعلام كردند، طي 9 ماهه امسال بيش از 200 ميليون قطعه انواع ماهيان زينتي در كشور توليد شده كه 80 ميليون قطعه معادل 40 درصد آن ماهي قرمز (گلدفيش) براي نياز شب عيد است.
ماهي قرمز از خانواده كپور ماهيان با نام علمي carassius auratus به عنوان گلدفيش، ماهي طلايي و ماهي شب عيد، داراي بيش از 200 نژاد است كه از زمره ماهيان زينتي به شمار مي رود.
ماهي قرمز يكي از نخستين ماهيان آكواريومي است كه خاستگاه اوليه آن كشور چين و با گذشت زمان به نقاط ديگر جهان معرفي شده است.
ماهي قرمز با طول 10 تا 15 سانتي متر مي تواند طول عمري در حدود 5 تا 30 سال داشته باشد.
اقتصام**9186 ** 1559 ** گزارشگر : هما همت خواه ** انتشار دهنده: حسين عضدي فسا

سرخط اخبار اقتصاد